Hrvatski rukometaši izborili OI u Rio de Janeiru

Ostali sportovi 10. tra 201619:45 > 19:46
Facebook

Hrvatska rukometna reprezentacija izborila je plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru nakon što je u odlučujućem susretu kvalifikacijskog turnira u Herningu deklasirala Norvešku 27-21 (14-7).

Hrvatski rukometaši su u ključnom dvoboju za plasman na OI odigrali bez greške i niti jednog trenutka njihova pobjeda nije bila upitna. Odabranici Željka Babića su briljantno otvorili utakmicu. Poveli su 5-0, imali 8-1, te 11-3. Norvežani su prvi gol na utakmici zabili u osmoj minuti, drugi u 13. minuti, a u prvih 20 minuta postigli su samo tri gola. Briljirao je Ivan Stevanović koji je u prvom poluvremenu sakupio 12 obrana. Hrvatska je u prvom poluvremenu imala devet golova prednosti, a na odmor se otišlo rezultatom 14-7. U nastavku susreta hrvatska vrsta je mirno zaključila priču izborivši pete olimpijske igre nakon proglašenja hrvatske neovisnosti.

Stevanović je u drugom poluvremenu dodao još pet obrana, za ukupno 17, a svoj obol je dao i Ivan Pešić s tri obrane. Hrvatski vratari su tako turnir u Herningu zaključili sa 48 obrana što je prosjek od 16 susreta po susretu. Najefikasniji u hrvatskim redovima bio je Domagoj Duvnjak sa šest golova, dok su Luka Šebetić, Ivan Čupić i Denis Buntić dodali po četiri gola. Kod Norvežana najefikasniji su bili Magnus Jondal sa šest i Kristian Bjornesen s pet golova.

Hrvatska je kvalifikacijski turnir u Herningu zaključila s dvije pobjede (Norveška, Bahrain) i porazom od Danske izborivši Rijo gdje će loviti treće zlato nakon Atlante (1996) i Atene (2000). Na posljednjim OI u Londonu ‘kauboji’ su bili treći, dok su u Pekingu (2008) su bili četvrti. Jedine OI na kojima nisu nastupili bile su one u Sydneyju 2000. godine.

HRVATSKA – NORVEŠKA 27-21 (14-7)

HRVATSKA: Stevanović, Pešić; Marić 1, Duvnjak 6, Kopljar, Gojun, Horvat 2, Buntić 4, Štrlek 2, Čupić 4 (2), Pavlović, Kozina 1, Mamić 2, Cindrić, Šebetić 4, Sliškovi 1ć

NORVEŠKA: Erevik, Espen; Sagosen 3, Kristensen, Myrhol 1, Hykkerud, Overby, Mamelund, Rambo, Jondal 6 (4), Bjornsen 5, Andre, Gullerud 3, O’Sullivan 1, Reinkind 2, Hansen

IGRAČ MANJE: Hrvatska 8 minuta, Norveška 10 minuta.

SEDMERCI: Hrvatska 2/5, Norveška 4/5