Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač stiže u nedjelju u posjet Izraelu gdje će razgovarati s premijerom Benjaminom Netanyahuom, koji je ujedno i šef diplomacije, te održati predavanje i posjetiti Yad Vashem, memorijalni centar za žrtve holokausta.
Ministar Kovač u ponedjeljak će nakon sastanka u Jeruzalemu s predstavnicima Židovskog vijeća i Svjetskog židovskog kongresa održati predavanje, a zatim u četiri oka razgovarati s premijerom Netanyahuom. Netaynahu, koji je ujedno i ministar vanjskih poslova Izraela, čelnik je Likuda, stranke desnice, kojom je 2105. nadmoćno pobijedio na parlamentarnim izborima i osvojio četvrti premijerski mandat.
Hrvatska i Izrael diplomatske su odnose uspostavili u rujnu 1997., a od tada su Izrael posjetili hrvatski dužnosnici, među njima i hrvatski predsjednici Stjepan Mesić 2001., Ivo Josipović 2012. te predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović 2015. Ministar Kovač treba u ponedjeljak posjetiti Yad Vashem, utemeljen 1953. godine u spomen žrtvama i svima onima koji su, riskirajući vlastite živote, odlučili pomagati Židovima i spasiti ih od genocida. Ti hrabri spasioci su u Yad Vashemu dobili svoj prostor – Vrt pravednika među narodima i njihova imena su uklesana u zidove vrta, a među njima je dosad 113 Hrvata.
Hrvatska predsjednica je lani tijekom posjeta nazočila svečanosti na kojoj je Branko Lustig, bivši zatočenik koncentracijskog logora Auschwitz u ime hrvatskog naroda svoju nagradu Oscar, koja mu je pripala kao najboljem producentu za film “Schindlerova lista” o temi holokausta, darovao Yad Vashemu. Predsjednica je u svome govoru izrazila “najdublje žaljenje” zbog svih žrtava stradalih u holokaustu u Hrvatskoj za vrijeme ustaškog režima tijekom Drugog svjetskog rata. U dvorani sjećanja, s vječnim plamenom koji gori u spomen šest milijuna stradalih Židova, među kojima 1,5 milijuna djece, položila je vijenac i najavila izgradnju memorijalnog centra za žrtve holokausta u Zagrebu te pozvala Yad Vashem na suradnju, “kako bismo se mogli duboko pokloniti žrtvama svih totalitarnih režima”.
Židovska općina Zagreb smatra da se žrtve rasnih zakona i totalitarnih sustava ne smiju izjednačavati i zamjera hrvatskim vlastima toleranciju na pokušaje prekrajanja povijesti te napominje da je to bio jedan od razloga zašto su Židovi u Hrvatskoj ove godine održali vlastitu komemoraciju za žrtve logora Jasenovac u doba NHD-a. Ti događaji praćeni su u Europi i u Izraelu i moguće je da domaćini to pitanje spomenu u razgovoru s hrvatskim šefom diplomacije u Jeruzalemu. Yad Vashem podignut je na zapadnom dijelu gore Herzl, na Brdu sjećanja, i nakon Zida plača najposjećenije je mjesto u Izraelu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.