Rusija optužena za zataškavanje smrtonosnog požara u podmornici

Svijet 03. srp 201919:46 > 19:47
Pixabay (ilustracija)

Ruski dužnosnici suočavaju se s optužbama da su pokušali zataškati pojedinosti o nesreći u vojnoj podmornici u kojoj je poginulo 14 mornara, ali Kremlj je u srijedu branio svoje izvješće.

Ministarstvo obrane navelo je da se incident dogodio u ponedjeljak, ali službenih informacija nije bilo prije utorka kasno navečer.

Mornari su poginuli u požaru u podmornici za koju ministarstvo kaže da istražuje morsko dno u blizini Arktika.

No gotovo dva dana poslije nema riječi o tome je li podmornica imala nuklearni pogon.

Neki ruski mediji kritizirali su nedostatak transparentnosti i povukli poveznicu s manjkom službenih informacija tijekom eksplozije sovjetskog nuklearnog reaktora u Černobilu 1986.

“Apsolutno ništa se ne zna u ovom trenutku – nema odgovora na pitanja tko, što… Ne razumijem jednu stvar: zašto su čekali cijeli dan da izvijeste o poginulima?”, upitao se voditelj Jevgenij Buntman na radijskoj stanici Ekho Moskvy.

“Zašto ne znamo njihova imena? Je li to normalno?”, dodao je Buntman.

Ruski medij RBC navodi neimenovani vojni izvor koji tvrdi da je riječ o podmornici AS-12 u kojoj se nalazio nuklearni reaktor i koja je stvorena za posebne operacije u velikim dubinama.

Podmornica pod imenom “Lošarik” porinuta je 2003. i jedna je od najtajnijih podmornica u ruskoj floti.

Upitan je li plovilo imalo nuklearni reaktor, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da na to treba odgovoriti ministarstvo obrane.

Peskov je rekao novinarima da su detalji o podmornici povjerljivi, ali da su informacije o tome dane u pravo vrijeme.

Ruski državni mediji, uključujući televizijske kanale, izvijestili su o požaru i poginulima, ali nisu kritizirali vladino postupanje oko incidenta.

Novinski portal Bell, često kritičan prema ruskoj vladi, objavio je: “Prošao je skoro cijeli dan bez informacija o nesreći u nuklearnom postrojenju, a potreba da se za razinu radijacije traže norveška priopćenja trebala bi izazvati jezu kod onih koji se sjećaju nuklearne elektrane u Černobilu.”

Norveška uprava za zračenje i nuklearnu sigurnost (DSA) priopćila je u srijedu da nije otkrila visoku razinu zračenja u tom području, što se podudara s informacijama koje je objavila Moskva.

DSA je također uputila službeni zahtjev svom ruskom kolegi tražeći informacije o nesreći, priopćilo je norveško ministarstvo vanjskih poslova.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram