Analiza CNN-a: Putin se oslanja na mračnu okladu u ratu i sada samo treba čekati

Svijet 05. pro 202308:38 2 komentara
Sputnik/Pavel Bednyakov/Pool via REUTERS

Mračna oklada ruskog predsjednika Vladimira Putina da će se Amerika i Zapad umoriti od njegovog brutalnog rata prije njega svakim danom se čini sve izglednijom.

Gotovo sedam tjedana nakon što je američki Joe Biden zatražio od Kongresa 60 milijardi dolara za pomoć Ukrajini te još 14 milijardi za Izrael – ništa se nije dogodilo, a sve su manje šanse da će Kongres djelovati prije praznika. Stoga je Bijela kuća upozorila da se bliže kritični trenuci u ratu, piše CNN u novoj analizi.

“Ponestaje nam novca i skoro nam ponestaje vremena”, rekao je novinarima Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.

“Glas protiv potpore Ukrajini je glas za bolju stratešku poziciju (Vladimira) Putina“, dodao je. Ovo zaoštravanje retorike Bidenove administracije sugeriralo je da je svaki zakonodavac koji se usprotivio financiranju bio na strani ruskog čelnika.

Ovi komentari stižu nakon što je ravnateljica Ureda za upravljanje i proračun Shalanda Young upozorila da će prekid financiranja biti značajan udar za Ukrajinu, pri čemu će biti ugroženi i dosadašnji dobici koje je ukrajinska vojska postigla. Veleposlanica Ukrajine u SAD-u Oksana Markarova također je apelirala na američke zastupnike da ne napuštaju Ukrajinu. “Svi se molimo i nadamo se dodatnoj potpori američkog naroda.”

Može li SAD biti uz Ukrajinu bez obzira na sve?

Sve više raste strah da je američka pomoć Ukrajini doista pri kraju. Rastuće sumnje u predanost SAD-a podudaraju se s teškom zimom tijekom koje se očekuju novi ruski napadi na ukrajinske civile i infrastrukturu.

Izraelski rat protiv Hamasa, u međuvremenu, zasjenio je Ukrajinu posljednjih tjedana, a takav rasplet događaja dodatno je zabrinuo ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog.

S jedne strane u pitanju je opastanak Ukrajine, a s druge strane je u pitanju i reputacija SAD-a kao globalnog lidera, navodi se u analizi. Prije samo dva tjedna, ministar obrane Lloyd Austin u Kijevu je obećao Zelenskom da će ostati uz njegovu zemlju dugoročno.

No, može li SAD to doista ispoštovati, osobito kada postoji i mogućnost da se bivši predsjednik Donald Trump, koji je neprijateljski raspoložen prema Ukrajini i naklonjen je Putinu, vrati u Bijelu kuću?

Što ako se vrati Trump?

Ideja da bi Washington napustio demokratsku, suverenu naciju koja se bori protiv invazije koju vodi Kremlj nekada bi bila nezamisliva. Takav potez ne bi samo slomio odlučnost Zapada u Ukrajini; moglo bi poslati signal protivnicima poput Rusije i Kine da američka sigurnosna jamstva saveznicima ne znače ništa drugdje u svijetu.

Izolacionistički stav “Amerika na prvom mjestu” koji preferira Trump, promijenio je pretpostavke o moći SAD-a. Političke snage koje bi mogle preoblikovati svijet u Trumpovom drugom mandatu već su u igri u Washingtonu, posebice u Zastupničkom domu, i prijete transformacijom američke vanjske politike.

Pristaše nastavka pomoći Ukrajini upozoravaju da Putin promatra ovaj rasplet događaja, a i umirovljeni ageneral-pukovnik američke vojske Ben Hodges također vjeruje da Moskva prati svaki potez u Kongresu.

Domaća previranja u Americi prijete njenom globalnom vodstvu

Iste političke snage koje izazivaju podjele koje su Kongres pretvorile u slijepu ulicu i potiču mogućnost drugog Trumpovog mandata udružile su se kako bi zaprijetile američkom financiranju otpora Ukrajine.

I dok desničarski republikanci zagovaraju ozbiljne promjene useljeničke politike na južnoj granici u zamjenu za financiranje Ukrajine, što je demokratima iz Senata neprihvatljivo, istovremeno opada rejting Joea Bidena, a zbog domaćih problema, uključujući i visoke cijene hrane, američka javnost postaje sve skeptičnija prema financijskoj pomoći Ukrajini.

Uz to, neuspjeh Ukrajine da pretvori svoju dugo obećanu protuofenzivu u konkretne dobitke naveo je u međuvremenu skeptike da propitukuju koristi li se američka pomoć učinkovito i koliko će rat trajati.

Predsjednik Zastupničkog doma SAD-a Mike Johnson se, primjerice, žalio da administracija nije ponudila plan za pobjedu u Ukrajini ili put za rješavanje sukoba. Ovo je razumna zabrinutost s obzirom na to da se milijarde dolara novca poreznih obveznika koriste za pomoć.

Ni blizu pregovora

Ipak, situacija u Ukrajini teško da je pogodna za odgovore koje Johnson traži. Putin, koji ima visoku toleranciju na ruske žrtve, spreman je na rat iscrpljivanja i spreman je čekati političke promjene u SAD-u i Europi koje bi mogle imati negativne učinke na Ukrajinu.

Dok rat ulazi u pat poziciju, ni Rusija ni Ukrajina nisu ni blizu pregovora o njegovom okončanju, s obzirom na da su ulozi za oboje tako visoki.

Hoće li se nastaviti američka financijska pomoć? S obzirom na široku podršku Ukrajini u Senatu, moguće je da će doći do nekog kompromisa, ali nepredvidivost i nestabilnost Zastupničkog doma ukazuje na to da bi paket pomoći mogla čekati neizvjesna sudbina.

Pa čak i prije nego što rezultati izbora u 2024. budu poznati, jasno je da više nema jamstava da će američke milijarde pristizati u Ukrajinu. A za to vrijeme u Moskvi, Putin gleda i čeka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare