Đoković siguran: Zakomplicirao sam, ali važna je pobjeda

Tenis 31. ožu 201500:48 > 10:09
Tanjug/AP Photo/Lee Jin-man

Najbolji tenisač svijeta Novak Đoković plasirao se u osminu finala masters turnira u Miamiu svladavši u šesnaestini finala Belgijanca Stivea Darcisa u dva seta - 6:0, 7:5.

Otpor 31. godišnjeg belgijskog veterana, trenutno 84. na ATP listi, Đoković je srušio uz probleme u drugom setu, nakon što je prvi ličio na jači trening.

Darcis je drugi dio susreta odigrao puno bolje i sa više samopouzdanja. Srpskom asu popustila je koncentracija, uz nervozu je napravio nekoliko neuobičajenih grešaka, Belgijanac stigao čak i do brakea (5:4), međutim, razlika u klasi bila je neusporediva.

Đoković je pravovremeno stabilizirao igru, odmah uzvratio na servis protivnika, i okončao posao nakon nešto manje od sat i pol borbe.

Bio je ovo njihov drugi međusobni okršaj i druga pobjeda Đokovića, nakon što je Darcisa prethodno svladao još 2008. godine u Rimu.

“Prvi set je bio isti kao i u prvom meču, išao je na moju stranu, a to što nisam iskoristio šanse na početku drugog seta, dovelo je do toga da imamo neizvjestan set. Zakomplicirao sam sebi malo život, ali na kraju sam ipak pobjedio”, rekao je Đoković novinarima poslije meča.

On je dodao da je očekivano da, nakon dobivenog prvog seta od 6:0, protivnik podigne nivo igre, promjeni nešto u svom pristupu.

“A, vama malo opadne koncentracija… To je sve normalno u toku meča, ali je bitno da održite čvrstinu i na neki način koncentraciju i da se opet vratite u igru koja je neophodna za pobjedu”, kazao je Đoković.

U borbi za četvrtfinale Đoković igra protiv 65. tenisača svijeta, Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova, koji je nadigrao Brazilca Tomaza Bellucija također u dva seta (7:5, 6:4).

Sva tri dosadašnja međusobna duela pripala su srpskom tenisaču, posljednji 2013. godine u Rimu.

Turnir na Floridi, koji se igra za ukupan nagradni fond od 6,26 milijuna dolara, Djoković je osvajao 2007, 2011, 2012. i 2014. godine.