Angela Merkel primila Kolindu Grabar Kitarović

Svijet 17. ožu 201514:15 > 14:22
REUTERS

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović doputovala je u utorak u službeni posjet Njemačkoj. U Berlinu ju je dočelao njemački predsjednik Joachim Gauck, a susrela se i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Kako je priopćeno iz ureda savezne kancelarke, teme razgovora Merkel i Grabar-Kitarović bit će bilateralna i europska pitanja. Dvije državnice razgovarat će i o aktualnim zbivanjima u jugoistočnoj Europi.

Hrvatska je predsjednica dočekana s državničkim počastima u dvorcu Bellevue, sjedištu njemačkog saveznog predsjednika. Nakon što se u predvorju dvorca upisala u knjigu gostiju, zajedno sa svojim njemačkim domaćinom u dvorištu dvorca izvršila je pregled počasne postrojbe. Nakon izvođenja himni, dvoje šefova država pozdravili su se sa skupinom školske djece koja su mahala hrvatskim i njemačkim zastavama.

Njemački predsjednik izrazio je zadovoljstvo dolaskom hrvatske predsjednice. “Želimo zajedno raditi na još boljoj suradnji između Njemačke i Hrvatske. Najmanje 240.000 Hrvata živi u Njemačkoj i oni obogaćuju naše društvo”, rekao je Gauck koji je naglasio i da je još puno posla pred Hrvatskom koja je prije dvije godina postala dio Europske unije.

VEZANA VIJEST

“Reformski procesi nisu završeni i o tome ćemo razgovarati. Hrvatska je pred velikim gospodarskim izazovima, a reforme su važne jer omogućuju blagostanje i rast gospodarstva”, dodao je Gauck koji smatra da je Hrvatska uzor ostalim zemljama regije.

Naglasio je i kako su Nijemci poduzeli važne korake na polju suočavanja s prošlošću te da na tom polju mogu biti partneri Hrvatskoj.

Grabar-Kitarović se zahvalila na dobrodošlici i naglasila da da to smatra simboličnom potvrdom svestranih odnosa dviju zemalja.

Njemačka je uvijek bila uz Hrvatsku

Kad je riječ o hrvatsko-njemačkim odnosima, predsjednica Grabar-Kitarović izjavila je u ponedjeljak u intervjuu njemačkoj postaji Deutsche Welle da želi obnoviti povjerenje Njemačke u Hrvatsku, narušeno slučajem “lex Perković” i izmjenom zakona o uhidbenom nalogu uoči ulaska Hrvatske u EU.

Njemačka je bila jedan od najžešćih kritičara Zagreba kada je samo dva dana prije ulaska u EU 1. srpnja 2013. izmijenio zakon o uhidbenom nalogu i spriječio izručenje bivšeg jugoslavenskog i hrvatskog obavještajca Josipa Perkovića zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića kod Muenchena 1983.

“Želim na neki način obnoviti međusobno povjerenje i vjerodostojnost Hrvatske”, rekla je Grabar-Kitarović koja je u predizbornoj kampanji često govorila o važnosti odnosa s Njemačkom, najsnažnijim europskim gospodarstvom.

“Kao nekome tko je radio na pretpristupnim pregovorima i uvjeravao EU da će Hrvatska biti konstruktivan partner, bila sam razočarana kada je nakon ulaska u Uniju došlo do razilaženja u slučaju europskog uhidbenog naloga i slučaja Perković”, dodala je. “To je bilo nepotrebno i Hrvatska mora dokazivati svoju vjerodostojnost držanjem do onoga što je potpisala”, istaknula je predsjednica.

Njezina očekivanja kad je riječ o odnosu između dviju zemalja bila su vidljiva i tijekom susreta s Gauckom.

“Sigurna sam, ovo je prvi u nizu razgovora, ali i početak novog partnerstva”, rekla je, dodajući kako je svjesna predvodničke uloge Njemačke u zapadnim integracijama, spomenuvši da su među temama razgovora one gospodarske naravi, kao i teme vezane za znanost, kulturu i turizam.

“Njemačka je uvijek bila uz Hrvatsku, vjerujući u naše sposobnosti”, rekla je.