Jesu li Biden i Trump dokaz da treba postaviti dobnu granicu za baviti se politikom?

Svijet 14. velj 202418:40 0 komentara
JIM WATSON / AFP

Američki predsjednički izbori čekaju nas ovog studenoga i ako se ne dogodi neko iznimno iznenađenje, bitka će se odvijati između starih znanaca - aktualnog predsjednika Joea Bidena i bivšega Donalda Trumpa. Prije početka novog mandata jedan će imati 82, drugi 78 godina.

Na obojici se može primijetiti da godine uzimaju svoje. Biden je često dekoncentriran, zbog čega miješa imena, mjesta, datume i događaje, a Trump je u osvetničkom pohodu jer je svjestan da nema što izgubiti.

Nanovo se otvorilo pitanje o tome treba li se postaviti neka dobna granica kod kandidature za visoke političke funkcije.

“Jedan je dementan, drugi je lud”, kratko i jasno nam je rekla komunikacijska stručnjakinja i politička analitičarka Ankica Mamić pa u nešto ozbiljnijem tonu nastavila:

“Godine nisu važne ako postoji neovisan liječnički konzilij koji potvrdi da osoba može obavljati tako visoku dužnost. Stoga, ne bih ocjenjivala nekoga temeljem njihovih godina. Dapače, osobe koje su starije nude iskustvo i znanje, ostvarile su se onome čime se bave, nisu toliko fokusirane na sebe i zanima ih javni interes.”

N1

Mladih ne nedostaje u fokusu samo kad se govori o američkim prilikama, slično je i drugdje.

“Nije da se samo ne žele baviti politikom, problem je njihova participacija s druge strane, kao birača. Izlasnost je niska i ponašaju se kao da ih sve skupa ne zanima”, govori Mamić pa objašnjava zašto mladi ne ulaze češće u politiku:

“Nije im financijski isplativo, a i percepcija javnosti o poslu političara je negativna pa im ne treba takva vrsta pozornosti.”

Starijim generacijama zamjera što nisu uspjele privući mlade u politiku, a kao razlog za to vidi jednu zanimljivost iz hrvatskih prilika.

“Kad kod nas netko uđe u politiku, u pravilu ne želi van. Idu iz stranke u stranku ili osnivaju neke nove, ali ne žele iz politike jer ona donosi razne benefite o kojima se malo priča. Također, ne odnosi se to samo na one na vlasti nego i oporbi. Najbolji primjer je ova kandidatura za glavnog državnog odvjetnika. Oporba nije uspjela motivirati bolje kandidate da pokušaju, makar izgubili. Jer, ponekad je i poraz korak naprijed jer vas postavlja u centar pažnje, ljudi čuju za vas”, smatra Mamić.

Na kraju se vratila na Bidena i Trumpa.

“Činjenica da se njih gura u prvi plan govori da netko ima interesa od toga. Nemoguće je da ne postoje bolji kandidati od njih u redovima republikanaca i demokrata. Jednostavno, nekome odgovara da oni vode najmoćniju naciju na svijetu. Osobno, nijednom od njih ne bih dala da vode moju malu firmu”, zaključila je Mamić.

Novinarka i dugogodišnja vanjskopolitička urednica Mirjana Rakić također se slaže da godine ne bi trebale biti odlučujući faktor.

“Ako prođu liječničke preglede i zaključi se da mogu samostalno donositi odluke, onda nije bitno koliko godina imaju političari. Jer, Trump je uvijek bio isti – bezobrazan, vulgaran i agresivan. Biden je bio odličan političar, ali godine su ga malo stisnule”, mišljenja je Rakić.

N1

Naglasila je da općenito postoji problem motiviranja mladih da se počnu baviti politikom.

“Prije se odlučuju na biznis jer nemaju želju uplitati se u političke procese. Ako i preuzmu neku vlast, kao Tomislav Tomašević u Zagrebu, od njih se očekuje da kroz jedan mandat donesu značajne promjene. To nije moguće. Ali, ovo brzo doba u kojem živimo traži baš to. Nažalost, na brzinu se ništa ne može napraviti osim katastrofe”, rekla nam je Rakić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!