Kada bi Putin mogao pristati na pregovore sa Zelenskim?

Svijet 22. ožu 202212:49 > 20:05 0 komentara
N1

Đana Luša, stručnjakinja za međunarodne odnose s Fakulteta političkih znanosti, za N1 Studio uživo komentirala je ukrajinsku krizu.

“Sigurno da se svi nadamo tom diplomatskom rješenju. Međutim, ako gledamo sadašnju situaciju, na pregovore poziva Volodimir Zelenski, što je logično s obzirom na ogromnna stradanja i spreman je na kompromise u odnosu na stajališta na početku rata. S druge strane, Vladimir Putin još nije u situaciji da je spreman za te direktne pregovore jer čeka da vojna situacija bude takva da bude u poziciji moći. Sam će ocijeniti kada je za to najbolji trenutak”, kazala je Luša.

Odluka da se Mariupolj ne preda nije ju iznenadila.

“Ukrajinci su od samog početka pokazali želju i nacionalni ponos. Osjeća se taj snažan osjećaj nacionalnog jedinstva kao što je bilo i kod nas za vrijeme Domovinskog rata. Sada kada ste izgubili materijalno sve, ostali ste na djedovini i borite se do kraja”, rekla je.

Uključenost SAD-a

Napominje da Poljska, Ukrajina i druge članice EU-a očekuju snažnu podršku američkog predsjednika Joea Bidena pa njegov posjet Ukrajini treba gledati kao potez kojim pokazuje koliko je Amerika snažno angažirana u ovom sukobu.

“Neće se sigurno pristati na molbe Zelenskog o zabrani leta nad Ukrajinom i direktnim uključenjem u rat”, ističe profesorica Luša.

vezane vijesti

Upitana vjeruje li da će NATO doista aktivirati članak o kolektivnoj obrani ako Putin doista napadne Poljsku, Luša je kazala da je ovo sada definitivno test za NATO.

“Sada se postavlja pitanje što NATO može. To je i povijesna prilika. NATO se mora vratiti korijenima i naglašavanja članka 5. o kolektivnoj obrani. To treba, naravno, potkrijepiti i konkretnim dokazima. I Poljska i baltičke zemlje trebaju tu snažnu poruku da neće biti ostavljene same”, kazala je.

Prijetnje za Zapadni Balkan

Ocijenjuje pozitivnim da su se sada ponovno jače angažirale oko situacije na Zapadnom Balkanu i EU i SAD.

“Ovo je odlična prilika da se starim problemima pristupi iz nove perspektive, odlična prilika da države iz regije krenu putem europeizacije”, smatra Luša.

Interesi Kine

Luša smatra da se ne može sa sigurnošću tvrditi da do invazije ne bi došlo da je Ukrajina ranije jamčila neutralnost.

Pojasnila je i da Kini odgovara da je SAD jače angažiran na istoku Europe, kako bi oni imali više utjecaja u azijskopacifičkoj regiji, a tu je i pitanje Tajvana.

“Svijet je umrežen u jednoj interesnoj igri, ali sada je nažalost Ukrajina žrtva te jedne interesne igre”, kazala je Luša.

Ističe da je Putinova moć u Ruskoj federaciji neupitna.

“Dok god drži medije i svoju kliku pod kontrolom, i dok sankcije ne naruše značajno standard života, neće doći do njegovog svrgavanja”, poručila je.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!