Hrvatski vaterpolisti prvaci Europe!

Ostali sportovi 10. ruj 202221:43 1 komentar
Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov europskog prvaka, u finalu domaćeg EP u Splitu svladala je Mađarsku sa 10-9 (3-3, 1-0, 4-4, 2-2).

Po tri gola za Hrvatsku postigli su Rino Burić i Konstantin Harkov, dva je dodao Jerko Marinić Kragić, a po jedan Ivan Krapić i Andrija Bašić, dok su Erik Molnar i Szilard Jansik bili dvostruki strijelci za Mađarsku. Sjajan je na hrvatskom golu s osam obrana bio Marko Bijač.

Nakon efikasne prve četvrtine u kojoj je svaka momčad postigla po tri pogotka, u drugih osam minuta postignut je samo jedan pogodak. Sredinom tog dijela igre uspješan je bio naturalizirani Rus u hrvatskim redovima Harkov, dok je na našim vratima briljirao Marko Bijač s četiri obrane od kojih su dvije bile spektakularne. Minutu prije odlaska na odmor Fatović je u situaciji s igračem više pogodio vratnicu i propustio priliku za povećanje prednosti na dva razlike.

No, već u prvom napadu treće četvrtine Hrvatska je opet dobila priliku da s igračem više povede s dva razlike, a taj put ju je iskoristila golom Burića. Nažalost, odmah potom je Nemet smanjio na 5-4, da bi Manhercz iz peterca vratio stvari na početak. Ipak, golovima Burića, Harkova i Bašića Hrvatska je stalno držala prednost te pred posljednjih osam minuta imala vodstvo od 8-7.

Početkom četvrte četvrtine Jansik je pogodio za 8-8, a zatim su obje reprezentacije propustile nekoliko prilika za vodstvo. U dva napada zardom Hrvatska je pogađala i okvir gola, Fatović gredu, a Marinić Kragić vratnicu, no i pokušaj Vigvarija zaustavila je greda, dok je Zalanki u par navrata bio neprecizan.

Ključnom se pokazala 30. minuta u kojoj su dosuđena čak tri peterca, dva za Hrvatsku, a jedan za Mađarsku. Prvo je Fatović zaustavljen prekršajem u protunapadu, zatim je Burić napravio prekršaj na Angyalu, a zatim su i Mađari nepropisno zaustavili Žuvelu. Marinić Kragić iskoristio je oba naša peterca, dok je Manhercz zatresao gredu pa je na ulasku u posljednje dvije minute Hrvatska imala prednost od 10-8. Minutu i pol prije kraja veliku priliku za povećanje vodstva imao je Bukić koji nije bio precizan u kontri, da bi Mađarska 32 sekunde prije kraja dobila još jedan peterac. Jansik je smanjio na 10-9, no zatim je Hrvatska iskoristila svih 30 sekundi koje je imala na raspolaganju za napad, pa je Mađarskoj ostalo samo dvije sekunde za moguće izjednačenje, što napravno nije bilo dovoljno.

Hrvatskoj reprezentaciji to je pet medalja s europskih prvenstava i drugo zlato, koje su izborile 2010. godine, kada su također bili domaćini. Srebro su Barakude osvojile davne 1999. u Firenci, kada su u finalu izgubili od Mađarske, te u Kranju 2003. godine, u finalu protiv Srbije koje su obilježili navjački neredi. Do bronce je hrvatska reprezentacija došla u Barceloni 2018.

Brončane medalje osvojili su Španjolci koji su u utakmici za treće mjesto svladali Talijane sa 7-6.

HRVATSKA – MAĐARSKA 10-9 (3-3, 1-0, 4-4, 2-2)

HRVATSKA: Bijač, Popadić; Burić 3, Fatović, Krapić 1, Lazić, Bukić, Biljaka, Žuvela, Marinić Kragić 2 (2), Vrlić, Bašić 1, Harkov 3

MAĐARSKA: Levai, Vogel; Angyal, Manhercz 1 (1), Konarik 1, Nagy, Molnar 2, Zalanki 1, Burian, Nemet 1, Fekete, Jansik 2 (1), Vigvari 1

SUCI: Margeta (Slovenija) i Alexandrescu (Rumunjska)

PETERCI: Hrvatska 2/2, Mađarska 2/3

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 5/10, Mađarska 3/8