Skupe pogreške u obrani: Nakon drame u produžecima Hrvatska ispala s Eura

Nogomet 28. lip 202116:55 > 20:52 2 komentara
WOLFGANG RATTAY/Pool via REUTERS

Hrvatska nogometna reprezentacija svoj je nastup na ovogodišnjem EURU okončala 3-5 (1-1, 3-3) porazom od Španjolske u susretu osmine finala igranom u Kopenhagenu.

Hrvatska je povela autogolom koji je pripisan Pedriju u 20. minuti, poravnao je Sarabia u 38. minuti, da bi Azpilicueta u 57. i Ferran Torrs u 77. minuti u nastavku doveli Španjolsku u vodstvo 3-1. No, Oršić u 85. i Pašalić u drugoj minuti sudačke nadoknade uspjeli su poravnati na 3-3 i odveti dvoboj u produžetak. U dodatnih pola sata su Morata u 100. i Oyarzabal u 103. minuti ipak odveli Španjolsku među posljednjih osam.

Španjolska je dominirala gotovo 80 minuta, imala loptu u svom posjedu dvije trećine vremena, vodila sa 3-1 i činilo se kako će ostvariti uvjerljivu pobjedu, no Hrvatska je u samoj završnici drugog poluvremena zaigrala na sve ili ništa te se s dva gola uspjela vratiti i izboriti produžetak.

Od samoga početka dvoboja Španjolska je zagospodarila terenom, njezini pokretljivi vezni igrači nametnuli su se hrvatskoj vezi te je taj pritisak donio nekoliko odličih prilika i samo neefikasnost španjolskih napadača te odlične reakcije Livakovića na hrvatskim vratima zadržale su rezultat na početnih 0-0 u prvih 20-ak minuta.

U 13. minuti pokušao je iskosa sa 10-ak metara Sarabia no pogodio je vanjski dio mreže, samo tri minute potom Pedri se ubacio između hrvatskih linija i ubacio idealnu loptu u kazneni prostor za Kokea koji je izbio sam pred Livakovića, ali hrvatska jedinica se istaknula sjajnom obranom nogom. Treću veliku priliku za Španjolsku u kratkom razdoblju zapucao je Morata u 19. minuti, Ferran Torres odlično je ubacio s desnog krila na glavu Morate, ali španjolski centarfor obogatio je svoju kolekciju velikih promašaja na ovom EURU, njegov pokušaj s pet metara pogodio je Vidu.

Hrvatska je povela minutu potom i to potpuno u suprotnosti s događajima na travnjaku. Španjolci su kontrolirali posjed na svojoj polovici terena, niti jedan hrvatski igrač nije bio niti blizu lopti, a tada se Pedri odlučio gotovo sa sredine igrališta vratiti loptu vrataru Simonu. Ovaj ju nije uspio prihvatiti, lopta mu je pobjegla preko noge i završila u golu. Iako je najveći krivac za taj gol upravo Simon, on je pripisan Pedriju.

Taj je pogodak na neko vrijeme promijenio stanje na terenu, Hrvatska je napala šokiranu Španjolsku, stvorila dvije dobre situacije, ali nije uspjela i povećati vodstvo. Prvo je Vlašić u 25. minuti utrčao u španjolski kazneni prostor, othrvao se pritisku Garcije, uputio udarac no u vanjski dio mreže. Samo minutu potom pokušao je i Kovačić sa 20-ak metara, ali njegov pokušaj završio je preko grede.

Španjolska je do zasluženog izjednačenja stigla u 38. minuti kada je iskoristila iznenadni izlazak Rebića s terena. Pedri se ubacio u hrvatski kazneni prostor, vratio loptu za Gayu čiji je prvi pokušaj blokirao Modrić, no lopta se vratila do Gaye koji je još jednom ppokušao s vrha kaznenog prostora, taj je udarac obranio Livaković, no lopta se odbila na nogu Sarabije koji ju je neobranjivo zakucao pod gredu.

Početkom drugog poluvremena Španjolska je povela iz svoje prve opasne akcije. Pedri je u 57. minuti donio loptu u opasnu zonu, proigrao Torresa na lijevom krilu, uslijedio je novi odličan ubačaj u peterac, a tamo je Azpilicueta nadskočio Gvardiola i postigao svoj prvi pogodak za reprezentaciju.

Tek kada je pala u zaostatak, Hrvatska je poduzela određeni rizik u igri i u 67. minuti je bila vrlo blizu poravnanja. Modrić je odigrao za Vlašića koji se sjurio po lijevoj strani do gol-aut linije i zatim povratnom loptom pronašao Gvardiola na 10-ak metara od vratara. Vrlo dobar udarac našeg najmlađeg igrača u bliži kut Simon je ipak uspio zaustaviti.

Ulazak Brekala umjesto Juranovića označio je potpuno otvaranje Hrvatske, a kazna je stigla ekspresno. Pau Torres je dugom dijagonalom pronašao Ferrana Torresa koji je promijenio stranu i utrčao s desnog krila u kazneni prostor, Gvardiol je kasnio u reakciji pa je odlični napadač Manchester Cityja rutinski svladao Livakovića.

Izbornik Dalić je nakon primljenog trećeg pogotka u igru ubacio Pašalića i Budimira koji su mu uzvratili odličnim predstavama koje su odvele susret u produžetak, ali ne nažalost i preokret.

Mogla je Španjolska povećati svoju prednost u 84. minuti preko bivšeg igrača Dinama Olma, no njegov pokušaj loba “pročitao” je Livaković da bi samo minutu potom Hrvatska smanjila na 2-3. Najveći dio posla odradio je kapetan Madrić koji je prošao po desnoj strani, utrčao u peterac uz gol-aut liniju i zatim poslao loptu pred sam gol. Pokušaj Pašalića s dva metra Španjolci su uspjeli blokirati, ali ne i Oršića koji je odbijanac ipak uspio gurnuti preko linije.

Pogodak Oršića dao je novu snagu hrvatskim igračima koji su svim silama navalili na grogirane Španjolce te je u drugoj minuti sudačke nadoknade stigla i nagrada. Oršić je dobio loptu na lijevom krilu, ubacio na peterac gdje je iz drugog plana natrčao Pašalić i glavom neobranjivo zatresao mrežu iza Simona.

Mogla je Hrvatska i povesti u drugoj minuti produžetka no pokušaj Oršića s vrha kaznenog prostora prohujao je preko grede. Novu sjajnu priliku za “vatrene” u 96. minuti imao je Kramarić, Oršić je prošao po lijevoj strani, ubacio u peterac, Španjolci nisu uspjeli dobro raščistiti te je Kramarić dobio priliku za udarac sa 10-ak metara, ali Simon se istaknuo vrhunskom reakcijom.

Kazna za taj promašaj stigla je u 100. minuti. Olmo je ubacio s desnog boka, Brekalo je pogrešno procijenio let lopte koja ga je preskočila i stigla do Morate koji je imao vremena i primiriti ju prije no što je svladao Livakovića. Samo tri minute potom Olmo je još jednom pobjegao po desnoj strani, vidio utrčavanje Oyarzabala kojega je Brekalo “zaboravio”, a napadaču takvog kalibra nije trebalo više za povećanje španjolske prednosti.

Posljednju priliku za povratak u dvoboj propustio je Budimir u 106. minuti, nakon odlične lopte Pašalića Budimir je imao priliku sa 15-ak metara no nije bio precizan. Potom je ponestalo i snage kod hrvatskih reprezentativaca koji više nisu uspijevali ostvariti jači pritisak. U 120. minuti Olmo je imao još jednu veliku priliku za Španjolsku, njegov je pokušaj zaustavila vratnica pa hrvatski poraz ipak nije izražen previsokim rezultatom.

Španjolska će tako u petak u Sankt Peterburgu od 18 sati igrati u četvrtfinalu protiv pbojendika dvoboja Francuska – Švicarska koji počinje u 21 sat, dok je Hrvatska po drugi put zaredom svoj nastup na EURU okončala porazom u osmini finala nakon produžetka. Prije pet godina u Francuskoj “vatreni” su izgubili od Portugala sa 0-1.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 3-5 (1-1, 3-3)

Kopenhagen. Parken stadion

GLEDATELJA: 25.000

SUDAC: Cakir (Turska)

STRIJELCI: 1-0 Pedri (20-ag), 1-1 Sarabia (38), 1-2 Azpilicueta (57), 1-3 F. Torres (77), 2-3 Oršić (85), 3-3 Pašalić (90+2), 3-4 Morata (100), 3-5 Oyarzabal (103)

HRVATSKA: Livaković – Juranović (Brekalo, 74), Vida, Ćaleta-Car, Gvardiol – Modrić (Ivanušec, 114), Brozović, Kovačić (Budimir, 79) – Vlašić (Pašalić, 79), Rebić (Oršić, 67) – Petković (Kramarić, 46)

ŠPANJOLSKA: Simon – Azpilicueta, E. Garcia (P. Torres, 71), Laporte, Gaya (Alba, 78) – Koke (Fabian Ruiz, 78), Busquets (Rodri, 101), Pedri – F. Torres (Oyarzabal, 88), Morata, Sarabia (Olmo, 71)

Tijek događaja

120′ Kraj! Hrvatska nije uspjela, u četvrtfinale idu Španjolci

120′ Olmo gađa vratnicu!

116′ Livaković brani Morati situaciju jedan na jedan.

106′ Velika prilika Budimira

U tri poteza smo izbacili Budimira, vrhunski mu je dodao Pašalić, ali lopta odlazi tik uz vratnicu

106′ Krenuo je drugi produžetak

105′ Kraj prvog produžetka

103′ Oyarzabal zabija za 5-3

100′ Alvaro Morata zabija za 4-3

Brekalo je promašio loptu, Morata je primio nakon Olmovog ubačaja, prebacio na jaču nogu i zabio

96′ Kramarić promašio čisti zicer

Oršić je izvrtio cijelu španjolsku obranu, dao fantastičnu loptu ali Simon Kramariću brani čisti zicer

92′ Veliku priliku je imao Oršić, no njegov udarac ipak je otišao malo iznad gola

90′ Počela je nadoknada

96′ Kraj regularnog dijela, idemo u produžetke!

93′ GOOOOOOL! 3-3 Zabio je Mario Pašalić!

Vrhunsku ankciju odigrali su naši igrači s klupe. Prvo je Pašalić dao brzu loptu Oršiću na lijevo krilo koji je onda vrhunski centaršutom našao Pašalića koji je utrčao u peterac i zabio glavom!

85′ GOL! Hrvatska smanjuje na 3-2! Zabio je Oršić

Nisu uspjeli Modrić i Budimir, ali jest Oršić. Sučev sat je pokazao da je gol, tehnologija je odradila posao.

77′ Španjolska zabija za 3-1

Velika greška naših, posebice Gvardiola. Gvardiol je otišao na predah, otišao je popiti vode, a to je kaznio Ferran Torres. Livaković nije imao šanse.

74′ Nova izmjena
Brekalo ulazi, Juranović izlazi.

73′ Zabio je Morata, ali suđeno je zaleđe. Ostaje 2-1

71′ Agresivan Brozović prema Kokeu, taman je blizu bio turski sudac. Nema kartona… Umjesto Sarabije sada ulazi Dani Olmo. Pau Torres pak mijenja Garciju.

67′ Kakva obrana Simona! Modrić proigrava Gvardiola nakon gužve u kaznenom prostoru, no zaustavio je to španjolski vratar!

67′ Ide van Rebić, ulazi Mislav Oršić

57′ GOL! Španjolska je povela 2-1

Pedri je odradio veliki dio posla, dao loptu Torresu koji ubacuje s lijeve strane, a tamo je Azpilicueta sam i glavom postiže pogodak za španjolsko vodstvo. To mu je prvi pogodatk za španjolsku reprezentaciju

47′ Oršić i Ivanušec se zagrijavaju

46′ Počelo je drugo poluvrijeme!

Andrej Kramarić ušao je umjesto Brune Petkovića.

45′ Kraj prvog poluvremena

38′ Španjolska je izjednačila!

Ante Rebić mijenjao je kopačke i nije bio na travnjaku i krenula je opasna akcija Španjolaca, nekoliko udaraca i Sarabia zabija u nebranjeni dio mreže.

Prvo je pucao Gaya, obranio je Livaković, ali na Sarabijinom udarcu više nije bilo spasa.

26′ Nova šansa za Hrvatsku. Petković je proigrao Kovačića, ovaj se namjestio na šut sa 17-ak metara, ali lopta je otišla preko gola

24′ Velika šansa za Hrvatsku. Modrić je izbacio Nikolu Vlašića, ovaj se riješio svog čuvara i pucao s desetak metara iskosa, ali pogodio je vanjski dio mreže.

20′ GOL! Hrvatska vodi!

Lopta je doslovno ušetala u gol Unaija Simona! Pedri je vratio loptu, no simon je nije vidio i ona je ušla u gol.

15′ Fantastičan Livaković!

Koke je izašao sam pred golmana Hrvatske, ali Livaković sjajno brani udarac sa sedam-osam metara

13′ Probali su Španjolci brzo izaći preko Gaye, to su i uspjeli, Morata je ostavio petom na lijevu stranu do Sarabije, a ovaj je pucao i pogodio vanjsku stranu Livakovićeve mreže.

11′ Hrvatska je prvi put nešto pokušala nakon prekida i faula na Petkoviću. Nakon niza odbijanja Modrić je tražio priliku za udarac, ali je španjolska obrana uzela loptu.

5′ Kao što se i očekivalo, Španjolska ima daleko veći posjed lopte.

2′ Livaković je imao prvu intervenciju, izlaskom je zaustavio potencijalni ulazak Gaye ispred njega

1′ Počela je utakmica!

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.