Nogometna arhiva: Kako osvojiti Ligu prvaka za 90 sekundi

Nogomet 14. sij 201620:51 > 20:58
AFP

Nakon 31 godine Manchester United je 1999. godine uspio podići pehar osvajača Lige prvaka. Briljantna sezona u Premiershipu i finale protiv Bayerna stavilo je točku na savršen sastav kojega je stvorio Alex Ferguson.

Bio je 26. svibanj, a na Camp Nou stadionu u Barceloni snage su odmjerile tada dvije najbolje momčadi u Europi, Manchester United i Bayern iz Minhena.

Tri minute dijelile su Fergusona da ostane bez Svetog grala europskog nogometa, ali ono što je krasilo menadžera Uniteda tih godina je trenutak u kojem je znao kada napraviti izmjenu i koga ubaciti u igru.

Nakon gotovo 17 godina i dalje je aktualna polemika “tko je bio bolji”.

Statistika i tijek susreta su na strani Bayerna, nedvojbeno. U šestoj minuti je Mario Basler pogodio gol iz slobodnog udarca kojega Peter Schmeichel nije ni vidio. Loptu je uputio pored živog zida i prizemnim udarcem matirao danskog golmana.

Imao je Bayern još prilika, ali na semaforu je stajalo samo 1:0. Sve je išlo u korist Bavaraca, čak i podatak da Roy Keane i Paul Scholes nisu znali što će jedan s drugim na sredini terena.

Ovo su bili sastavi momčadi:

Wikipedia

Jedan iskorišten prekid napravio je razliku. Ferguson je uveo Teddyja Sheringhama umjesto Jaspera Blomqvista, te je prebacio Giggsa na prirodnu poziciju. Beckham je igrao desno, a Dwight Yorke je mogao dublje otići u fazi napada. Scholes je preuzeo poziciju playmakera. Ulaskom i jednog od najboljih joker igrača svih vremena Ole Gunnara Solskjaera, Manchester je dobio ono što mu je falilo većinu susreta.

Prošlo je 30 sekundi od isteka regularnih 90 minuta. Korner je s lijeve strane za United, a pokraj lopte je David Beckham. Izjednačenje. Teddy Sherinhgam je posljednji zahvatio loptu, a Kahn i ostali igrači Bayerna su tražili zaleđe.

Nije ga bilo, 1:1, oduševljenje navijača Manchestera, koji nisu ni slutili da će za dvije minute postati prvaci Europe.

“Name on the trophy” uspio je izgovoriti Clive Tyldsley, planetarno popularni engleski komentator prije Beckhamovog kornera, kojeg je Ole Gunnar Solskjaer pretvorio u gol za 2:1.

“Svi igrači su potrčali prema Oleu koji se klizao na koljenima do navijača Manchestera. Ja nisam mogao. Samo sam legao na pod i pomislio: ‘Bože, uspjeli smo’. Bio sam u nevjerici da smo pobijedili i to na koji način”, kazao je Gary Neville nakon meča.

Za one koji površno znaju engleski jezik, Fergusonove riječi nećemo ni prevoditi: “Football, Bloody Hell”.