Njemačka i Poljska izborile EURO 2016.

Nogomet 11. lis 201523:08 > 23:11
REUTERS/Kacper Pempel

Aktualni svjetski nogometni prvaci Nijemci izborili su plasman na Europsko prvenstvo 2016. godine nakon što su u susretu posljednjeg kola D skupine u Leipzigu pobijedili Gruziju 2-1.

Direktan plasman na EP osigurala je i Poljska koja je u izravnom sudaru za drugo mjesto u Varšavi pred 57.000 gledatelja pobijedila Irsku 2-1. Irci su na koncu treći i igrat će u dodatnim kvalifikacijama.

Njemačka je teškom mukom stigla do pobjede i prvog mjesta u skupini. ‘Elf’ je u prvom poluvremenu uputio 16 udaraca prema vratima Nukrija Revišvilija, no nije uspio probiti gruzijski bunker. Prvi pogodak vidjeli smo u 50. minuti kada je Thomas Muller realizirao kazneni udarac. No, tri minuta kasnije Gruzija je izjednačila golom Jabe Kankave. Ipak, senzaciju je spriječio Max Kruse golom u 79. minuti za pobjedu svjetskih prvaka.

Poljska je u Varšavi identičnim rezultatom pobijedila Irsku. Poljska i Irska su posljednje kolo dočekale bodovno izjednačene (18), uz podatak kako je prvi susret u Dublinu završio 1-1. To je značilo da rezultati 0-0 i 1-1 donose Poljacima drugo mjesto, a 2-2 i svaki drugi remi s više golova gura Irsku na drugo mjesto. Domaćin je poveo u 13. minuti sjajnim pogotkom Gregorza Krychowiaka sa 25 metara. Tri minute kasnije izjednačio je Jon Walters iz jedanaesterca, a u posljednjim minutama prvog dijela Robert Lewandowski je doveo Poljsku u novo vodstvo. Bio je to njegov 13. pogodak u kvalifikacijama čime je izjednačio rekord Davida Healyja iz kvalifikacija za EP 2008. U nastavku susreta Irci su jurili po izjednačenje, a Poljaci vrebali iz kontri, no više nije bilo golova.
U susretu bez rezultatske važnosti Škotska je pobijedila Gibraltar 6-0. Gibraltar je tako svoje prve kvalifikacije završio s deset poraza i razlikom pogodaka 2-56.
Njemačka je na koncu osvojila prvo mjesto u skupini sa 22 boda, Poljska je osvojila bod manje, a Irska 18 bodova. Škotska ima 15, Gruzija 9, dok je na začelju Gibraltar bez bodova.