Belgija dobila Japan golom u sudačkoj nadoknadi

Nogomet 03. srp 201806:52 > 06:53
REUTERS

U susretu osmine finala Svjetskog prvenstva u Rostovu na Donu nogometaši Belgije su u ponedjeljak velikim preokretom i pogotkom Nacera Chadlija u 94. minuti pobijedili Japan s 3-2 (0-0) i plasirali se u četvrtfinale.

Japanci su bili na pragu velikog iznenađenja i najvećeg uspjeha u povijesti, jer su do 69. minute protiv favorizirane Belgije vodili s 2-0, no belgijska momčad je u zadnjih 20 minuta pokazala klasu i zabila tri gola.

Japanci su od početka igrali hrabro i otvoreno, lakoćom su dolazili pred protivnički 16-erac, ali nedostajala im je prava završnica, pa su u prvom poluvremenu jedine prave prigode imali Belgijci.

U 26. minuti Mertens je dobro ubacio sa desnog boka, Romelu Lukaku je primio loptu na pet metara, ali se je na kraju spetljao. Minutu kasnije Eden Hazard puca sa ruba kaznenog prostora, no vratar Kawashima odlično brani.

Posljednu prigodu u prvom poluvremenu Belgija je imala u 36. minuti. Jedna izgubljena lopta na japanskoj polovici otvorila je polukontru za Edena Hazarda, koji puca sa 17 metara, ali udarac blokira stoper Yoshida.

No, na startu drugog poluvremena šok za Belgiju, primili su dva gola u sedam minuta. U 48. minuti Shibasaki je dugom niskom loptom presjekao belgijsku obranu, Vertonghenu je lopta prošla ispod kopačke, a poklon je prihvatio Genki Haraguchi koji dovodi Japan u vodstvo.

Čim su Belgijci krenuli sa centra, u 49. minuti, Eden Hazard sa 12 metara iz voleja pogađa stativu.

No, u 52. minuti Japan vodi 2-0. Takashi Inui odlično puca sa 20 metara i savršeno je pogodio donji kut.

Uslijedile su dvije velike šanse za Lukakua. U 62. minuti Lukaku glavom iz blizine puca pored gola, a u 68. njegov pokušaj je blokiran.

Belgija se vraća u igru u 69. minuti nakon kornera. Prvi ubačaj japanska obrana je izbila, ali nedovoljno dobro jer je Vertonghen sa deset metara iskosa, iz nemoguće situacije, glavom pogodio mrežu.

A u 74. minuti Belgija je izjednačila, i to opet nakon kornera. Prvi ubačaj Edena Hazarda je očišćen, ali Hazard opet ubacuje i Marouane Fellaini glavom zabija za 2-2.

Unatoč paklenom ritmu, obje momčadi ne odustaju od napada i šanse se redaju kao na pokretnoj traci. Japanci su imali tri prigode, u 76. minuti Takashi Inui, u 84. Keisuke Honda, a u 90. minuti umalo je belgijski veznjak Witsel zabio autogol.

I Belgijci su imali šanse. U 86. minuti vratar Kawashima je sa dvije odlične obrane spasio svoju mrežu, prvo je glavom pucao Nacer Chadli, a potom Lukaku.

I kad smo očekivali produžetke Belgija u sudačkoj nadoknadi (90+4) dolazi do pobjede. Japanci su imali korner, ali Belgijanci izbijaju loptu, a De Bruyne odlično vodi kontranapad kojeg je pogotkom završio Nacer Chadli.

Belgija će u četvrtfinalu 6. srpnja u Kazanju igrati s Brazilom, koji je ranije s 2-0 izbacio Meksiko golovima Neymara (51) i Roberta Firmina (88).

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.