7 razloga zašto Johnson ne bi trebao biti šef diplomacije

Svijet 14. srp 201608:42 > 08:44
Mary Turner / POOL / AFP

Diplomacija Borisu Johnsonu nikada nije bila jača strana. Udarao je djecu, vrijeđao predsjednike, vrijeđao strane države i asocijacije, druge rase.

Britanski Mirror podsjeća javnost na sedam nimalo diplomatskih poteza, odnosno gafova i međunarodnih kontroverzi koje je izazvao novi ministar vanjskih poslova.

1. Vrijeđanje djece crne rase

Ismijavajući putovanja Tonyja Blaira po svijetu 2002. godine je u kolumni za Daily Telegraph iskoristio uvredu za djecu crne rase, ali prikazao stanovnike Konga kao divljake koji imaju “osmijehe u obliku lubenice”. Ispričao se tek šest godina kasnije.

2. Rušenje djeteta

Prilikom putovanja u Japan igrao je ragbi sa školskom djecom i grubim je potezom srušio na tlo 10-godišnjeg dječaka Tokija Sekiguchija.

3. Predsjednika Turske prikazao kao zoofila

O turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu može se misliti svašta loše, ali najblaže rečeno nije diplomatski napisati najuvredljiviju pjesmu na njegov račun i to na način da ga stavite u ljubavni odnos sa kozom. Boris Johnson je dobio 1.000 funti u natjecanju za takvu pjesmu.

4. Predsjednika SAD-a nazvao Kenijcem

Kada je Barack Obama iz ovalnog ureda u Bijeloj kući uklonio bistu Winstona Churchilla, Johnson je kazao da je to “simbol njegovog djelomice kenijskog porijekla” te da zato mrzi britansko carstvo.

5. Ismijavala ga je i Theresa May

Dok je još bila ministrica unutarnjih poslova, nova premijerka Theresa May ismijavala je Johnsnovu nabavku vodenih topova za kontrolu nereda u Londonu. To se dogodilo prije samo dva tjedna, kada je May ismijavala Johnsonove ambicije da bude pregovarač s EU: “Zadnji put se s pregovora s Nijemcima vratio s tri skoro nova vodena topa.”

6. EU je usporedio s Hitlerom

U svibnju ove godine u kolumni je napisao da EU pokušava implementirati superdržavu poput Hitlera, samo drugim metodama.

7. Uvrijedio je Kinu

Za vrijeme Olimpijade 2008. kazao je da je zabluda da je stolni tenis nastao u Kini – zapravo je nastao od viktorijanske igre zvane “whiff-whaff”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.