
Europska komisija je u srijedu predložila niz pravila čiji je cilj administrativno rasterećenje poljoprivrednika, naročito malih poljoprivrednih gospodarstava.
Oglas
“Proširujemo pojednostavljeni program plaćanja kako bismo znatno smanjili administrativna opterećenja povezana s postupkom podnošenja zahtjeva za izravna plaćanja. Uklanjamo nepotrebne slojeve propisa kako bismo poljoprivrednicima olakšali razumijevanje i provedbu pravila o ekološkim zahtjevima”, izjavio je
Valdis Dombrovskis, povjerenik zadužen za gospodarstvo, produktivnosti i pojednostavljenje propisa.
Povjerenik za poljoprivredu Christophe Hansen rekao je da poljoprivrednici troše puni sedam radnih dana godišnje na ispunjavanje administrativnih zahtjeva, a toliko si najčešće mogu priuštiti godišnjeg odmora.
"Stoga treba svakako izbjeći da zahtjevi koji proizlaze iz naše zajedničke poljoprivredne politike ne obeshrabre mlade ljude da se počnu baviti poljoprivredom ili postojeće da napuste svoje zanimanje jer se jednostavno ne isplati trošiti vrijeme na birokraciju”, rekao je Hansen.
Komisija predlaže da se minimalno paušalno godišnje plaćanje poveća s 1250 na 2500 eura za mlade poljoprivrednike.
Također se predlaže da se određena ekološka pravila neće primjenjivati na male poljoprivrednike, ali će oni moći i dalje primati sredstva za ekološki prihvatljivu poljoprivredu u okviru tzv. eko-shema.
Komisija također predlaže da se certificirana organska poljoprivredna gospodarstva automatski smatraju onima koja ispunjavaju određene uvjete za financijsku potporu.
Izvršno tijelo EU-a predlaže novo načelo: samo jedna kontrola na terenu godišnje po poljoprivrednom gospodarstvu, a inače će se koristiti satelitsko promatranje i druga tehnološka rješenja.
Prema prijedlogu, poljoprivrednici pogođeni prirodnim katastrofama ili u slučaju bolesti životinja moći će lakše i brže dobiti financijsku potporu. Države članice će u tu svrhu moći koristiti do tri posto sredstava iz nacionalne omotnice Zajedničke poljoprivredne politike.
Prema procjenama Komisije, današnji prijedlozi mogli bi europskim poljoprivrednicima uštedjeti ukupno do 1,58 milijardi eura godišnje, a nacionalnim vlastima 210 milijuna eura.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare
Oglas
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas