Ekstremne vrućine: Zašto nastaju i kako su povezane s klimatskim promjenama?

Svijet 21. srp 202206:52 0 komentara
Unsplash

Diljem svijeta zabilježeni su dramatični toplinski valovi, ali i smrtonosne poplave i požari kao rezultat klimatskih promjena. Dijelovi Europe zabilježili su temperature iznad 40 °C ovog mjeseca, što je dovelo do poremećaja u prometu i nestašice vode.

Emisije uzrokovane sagorijevanjem fosilnih goriva zadržavaju toplinu u atmosferi od početka industrijske ere. Ako se globalne emisije ne smanje, ovaj ciklus će se nastaviti.

Duži toplinski valovi

“Za nekoliko desetljeća ovo bi zapravo moglo biti smatrano prilično hladnim ljetom”, kaže profesor Friederike Otto, znanstvenik s Imperial Collegea u Londonu.

VEZANE VIJESTI

Met Office je istaknuo da toplinski valovi nisu samo topliji, oni također traju duže. U području visokog tlaka, vrući zrak se gura prema dolje i ostaje zarobljen na mjestu, uzrokujući porast temperature na cijelom kontinentu, piše BBC.

Dulja sušna razdoblja

Kako toplinski valovi postaju intenzivniji i duži, suše se također mogu pogoršati.

Manje kiše pada između toplinskih valova, tako da se vlaga u tlu i zalihe vode brže suše. To znači da tlu treba manje vremena da se zagrije, zagrijavajući zrak iznad i dovodeći do intenzivnije topline.

Više goriva za požare

Požari mogu biti izazvani izravnim ljudskim sudjelovanjem, ali prirodni čimbenici također mogu igrati veliku ulogu.

Ciklus ekstremnih i dugotrajnih vrućina uzrokovanih klimatskim promjenama izvlači sve više vlage iz zemlje i vegetacije.

Sezona požara na sjevernoj hemisferi započela je rano u nekim područjima zbog nedostatka padalina, a pogoršala se tijekom srpnja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!