NHL: Brake Chicaga na startu finala

Ostali sportovi 05. lip 201511:48 > 11:51
Robert Mayer USATODAYSports REUTERS

Hokejaši Chicago Blackhawksa svladali su kao gosti ekipu Tampa Bay Lightninga i poveli 1:0 u finalu doigravanja NHL-a, u seriji koja se igra na četiri pobjede.

Chicago Blckhawksi pobijedili su kao gosti Tampa Bay Lightning rezultatom 2:1 u prvom dvoboju Stanley kup finala.

Blackhawksi su do pobjede došli preokretom u finišu, sedam minuta prije kraja gubili su 1:0.

Junak trijimfa bio je 20-godišnji Finac Teuvo Teravainen, koji je najprije donio Chichagu izjednačenje 6:32 prije kraja, a zatim je dvije minute kasnije odigrao odličnu obranu i tako omogućio ukraden pak u napadačkoj trećini i pobjednički gol Antoinea Vermettea.

Teravainen je najmlađi igrač sa više od jednog poena u utakmici NHL finala još od 1991, kada je Jaromir Jagr to učinio u dresu Pittsburgha.

Domaćin je poveo već poslije četiri i pol minute , golom Alexa Killorna.

Susret je donio žestoku borbu i dominaciju obrane. Corey Crawford obranio je 22 udarca igrača “Boltsa”, dok je gorostasni Ben Bishop zaustavio 19 udaraca Hawksa.

Statistika kaže da je od 1939. do danas ekipa koja je dobila prvi dvoboj finala osvajala Stanley kup u 58 od 75 serija.

Na strani Chichaga je i iskustvo, kako po onome što su njihovi igrači prešli u NHL (uključujući Brada Richardsa, koji je baš sa Tampom bio MVP finalne serije 2004), tako i po dva naslova u prethodnih 5 sezona. Mnogo mlađa momčad “Boltsa” je dovela finale u Tampu poslije 11 sezona.

U regulanoj sezoni Tampa je imala najbolji napad, a Chichago najbolju obrana lige. Također je Tampa bla najbolja domaćinska momčad lige, a Chichago gostujuća.