Poražen svjetski prvak u šahu

Ostali sportovi 31. pro 202007:44 0 komentara
šah

Na internetskoj stranici Chess24.com odigrani su uzvratni četvrtfinalni mečevi drugog iz serije šahovskog „Turnira prvaka“, odnosno „Airthings Mastersa“, a pravu senzaciju priredio je mladi Rus Daniil Dubov.

Dubov je u žestokom napadačkom stilu uspio zbuniti svjetskog prvaka Magnusa Carlsena, pobijediti ga s nevjerojatnih 2,5-0,5 i tako ga eliminirati iz daljnjeg natjecanja jer je njihov prvi meč jučer završen neodlučenim rezultatom 2-2. Carlsen je u prvoj partiji uletio u mat u jednakoj poziciji, a u trećoj je također previdio mat u dobivenoj poziciji s figurom više

Ispala su i veliki favoriti – Amerikanci Hikaru Nakamura i pobjednik „Skilling opena“ Wesley So.

Nakon poraza u prvom susretu od Francuza Maximea Vachier-Lagravea s 1-3, So je u drugom uspio uzvratiti s 2,5-1,5 i tako izboriti pravo na doigravanje brzopoteznim tempom. Mini-dvoboj na 5 minuta završen je neodlučenim rezultatom 1-1, a u odlučujućoj partiji s vremenskim hendikepom (5 protiv 4 minute) Francuz je sa crnim figurama remizirao i tako izborio plasman u polufinale. Nakamura je protiv Armenca Levona Aroniana izgubio bez pravog otpora. Nakon izgubljenog prvog meča s 1,5-2,5, Amerikanac je izgubio prve dvije partije i time je meč bio odlučen.

U polufinale se plasirao i Azerbajdžanac Teimour Radjabov, koji je i u uzvratu odigrao s Rusom Ianom Nepomniačijem neodlučeno 2-2, pa se doigravalo brzopoteznim tempom. Mini-dvoboj na 5 minuta završen je neodlučenim rezultatom 1-1, a u odlučujućoj partiji s vremenskim hendikepom Radjabov je remizirao sa crnim figurama i tako eliminirao svog velikog suparnika.

Rezultati četvrtfinalnih susreta:

Carlsen-Dubov 0,5-1,5 (2-2, 0,5-2,5), Vachier Lagrave-So 1-1 (3-1,1,5-2,5), doigravanje 1,5-1,5, Nakamura-Aronian 0-2 (1,5-2,5, 0-2), Nepomniači-Radjabov 1-1 (2-2, 2-2), doigravanje 1,5-1,5.

Sutra se igraju prvi polufinalni mečevi Dubov-Radjabov i Aronian-Vachier Lagrave.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.