“Bogate zemlje moraju uvesti ekstra poreze zagađivačima i iskoristiti taj novac”

Svijet 20. ruj 202217:23 1 komentar
REUTERS/Amr Alfiky

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres u utorak je pozvao bogate zemlje da uvedu dodatno oporezivanje tvrtki koje profitiraju od korištenja fosilnih goriva i da te novce iskoriste kako bi pomogle zemljama pogođenim klimatskom krizom i ljudima koji se bore sa sve većim cijenama hrane i energenata.

Obraćajući se svjetskim čelnicima okupljenim na 77. Općoj skupštini, glavni tajnik, koji je ujedno i klimatski aktivist, ovaj je put još snažnije napao naftne i plinske kompanije, čiji je profit porastao za više desetaka milijarda dolara.

“Industrija fosilnih goriva profitira u stotinama milijarda dolara subvencija i gomila veliku zaradu, dok se proračuni malih kućanstava smanjuju, a naš planet postupno izgara”, rekao je.

Guterres je ponovno pozvao razvijene zemlje da uvedu oporezivanje profita od proizvodnje nafte i plina, no ovaj je put govornicu iskoristio i da bi im savjetovao kako te novce trebaju utrošiti.

“Ta sredstva treba preusmjeriti na dva načina: treba ih preusmjeriti zemljama koje trpe gubitke i štetu prouzročenu klimatskim promjenama i nastalom klimatskom krizom, kao i ljudima koji se bore sa sve većim cijenama hrane i energenata”, kazao je na godišnjoj skupštini svjetskih čelnika u New Yorku.

Zbog ove groteskne pohlepe kažnjene su najsiromašnije i najugroženije skupine ljudi, ona nam uništava jedini zajednički dom. Stoga pozivam sve vlade da oporezuju previsok profit te da novac iskoriste za potporu najugroženijima, kazao je Guterres.

Britanija je prošli mjesec energetskim tvrtkama uvela porez na dobit od 25 posto te će izdvojiti 25 milijarda funta kao pomoć domaćinstvima za plaćanje računa za energente.

Uvođenje sličnih mjera razmatraju i Sjedinjene Države.

“Zagađivači moraju platiti”, istaknuo je Guterres.

Glavni tajnik je kazao i da multilateralne razvojne banke “moraju pojačati svoj angažman” te da bi se pomoć siromašnijim državama trebala prilagoditi klimatskim promjenama.

Ona bi trebala “iznositi polovinu svih financija” koje idu za klimatsku krizu. Guterres je istaknuo kako su “glavne svjetske ekonomije njihovi dioničari, zbog čega bi morale to i realizirati”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram. 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare