EP gimnastika: Četiri Hrvata u finalu, Ude ispao

Ostali sportovi 17. tra 201511:47 > 11:50
EPA/RUNGROJ YONGRIT

Rekordan broj predstavnika, njih čak četvoricu, imat će hrvatska gimnastika u finalu po spravama na pojedinačnom seniorskom Europskom prvenstvu što se od četvrtka do nedjelje održava u francuskom Montpellieru, ali među njima nema srebrnog olimpijca i svjetskog doprvaka na konju s hvataljkama Filipa Udea, koji je u kvalifikacijama pao sa sprave.

U finale na tlu ušli su Tomislav Marković i Andrej Korosteljev, na konju s hvataljkama to je pošlo za rukom Robertu Seligmanu, a na preči Mariju Možniku.

U kvalifikacijama je briljirao 19-godišnji Andrej Korosteljev koji je na tlu bio najbolje ocijenjeni gimnastičar i s 15,233 izborio svoje prvo veliko seniorsko finale.

“Očito je Montpellier moj sretan grad. Tu sam 2012. osvojio juniorsku broncu na parteru. To što sam prvi u kvalifikacijama neće me sada dići u nebo. Mogu ja i bolje napraviti. Bilo je tu pogrešaka koje se u finalu mogu popraviti. Siguran sam u sebe i vjerujem da ću u finalu biti još bolji”, izjavio je Korosteljev i uputio zahvalu kolegi iz reprezentacije Tomislavu Markoviću koji će se u subotu također boriti za medalju, a svojim je kvalifikacijskim nastupom dodatno motivirao mladog gimnastičara.

Deset godina stariji Marković u finale je ušao s četvrtom ocjenom (15,033).

Ispratilo se čekati do 29. godine za prvo europsko finale. Bio sam i prva i druga rezerva na EP-u, ali nikada među osam. Sretan sam, ponosan i ovo je samo potvrda da vrijedim. Sve je bilo dobro osim jedne dijagonale gdje sam napravio pogrešku i izgubio preko tri desetinke. Potrudit ću se da se u finalu to ne ponovi i da se priključim u borbu za medalje”, rekao je Marković nakon kvalifikacija, a uoči subotnjeg nastupa (14,30 sati) među osmoricom najboljih europskih gimnastičara na tlu.

U kvalifikacijama na tlu nastupio je i Filip Ude te zauzeo 43. mjesto s ocjenom 14,066. No, to je za Čakovčanina trebalo biti tek zagrijavanje za njegovu najjaču spravu, ali na konju s hvataljkama je srebrni s OI 2008. u Pekingu i aktualni svjetski doprvak doživio razočaranje. Pao je sa sprave i s ocjenom 13,433 završio kvalifikacije tek na 46. mjestu.

Došao sam ovdje osvojiti zlato, bio sam spreman za to, ali ovo jednostavno nije bio moj dan. Loše sam se osjećao, nisam se prilagodio na taj dosta mekani Gymnova konj i nije išlo. Pokušao sam se izvući, ali izgubio sam snagu i pao na spindlu. Iskreno, nisam jako razočaran. Unutra sam miran. Ne zabrinjava me ovo. Sad se okrećemo višeboju, a glavni cilj je otići na OI. Čeka me težak posao do jeseni i SP-a u Glasgowu, koje je kvalifikacijsko za Rio, ali spreman sam raditi. Na to sam uvijek spreman”, rekao je najtrofejniji hrvatski gimnastičar.

Imamo predstavnika u finalu

No, da Hrvatska ne bi ostala bez predstavnika u subotnjem (14,30 sati) finalu konja s hvataljkama pobrinuo se Robert Seligman koji je s ocjenom 14,833 osvojio osmo mjesto.

Nisam pretjerano zadovoljan s obzirom na ocjenu i ono što mi se dogodilo, peh na početku vježbe gdje sam izgubio gotovo pola boda. Zapeo sam, zastao nakon prvog elementa, ali nekako sam se iščupao i nastavio dalje. Mogu biti zadovoljan samo s time što sam ušao kao osmi u finale. To je bio osnovni cilj, a sada idemo pokušati osvojiti što sjajniju medalju”, rekao je iskusni Osječanin koji u kolekciji već ima europsku broncu.

Tin Srbić je bio treći hrvatski predstavnik na konju s hvataljkama. Za svoju je vježbu dobio ocjenu 12,866 i osvojio 63. mjesto. Najmlađi član hrvatske reprezentacije, 18-godišnji Srbić potom je nastupio i u kvalifikacijama na preči, gdje je s ocjenom 13.633 osvojio 29. mjesto. Njegov stariji kolega Marijo Možnik, poput Roberta Seligmana ušuljao se u finale s osmog mjesta koje mu je donijela ocjena 14,400.

Zadovoljan sam što sam vježbu odradio do kraja, ali nije to bilo dobro. Uspio sam nekako izvući na adrenalin i iskustvo. Napravio sam u kvalifikacijama nešto lošiju vježbu od svoje maksimalne izvedbe. Srećom, još su neki favoriti kiksali i to mi je omogućilo da se kvalificiram u finale kao osmi. Tamo mogu očekivati samo bolje, dat ću sve od sebe da napravim vježbu kao na Svjetskom prvenstvu gdje sam osvojio broncu”, najavio je Možnik svoj nedjeljni nastup (17 sati).