"Otac u Auschwitzu pokušao je spasiti blizance iz plinske komore. Nije uspio"

Svijet 27. sij 202015:33 > 15:38
N1

Među stotinama svjedočenja koje je čuo od preživjelih iz nacističkoga logora Auschwitza, umirovljeni njemački tužitelj Gerhard Wiese rekao je da ga je najviše potreslo svjedočenje oca, židovskoga logoraša, koji je pokušao, ali nije uspio, spasiti svoje blizance iz plinske komore.

Otac je blizance ponudio ozloglašenom nacistu Josefu Mengeleu, poznatom kao Anđeo smrti zbog neljudskih genetskih eksperimenata na blizancima, nadajući se da će njegova djeca tako imati veće izglede da prežive. No Mengele ih je preusmjerio u plinsku komoru, rekao je Wiese, posljednji preživjeli tužitelj na suđenju za Auschwitz.

To se suđenje održavalo u Frankfurtu 1960-ih godina, a sudilo se stotinama bivših članova Hitlerovih SS-ovaca zbog njihove uloge u holokaustu.

“Nakon te izjave svjedoka u prostoriji je zavladala potpuna tišina”, rekao je 91-godišnji Wiese, dok Njemačka i svijet obilježavaju 75. godišnjicu oslobođenja Auschwitza.

Više od 1,1 milijun ljudi, većina od njih Židova, ubijeno je u Auschwitzu.

Logor smrti osnovala je nacistička Njemačka u okupiranoj Poljskoj 1940. da provodi Hitlerovo “konačno rješenje” u kojemu se moraju istrijebiti europski Židovi.

Svjetski vođe priključit će se preživjelim logorašima iz Auschwitza kasnije u ponedjeljak na obilježavanju 75. godišnjice oslobođenja logora, koji su oslobodile ruske snage.

VEZANE VIJESTI

Wiese je izrazito zabrinut zbog sve jačeg trenda među Nijemcima da se distanciraju od krivnje za nacističke zločine.

“Premda se to nekima ne sviđa, morate ih i dalje podsjećati: ‘rođeni ste u ovoj zemlji i morate živjeti s njezinom poviješću: dobrim i lošim dijelovima'”, rekao je.

Njemačka vlada zabrinuta je zbog jačanja antisemitizma i zločina iz mržnje. Prošle godine antisemitski nastrojen naoružani napadač ubio je dvoje ljudi pored sinagoge u gradu Halleu na istoku zemlje, a desničarski simpatizer uhićen je pod sumnjom za ubojstvo proimigrantskog političara.

Najveće stranke optužuju antiimigrantsku Alternativu za Njemačku (AfD) da pridonosi atmosferi mržnje koja ohrabruje političko nasilje. Čelnici AfD-a također su predmet kritike zbog smanjivanja nacističkih zločina.

Zastupnik AfD-a kritiziran je u ponedjeljak jer je rekao da bi Njemačka trebala ostaviti iza sebe “kult krivnje” zbog holokausta.

Stefan Raepple, zastupnik AfD–a u državi Baden Wuerttemberg, prigovorio je zbog odluke njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera da održi govor u memorijalnom centru Yad Vashemu prošli tjedan na engleskom, ne na njemačkom, kako bi izbjegao govoriti “jezikom počinitelja”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.