ASEAN će razgovarati s mjanmarskom vojskom o političkoj krizi

Svijet 02. ožu 202109:33 0 komentara
prosvjedi, mjanmar
REUTERS/Stringer

Šefovi diplomacija zemalja ASEAN-a razgovarat će s mjanmarskom vojskom u utorak kako bi zaustavili smrtonosno nasilje u zemlji i otvorili kanal za rješavanje političke krize. 

Razgovori bi se trebali održati dva dana nakon najkrvavijih sukoba otkako je vojska svrgnula izabranu vladu Aung San Suu Kyi prije mjesec dana te izazvala bijes i masovne ulične prosvjede u Mjanmaru.

Prosvjednici, mnogi s kacigama, počeli su marširati u najvećem gradu Yangonu. Nekoliko trgovačkih centara zatvoreno je zbog nemira.

Policija je bacila suzavce i šok granate kako bi rastjerala stotine prosvjednika u Yangonu u ponedjeljak, a kasnije je prošla sporednim ulicama i ispaljivala gumene metke, tvrde svjedoci.

Najmanje 21 prosvjednik ubijen je od početka nemira. Vojska je objavila da je jedan policajac ubijen.

Vojni puč 1. veljače zaustavio je napore Mjanmara prema demokraciji nakon gotovo 50 godina vojne vladavine i izazvao osude i sankcije Sjedinjenih Država i drugih zapadnih zemalja, a među susjedima sve veću zabrinutost.

Protiv bivše mjanmarske čelnice Aung San Suu Kyi u ponedjeljak su podignute nove optužnice, mjesec dana nakon što je stavljena u kućni pritvor i dan nakon krvavog prosvjeda protiv vojske.

Singapurski ministar vanjskih poslova Vivian Balakkrishan rekao je da će zajedno s kolegama iz Saveza država Jugoistočne Azije (ASEAN) reći  predstavniku mjanmarske vojske da su zgroženi nasiljem u utorak u video pozivu.

U televizijskom intervjuu u ponedjeljak navečer, Balakrishnan je rekao da će ASEAN podupirati dijalog između Suu Kyi i hunte.

“Oni trebaju razgovarati, a mi ih trebamo okupiti”, rekao je.

ASEAN okuplja Mjanmar, Singapur, Filipine, Indoneziju, Tajland, Laos, Kambodžu, Maleziju, Brunej i Vijetnam.

Mjanmarska vojska izvela je početkom veljače državni udar protiv civilne vlade Aung San Suu Kyi, koja je uhićena, na dan kada su se zastupnici trebali vratiti u parlament, prvi put nakon izbora u studenom koje vojska proglašava ukradenima.

Lider hunte, general Min Aung Hlaing, rekao je na državnoj televiziji da će vođe prosvjeda i “huškači” biti kažnjeni te je zaprijetio akcijom protiv službenika koji odbijaju raditi.

General je obećao slobodne izbore, ali nije naveo rokove.

Napore ASEAN-a kritiziraju pristaše demokracije, a odbor svrgnutih mjanmarskih zastupnika proglasio je huntu “teroristima” i rekao da će im angažman ASEAN-a dati legitimitet.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!