Izdavači i novinari iz 10 europskih zemalja pozvali su europske institucije da poduzmu mjere i zaštite medijske slobode u centralnoj i istočnoj Europi od napada vlasti, navodi se u tekstu na sajtu bugarskog predsjedavanja Europskom unijom.
Sudionici konferencije o medijskoj slobodi i pluralizmu u okviru Sumita EU u Sofiji su uputili zahtev EU da formira europski “Fond za slobodu medija” koji bi štitio medije i novinare i podržavao međunarodna novinarska istraživanja.
Konferencija se posebno bavila sve gorim medijskim okruženjem u Bugarskoj, Poljskoj, Mađarskoj, Malti, Slovačkoj, Češkoj i Srbiji, a novinari iz tih zemalja su navodili primjere kako im političari ometaju rad i koriste institucije da ih ušutkaju.
Predloženo je da dodjela sredstava iz europskih fondova nakon 2020. bude uvjetovana ne samo vladavinom prava, već i slobodom medija u državama članicama.
Druga ideja je da se europska sredstva za medije ne dodjeljuju posredstvom vlada.
Također, pozvano je i na reformu intelektualnog vlasništva na nivou EU, od koje bi koristi imali izdavači koji ulažu u originalan novinarski sadržaj u odnosu na platforme poput Facebooka i Googla na koje trenutno otpada 90 posto prihoda od digitalnog reklamiranja.
“Kombinacija faktora, kao što su ubojstva novinara i fizičke prietnje, sve veći politički i institucionalni pritisak, represivno medijsko zakonodavstvo, destruktivne tehnologije i financijska kriza, dovodi u opasnost postojanje slobodnih medija u brojnim europskim zemljama. Dva ubojstva novinara u pet mjeseci, prvo na Malti, a drugo u Slovačkoj, pokazuju zabrinjavajuće opadanje za demokracije na kontinentu”, navodi se u izjavi usvojenoj na konferenciji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.