Prvom čovjeku mjanmarske hunte neće biti dopušteno sudjelovanje na samitu ASEAN-a krajem listopada, objavila je u subotu ta organizacija, što je svojevrsna odmazda vojnim vlastima nesklonima rješavanju krize u vlastitoj zemlji.
Ministri vanjskih poslova Saveza država jugoistočne Azije (ASEAN), koji su se sastali u petak, odlučili su s popisa sudionika samita isključiti Min Aung Hlainga.
Odlučeno je da se na samit od 26. do 28. listopada iz Mjanmara pozove “apolitični predstavnik”, rekao je predstavnik Bruneja, zemlje koja trenutačno predsjeda ASEAN-om.
ASEAN, u kojem je deset zemalja regije, na ovu se iznimnu mjeru odlučio pošto je vojna hunta odbila nekoliko zahtjeva o slanju posebnog predstavnika s kojim bi se moglo komunicirati, osobito o sastanku s bivšom čelnicom države, Aung San Suu Kyi, koja je vojnim pučem u veljači svrgnuta s vlasti.
U priopćenju stoji da nije postignut “dovoljan napredak” u provedbi plana od pet točaka, prihvaćenog u travnju, a trebao je pridonijeti obnovi dijaloga u Mjanmaru i olakšati dolazak humanitarne pomoći.
“Za članice ASEAN-a svrha ovakve odluke je, prije svega ublažiti međunarodne kritike”, smatra Mustafa Izzuddin, stručnjak za međunarodne odnose u singapurskoj konzultantskoj tvrtki Solaris Strategies.
“Na ovaj način ASEAN učvršćuje svoj ugled kao organizacija koja još uspijeva imati aktivnu ulogu u jugoistočnoj Aziji”, rekao je AFP-u.
Mjanmar, kojim od državnog udara 1962. godine vlada uglavnom vojska, trn je u oku ASEAN-u otkako se toj organizaciji pridružio godine 1997.
Državni udar je 1. veljače okončao desetogodišnje demokratsko razdoblje. U krvavoj vojnoj represiji ubijeno je više od 1100 civila, a 8400 ljudi je završilo u zatvorima, podaci su lokalne nevladine organizacije – Udruge za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP).
Članice ASEAN-a, saveza koji se često smatra neučinkovitim, izrazile su razočaranje zbog izostanka suradnje mjanmarske vojne hunte, koja i dalje brutalno ugnjetava disidente.
Glavne države partnerice ASEAN-a podržale su poziv specijalnog izaslanika koji je zatražio sastanak s bivšom čelnicom Suu Kyi.
U zajedničkom priopćenju Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Australija, Kanada, Južna Koreja, Novi Zeland, Norveška i Istočni Timor izražavaju “duboku zabrinutost zbog kritične situacije u Mjanmaru” te pozivaju huntu na “konstruktivan dijalog” s posebnim izaslanikom ASEAN-a.
Hunta je obećala da će održati izbore u zemlji i da će 2023. ukinuti izvanredno stanje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!