"Lisice" stigle do drugog Gagarina

KHL.ru

Metalurg iz Magnitogorska osvojio je po drugi put u svojoj povijesti "Gagarinov" kup.

Završila je 8. sezona KHL-a. Po drugi put u svojoj povijesti Metalurg iz Magnitogorska osvojio je trofej Jurija Gagarina i to nakon dramatičnog finala u kojem su nakon sedam utakmica svladali CSKA iz Moskve. “Lisice” su se na taj način pridružile AK Barsu iz Kazana te moskovskom Dinamu koji u svojim vitrinama također imaju po dva Gagarina.

Regularni dio sezone

U odnosu na prošlu sezonu “Magnitka” je u novu ušla pojačana za dva odlična hokejaša, Tomasa Filippia, pristiglog iz češkog Libereca te Wojteka Wolskog koji je sitigao iz Torpeda iz Nižnjeg Novgoroda. Momčad je u novu sezonu poveo iskusni trener Mike Keenan, no u listopadu je došlo do smjene na kormilu, momčad je preuzeo Ilya Vorobyov, kojem je ovo bio prvi posao na mjestu glavnog trenera jedne KHL momčadi. Bilo je dosta sumnji u njega, no mladi stručnjak razuvjerio je “nevjerne Tome”, dovevši momčad do drugog mjesta na istoku nakon regularnog dijela sezone. Bilo je jasno da će “Lisice” igrati vrlo važnu ulogu u doigravanju i da imaju momčad za najviše domete, tim više što su u prosincu prošle godine doveli još jedno snažno pojačanje. Iz Montreal Canadiensa stigao je Alexandar Syomin, koji se sjajno uklopio u stil igre koji je forsirao Vorobyov.

S druge pak strane CSKA je nezaustavljivo grabio ka prvom mjestu zapada nakon regularnog dijela sezone. Momčad je, u odnosu na prethodnu sezonu, doživjela dosta promjena u rosteru. Iz Moskve su otišli Yegorshev, Misharin, Prokhorkin, Grigorenko, Engqvist, Lalande i još neki igrači, a nova lica u ekipi “Armejaca” postali su Ozhiganov, Platt, Kugryshev, Pihlstrom, Petrov, Kutuzov, Pivtsakin te još neki igrači. Dmitri Kvartalnov ostao je na mjestu glavnog trenera i sjajno uigrao izmijenjeni sastav koji je premoćno osvojio prvo mjesto na zapadu, ujedno i drugi put zaredom naslov prvaka Rusije, budući da je CSKA bio najuspješnija ruska ekipa na kraju regularnog dijela sezone.

“Šetnja” do finala

Na putu prema finalu CSKA je stigao na vrlo uvjerljiv način. U prvoj rundi “metlom” su počistili Slovan iz Bratislave, iako su se Slovaci vrlo dobro nosili protiv njih. U gotovo svakoj utakmici Slovan je vodio i odlično se držao do same završnice kada bi fizički ipak pali i na kraju pokleknuli pred ipak snažnijim protivnikom. U polufinalu zapada CSKA je igrao protiv Torpeda iz Nižnjeg Novgoroda, hitre, brze i neugodne momčadi, koju, ovisno o broju KHL klubova, stalno sele sa zapada na istok i obratno. Ove sezone bili su odlični u regularnom dijelu i u četvrtfinalu zapada izbacili su finski Jokerit, no u drugome kolu namjerili su se na ipak prejaki CSKA. Iako je Torpedo dobio prvu utakmicu u seriji, i to u Moskvi, CSKA je bez većih poteškoća dobio sljedeće četiri utakmice i plasirao se u finale zapada gdje ih je čekao dužnik iz prošle sezone, SKA iz St. Peterburga. SKA je na putu prema finalu izbacio Lokomotiv u četvrtfinalu te moskovski Dinamo u polufinalu. Isti protivnici igrali su i prošle sezone u finalu zapada kada je SKA učinio pravi podvig, preokrenuvši 0:3 zaostatak u pobjedu 4:3 u seriji i plasman u finale u kojem su nadvisili AK Bars iz Kazana te na taj način došli do svog prvog Gagarina u povijesti. CSKA je u ovom obračunu također poveo 3:0 u seriji i postavilo se pitanje hoće li se povijest ponoviti ? Ovoga puta to se nije dogodilo. CSKA nije ništa prepustio slučaju. U četvrtoj utakmici finala zapada moskovski “Armejci” slavili su u produžetku i na kraju se “metlom” osvetili aktualnim prvacima za poraz prošle sezone i plasirali se u finale.
Metalurg je u doigravanje ušao sa pozicije broj 2 na istoku. Kasnije se ispostavilo da im je protivnik u četvrtfinalu ujedno bio i najteža prepreka na putu do finala. “Magnitka” je sa 4:2 uspjela proći žilavi Avtomobilist iz Ekaterinburga i plasirati se u polufinale gdje ju je čekao prošlosezonski finalist istoka, Sibir iz Novosibirska. Metalurg je dobio seriju 4:1 i ušao u finale istoka. Prije ulaska u finale doigravanja trebalo je premostiti još jednu tešku prepreku, vrlo jaku momčad Salavat Ulaeva iz Ufe, momčad koja je na putu prema finalu istoka u dvije serije, protiv AK Barsa i Avangarda, slavila nakon 7 utakmica. To je dovoljno govorilo o kvaliteti i o psihološkoj snazi baškirske momčadi, no Metalurg je vrlo kvalitetnom i nadahnutom igrom prošao dalje ukupnim rezultatom 4:1 u seriji i po drugi put u svojoj povijesti plasirao se u finale doigravanja.

Drama u finalu

CSKA je, zahvaljujući boljem omjeru u regularnom dijelu sezone, imao prednost domaćeg leda u finalnoj seriji. U prvoj utakmici “Armejci” su uvjerljivo slavili 5:1 i činilo se da ih nitko ne može zaustaviti na putu prema njihovom prvom Gagarinu u povijesti. No iskusni sastav Metalurga slavio je 2:1 u drugom finalnom dvoboju te poravnao rezultat na 1:1 u seriji. Sljedeće dvije utakmice igrale su se u Metalurg Areni u Magnitogorsku. CSKA je pobijedio u trećoj utakmici 3:2 u produžetku te vratio vodstvo u finalu. U utakmici broj četiri, jedan gol Tomasa Filippia bio je dovoljan za 1:0 pobjedu Metalurga i poravnanje na 2:2 u seriji, koja se nastavila u Moskvi. Peta finalna utakmica odlučena je također u produžetku, u kojem je “Magnitka” slavila zahvaljujući fenomenalnom Mozyakinu, koji je bio strijelac u regularnom dijelu za poravnanje na 1:1, i u produžetku za 2:1 pobjedu “Lisica”. Metalurg je poveo 3:2 u seriji i imao je priliku u šestoj utakmici pred svojim navijačima doći do pobjede u finalu, no”Armejci” su mislili drugačije. U pravoj drami CSKA je ponovo slavio u produžetku, 3:2, i to nakon što je Metalurg dostigao njihovo 2:0 vodstvo u posljednjih 6 minuta regularnog dijela utakmice. Činilo se da je psihološka prednost na strani domaćina u produžetku, no nakon 100 sekundi igre u prvom produžetku Yunkov donosi pobjedu 3:2 za CSKA što je značilo da će se sedma, odlučujuća utakmica igrati u Moskvi.
Uoči odlučujućeg dvoboja bilo je vrlo nezahvalno bilo što prognozirati. I jedni i drugi slavili su dva puta u gostima što je značilo da u ovom finalu domaći led ne znači baš nikakvu prednost. Upravo se to potvrdilo u sedmoj utakmici. Na krilima Timkina, Leea i fenomenalnog vratara Koshechkina, “Magnitka” je slavila 3:1 i na taj način stigla do svog drugog Gagarina u povijesti.

Prvak pao u Ledenoj

Za kraj se moram osvrnuti i na Medveščak i na njegovu 4. KHL sezonu. Bila je ovo sezona u kojoj se zagrebački klub borio sa mnogim teškoćama, no unatoč njima, do same završnice regularnog dijela sezone bio je u borbi za doigravanje. Play- off na kraju nije izboren, no momčadi se nema što zamjeriti po pitanju truda, borbenosti i zalaganja na ledu. “Medvjedi” su odigrali nekoliko dvoboja za pamćenje, između ostalih i vjerojatno najbolju utakmicu ove sezone, kada je budući prvak, Metalurg iz Magnitogorska, poražen 4:1 u Domu sportova. Krajem kolovoza započinje nova KHL sezona, a bit će zanimljivo vidjeti kako će Medveščak izgledati u njoj. Unaprijed se radujemo…