OI Rio: Treće zlato za Danutu Kozak

Ostali sportovi 20. kol 201617:24 > 17:27
Screenshot

Mađarska kajakašica Danuta Kozak (29) osvojila je svoju treću zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, ona je zajedno sa Gabriellom Szabo, Tamarom Csipes i Krisztinom Fazekas-Zur pobijedila u utrci kajaka četverosjeda na 500 metara i tako taj naslov pridodala onima koje je osvojila na istoj distanci u jednosjedu i dvosjedu.

Mađarski četverosjed pobijedio je u vremenu od 1:31.482, 901 tisućinku ispred srebrnih Njemica i 1.426 sekundi ispred brončanih Bjeloruskinja.

Kozak je tako postala prva žena koja je uspjela osvojiti tri zlata u kajaku na istim Igrama, dosada je u ovom sportu to uspjelo samo Vladimir Parfenovič iz SSSR-a 1980. u Moskvi i Novozelanđaninu Ianu Fergusonu u Los Angelesu 1984.

Prije četiri godine Kozak je u Londonu osvojila dva zlata, u jednosjedu i četverosjedu, a sa srebrom iz četverosjeda iz Pekinga 2008. ukupno je jedna od najtrofejnijih mađarskih sportaša u povijesti.

Zanimljiva je bila i finalna utrka kanua dvokleka na 1000 metara u konkurenciji muškaraca u kojoj su zlato osvojili Nijemci Sebastian Brende i Jan Vandrey ispred Brazilaca Erlona Souze i Isaquiasa Queiroza Dos Santosa. Za Brendlea je to drugo zlato u Riju, nakon trijumfa u jednokleku na 1000 metara, dok je Queiroz osvojio svoju treću medalju na ovim Igrama. U jednokleku na 1000m je bio srebrni, također iza Brendlea, dok je u utrci jednokleka na 200 metara osvojio broncu.

U utrci kajaka jednosjeda na 200 metara slavio je Britanac Liam Heath ispred Francuza Maximea Beaumonta, dok su brončane medalje osvojili Španjolac Saul Craviotto i Nijemac Ronald Rauhe.

U posljednjoj disciplini kajakaškog programa, utrci četverosjeda na 1000 metara slavila je Njemačka ispred Slovačke i Češke.