ATP Umag: Lajović i Balazs za trofej na 30. izdanju Croatia Opena

Tenis 20. srp 201921:51 > 21:54
Igor Kralj/PIXSELL

Srpski tenisač Dušan Lajović (ATP - 36.) ili mađarski kvalifikant Atilla Balazs (ATP - 208.) prvi ATP naslov u karijeri osvojit će na 30. izdanju Plava Laguna Croatia Opena u Umagu.

Srbin je do polufinalne pobjede došao nakon što mu je talijanski kvalifikant predao meč nakon prvog seta zbog ozljede lijevog butnog mišića, a Mađar pobijedio srpskog predstavnka Lasla Đerea sa 6-2, 6-4.

Lajović će se u Umagu po drugi put u karijeri boriti za naslov pobjednika na ATP turniru, nakon što je ove godine u finalu turnira Masters 1000 serije u Monte Carlu poražen od Talijana Fabija Fogninija. Lajović je u polufinalu protiv Salvatorea Carusa nadoknadio zaostatak od 3-5 u prvom setu, ali je Talijan u 12. gemu osjetio bol u lijevom butnom mišiću.

Nakon ukazane liječničke pomoći Caruso je uspio samo dovršiti prvi set te odlučio predati meč nakon nedovršenog prvog gema drugog seta, čime su uskraćeni ostali i gledatelju u Umagu, među kojima je bio i predsjednik Vlade Andrej Plenković, u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra financija Zdravka Marića, ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta Darka Horvata te ministra turizma Garija Capellija.

Prvi polufinalni dvoboj odigran je u kasnim poslijepodnevnim satima, a 208. tenisač svijeta Atilla Balazs iznenadio je 3. nositelja Lasla Đerea (ATP – 32.) te ga za samo 98 minuta pobijedio sa 6-2, 6-4. Mađar je tako postao najniže rangirani finalist u povijesti umaškog turnira, a u nedjelju od 20 sati pokušat će posatati i najniže rangiranim pobjednikom.

Dosadašnji rekorder je Ukrajinac Dimitri Poljakov, osvajač umaškog naslova 1991. godine, koji je do pobjedničkog trofeja stigao iz kvalifikacija u trenutku kad se nalazio na 169. mjestu pojedinačne ATP ljestvice.

Na putu do finala Balazs je ostvario tri pobjede u tri seta, a Đere je prvi tenisač kojega je pobijedio u dva seta. U 1. kolu glavnog turnira 30-godišnji Mađar je protiv hrvatskog Davis Cup reprezentativca Viktora Galovića spasio čak sedam meč-lopti.

Finalni dvoboj 30. izdanja umaškog ATP turnira na rasporedu je u nedjelju, s početkom u 20 sati, a nazočit će mu i Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.