Američki astronaut i ruski kozmonauti sletjeli na Zemlju nakon napuštanja ISS-a

Svijet 30. ožu 202214:12 > 14:40 0 komentara
Roscosmos/Handout via REUTERS

Američki astronaut i dva ruska kozmonauta sletjeli su u srijedu u središnji Kazahstan nakon što su napustili Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) u istoj kapsuli unatoč pojačanom antagonizmu između Moskve i Washingtona oko sukoba u Ukrajini.

Let u kojem su bili NASA-in astronaut Mark Vande Hei i Rusi Anton Škaplerov i Pjotr Dubrov, pomno je praćen kako bi se utvrdilo je li se eskalacija sukoba prelila na dugogodišnju suradnju u svemiru između dva bivša hladnoratovska protivnika.

Ruska svemirska agencija Roscosmos emitirala je snimku slijetanja iz kazahstanske stepe i rekla da je skupina tehničkih i medicinskih stručnjaka poslana da pomognu astronautima da izađu iz kapsule.

Vande Hei, koji s 55 godina završava svoju drugu misiju na ISS-u, postigao je američki rekord s 355 uzastopnih dana u orbiti, nadmašivši prethodni rekord od 340 dana koji je postavio astronaut Scott Kelly 2016. godine, prema NASA-i.

Rekord svih vremena za najduži boravak u svemiru postavio je ruski kozmonaut Valeri Poljakov koji je proveo više od 14 mjeseci na svemirskoj stanici Mir, vrativši se na Zemlju 1995. godine.

Dubrov (40) koji je odletio na ISS zajedno s Vande Heijem prošlog travnja s kozmodroma Bajkonur u Kazahstanu, dovršio će svoj prvi svemirski let tijekom kojega je obišao Zemlju 5.680 puta i pritom prešao više od 150 milijuna milja u svemiru, priopćila je NASA.

Škaplerov (50), koji upravo završava svoju rotaciju kao najnoviji zapovjednik ISS-a, veteran je četiri misije na orbitalnoj postaji, akumulirajući ukupno 708 dana u svemiru.

Najavljujući 24. veljače američke gospodarske sankcije vladi ruskog predsjednika Vladimira Putina, američki predsjednik Joe Biden naredio je visokotehnološka ograničenja izvoza Rusiji za koja je rekao da su osmišljena da “degradiraju” njezinu zrakoplovnu industriju, uključujući svemirski program.

Dmitrij Rogozin, generalni direktor Roscosmosa, tada je sugerirao da bi američke sankcije mogle “uništiti” timski rad ISS-a i dovesti do pada svemirske stanice iz orbite.

Rogozin je također najavio da će Rusija prestati isporučivati ​​ili servisirati raketne motore ruske proizvodnje koje koriste dva američka dobavljača NASA-e, sugerirajući da bi američki astronauti mogli koristiti “metle” za dolazak u orbitu.

NASA je, sa svoje strane, rekla da su američki i ruski članovi posade ISS-a bili dobro upoznati s događajima na Zemlji, ali profesionalno rade zajedno bez napetosti.

Trojku koja se vratila u srijedu zamijenila su trojica kozmonauta koji su poletjeli u orbitu 18. ožujka i priključili se trojici američkih i jednom njemačkom astronautu koji su se već otprije nalazili na ISS-u.

Ruska svemirska agencija odbacila je izvješća zapadnih medija koja su sugerirali da su novopridošli ruski kozmonauti odlučili nositi žuta letačka odijela s plavim ukrasima – bojama ukrajinske nacionalne zastave, u znak podrške Ukrajini. Na ISS-u su dočekani srdačno, zagrljajem i rukovanjem. “Ponekad je žuta samo žuta”, rekla je Roscosmosova press služba na svom Telegram kanalu.

Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!