EURO 2016: Odlična igra Hrvatske za uvjerljivu pobjedu

Nogomet 10. lis 201522:37 > 22:38
REUTERS/Antonio Bronic

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu je u susretu pretposljednjeg kola skupine H kvalifikacija za Euro 2016. na maksimirskom stadionu svladala Bugarsku sa 3-0 (2-0).

Tako je novi izbornik Ante Čačić pobjednički započeo svoj mandat. Utakmica se zbog kazne Uefe igrala bez gledatelja.

Hrvatska je povela iz prve akcije, već u 2. minuti. Modrić je odlično ubacio iza leđa bugarske obrane, a Perišić je pravovremeno utrčao i kroz noge vrataru Mitrevu zabio za 1-0.
“Vatreni” su do kraja poluvremena nastavili nizati prilike. U 6. minuti korner je izveo Rakitić, a Vida glavom spušta za Kalinića koji puca preko gola sa četiri metra.
Sedam minuta kasnije Srna je odigrao povratnu loptu za Rakitića, koji sa 14 metara puca preko gola. Kalinić je u 20. dobio odličnu loptu u prostor i pucao je sa ruba šesnaesterca, ali neprecizno. Par minuta kasnije opet je u prilici Kalinić. Kovačić je dugačkom loptom prebacio obranu Bugara, ali vratar Mitrev istrčao je na vrijeme i u posljednji tren ispucao je loptu ispred Kalinića koji je bio u punom trku.
U 25. minuti odlična akcija Pjace i Modrića. Pjaca se driblingom po desnoj strani riješio dvojice protivničkih igrača, odigrao je dupli pas sa Modrićem, ali Pjacin darac brani Mitrev, a odbijenu loptu Terziev je umalo pospremio u vlastitu mrežu, no na sreću Bugara vratnica ju je zaustavila.
U 29. minuti Perišić se probio po lijevom boku i ubacio u sredinu, ali atraktivan Kalinićev pokušaj petom promašuje vrata.
Činilo se da će prvo poluvrijeme završiti minimalnim vodstvom Hrvatske, ali u 42. minuti vidjeli smo lijepu akciju Rakitića i Kalinića, koju završava Rakitić preciznim udarcem sa 13 metara za 2-0.
Što se tiče Bugara, vrijedi spomenuti 12. minutu i odličan udarac Toneva sa 20 metara, ali Subašić je bio na mjestu.
U drugo poluvrijeme Hrvatska je krenula bez Modrića, koji je odlično razigravao u prvom dijelu. Umjesto njega ušao je Badelj. Iako je u drugom poluvremenu pao tempo, Hrvatska je imala prilike za povećati vodstvo, ali Kalinić nije imao sreće.
U 53. minuti Pivarić je ubacio u kazneni prostor, ali Kalinićev udarac glavom Mitrev uspijeva obraniti. Dvije minute kasnije akcija Pjace, Perišića i Kalinića, ali Kalinić puca pored gola. U 78. opet je Kalinić u prilici, ali Ivanov je uspio blokirati njegov udarac.
I napokon u 81. minuti Kalinić je nagrađen za dobru igru i požrtvovnost. Perišić je ubacio na drugu statitvu, a Kalinić je iz neposredne blizine pogodio za 3-0.
Nažalost, Duje Čop, koji je ušao u drugom poluvremenu, zbog neopreznog starta dobio je u 89. minuti crveni karton.

U ostalim susretima u našoj skupini, Talijani su gostujućom pobjedom protiv Azerbajdžana sa 3-1 osigurali plasman na Europsko prvenstvo 2016. Bio je to prvi poraz Azerbajdžana u kvalifikacijama nakon što ga je preuzeo hrvatski trener Robert Prosinečki. Za Talijane su zabili Éder (11), El Shaarawy (43) i Darmian 65), a strijelac za Azerbajdžan bio je Nazarov (31).
Norveška je u Oslu očekivano pobijedila Maltu sa 2-0, a strijelci su bili Tettey (19) i Soderlund (52).
Vodeća Italija ima 21 bod, slijedi Norveška sa 19, dok Hrvatska ima 17 bodova. Hrvatska za tri dana gostuje kod Malte i treba joj pobjeda, ali i povoljan rezultat iz Rima gdje Italija u posljednjem kolu dočekuje Norvešku. Ako u tom dvoboju Italija osvoji barem bod, Hrvatska će preskočiti drugoplasiranu Norvešku, te će izravno na EP. U najgorem slučaju čekaju nas dodatne kvalifikacije.

HRVATSKA: Subašić, Srna, Ćorluka, Vida, Pivarić, Modrić (Badelj, 46), Kovačić, Rakitić, Perišić, Pjaca (Duje Čop, 60), Kalinić (Kramarić, 86).

BUGARSKA: Mitrev, Strahil Popov, A. Aleksandrov, Terziev (Ivo Ivanov, 46), Milanov, Slavčev, Nedelev (Georgi Milanov, 46), Zlatinski, Ivelin Popov (Mihail Aleksandrov, 71), Tonev, Rangelov.

STRIJELCI: 1-0 Perišić (2), 2-0 Rakitić (42), 3-0 Kalinić (81).

CRVENI KARTON: Duje Čop (89).

SUDAC: Artur Dias (Portugal)

STADION: Maksimir (bez gledatelja zbog kazne Uefe)