Australian Open: Berdych prekinuo negativan niz protiv Nadal

Tenis 27. sij 201510:29 > 10:32
Getty Images Sport, Hannah Peters

Češki tenisač Tomaš Berdych zaustavio je najduži gubitnički niz u dvobojima dvojice igrača te nakon 17 uzastopnih poraza u utorak konačno uspio pobijediti Rafaela Nadala sa 6-2, 6-0, 7-6 (5) u četvrtfinalu Australian Opena.

Nakon prva četiri meča koja su odigrali u 2005. i 2006. godini, Tomaš Berdych je vodio 3-1 protiv Rafaela Nadala, a onda je uslijedilo osam godina patnji za češkog tenisača i 17 poraza u kojima je uspio osvojiti svega tri seta. Nadalov pobjednički niz, najdulji u povijesti u međusobnim dvobojima dvojice tenisača, zaustavljen je u četvrtfinalu Australian Opena, tamo gdje je posljednji put stao 2011. na prvom Grand Slam turniru sezone.

Tomaš Berdych i njegov trener Dani Vallverdu pripremili su savršenu taktiku, a Čeh ju je do perfekcije proveo u 133 minute dvoboja u kojem je slavio sa 6-2, 6-0, 7-6 (5).

“Osjećaj je odličan. Sjajno je što smo napravili dobar plan, sve je bilo kako smo zamislili. Uspio sam izvesti sve što sam želio. No, sve dok nisam osvojio i zadnji poen nisam se mogao opustiti. No, ne mogu dugo uživati u ovom osjećaju. Možda do sutra ujutro, a onda se moram pripremiti za sljedećeg suparnika. Još me čeka dug put na ovom turniru”, rekao je Berdych nakon velike pobjede i sjajne igre.

Kako i rezultat pokazuje, Nadal je uspio tek u trećem setu ravnopravnije se suprotstaviti raspoloženom Berdychu.

“Jedino sam u tom setu igrao na pravi način. Bilo je očito da prije toga nisam igrao dobro, bio sam bez sampouzdanja, bez pravog naboja, igrao prekratke lopte. Ne možete očekivati da ćete s takvom igrom, pomažući suparniku, pobjeđivati u četvrtfinalu Grand Slam turnira”, rekao je osvajač 14 Grand Slam naslova, pobjednik Australian Opena 2009. i još dvaput finalist u Melbourne Parku (2012. i 2014.).

Tomaš Berdych se drugu godinu zaredom probio do polufinala. Prošle ga je godine porazio u četiri seta, od kojih su tri odlučena u tie-breaku, kasniji slavljenik Stan Wawrinka. U kakvom je stanju bio Rafael Nadal u finalu, možda bi danas Berdych, a ne Wawrinka bio u statusu branitelja naslova.

Čeh je svoje jedino finale na Grand Slam turnirima odigrao 2010. godine u Wimbledonu, gdje ga je pobijedio Nadal. Za svoje drugo finale morat će pobijediti boljeg iz dvoboja Britanca Andyja Murrayja ili 19-godišnjeg Australca Nicka Kyrgiosa.