Kineski špijunski baloni iznad Tajvana i Japana: “Idući put ćemo ih srušiti!”

Svijet 26. lip 202316:31 0 komentara
AFP PHOTO / CHASE DOAK / Ilustracija

BBC Panorama otkriva nove dokaze kineskog programa špijunskih balona, uvaj put uključujući letove balona iznad Tajvana i Japana.

Japan je potvrdio da su baloni prelijetali njegov teritorij, rekavši da su ih u budućnosti spremni rušiti. Kina nije direktno odgovorila na dokaze koje je objavio .

Odnosi SAD-a i Kine pogoršali su se ranije ove godine, nakon što je navodni kineski špijunski balon srušen pored obale SAD-a. Kina je tvrdila da je balon, primijećen iznad sjeverozapada SAD-a krajem siječnja, civilna letjelica korištena za znanstvena istraživanja, dodavši da se radi o nenamjernom i izoliranom događaju.

John Culver, bivši analitičar istočne Azije za CIA-u, rekao je za Panoramu da se “ne radi o jedinstvenom događaju, već kontinuiranim naporima koji traju već najmanje pet godina. Dodao je da su kineski baloni “posebno osmišljeni za ove dalekometne misije,” kao i da su neki od njih “navodno obišli planet.”

U suradnji s Sythetaicom, tvrtkom za umjetnu inteligenciju koja je analizirala ogromne količine satelitskih podataka, BBC je otkrio nekoliko snimaka balona iznad istočne Azije.

Osnivač kompanije Corey Jaskolski pronašao je dokaze da je jedan balon preletio Japan početkom rujna 2021. godine. Te slike ranije nisu objavljene.

Jaskolski također vjeruje da postoje dokazi kako je ovaj balon uzletio duboko iz teritorija Kine, južno od Mongolije. BBC ovo nije uspio potvrditi.

Japan je blizak saveznika SAD-a, a u toj zemlji nalazi se više američkih trupa nego u bilo kojoj drugoj.

Yuko Murakami iz japanskog ministarstva obrane rekao je za BBC da vlada “poduzima sve mjere kako bi nadzirala situaciju na dnevnoj bazi,” kao i da bi bili spremni srušiti balone kako bi zaštitili “živote i vlasništvo ljudi na teritoriju Japana.”

Američko ministarstvo vanjskih poslova kaže kako vjeruju da kineski baloni imaju opremu kojom skupljaju podatke. Letjelica otkrivena iznad SAD-a, kažu iz ministarstva, imala je “nekoliko antena koje vjerojatno mogu prikupljati i geolocirati komunikacije.”

Kako bi istražili je li Kina lansirala još balona, tim Panorame prvo je pretražio društvene mreže i izvještaje medija iz regije kako bi vidjeli je li netko prijavio viđenja nepoznatih letećih objekata na nebu. Otkrili su dvije fotografije koje je snimila tajvanska meteorološka služba, koje navodno prikazuju balon iznad Taipeija krajem rujna 2021. godine.

Jaskolski je te fotografije usporedio sa satelitskim snimkama.

“Unutar 90 sekundi smo pronašli balon pored obale Tajvana,” rekao je.

Tajvanska vlada za Panoramu kaže kako vjeruju da se radilo o meteorološkom balonu, no Jaskolski se ne slaže.

“Temeljem promjera balona i činjenica da uzvisine na kojoj leti djeluju slično… izgleda poprilično poput balona koji je letio iznad SAD-a i Japana,” kaže on.

Tajvan, sa svojom demokratskom vladom, je već dugo na nišanu Kine. Prošle godine, kineska vojska je pokrenula vježbe punog napada. Američki predsjednik Joe Biden govorio je kako bi SAD branio Tajvan u slučaju kineskog napada.

Kako je umjetna inteligencija pomogla locirati balone

Corey Jaskolski krenuo je s crtežima onoga kako je mislio da bi balon mogao izgledati iz svemira. Te skice je unio u svoj AI sofver zajedno s koordinatama mjesta gdje je balon posljednji put viđen. Jaskolski je analizirao i modele kretanja vjetra kako bi mogao pratiti put balona i pronaći odakle je krenuo.

Proučavajući satelitske snimke koje je dobio od kompanije Planet Labs, Corey je sve informacije unio u svoj softver kako bi locirao balone.

Baloni za nadzor su ogromni – veličine nekoliko autobusa – a nose sofisticiranu opremu koja može prikupljati velike količine podataka o metama na zemlji.

Ipak, na fotografijama satelita iz svemira, oni izgledaju kao malene bijele loptice.

Istraživanje Jaskolskog pokazuje da je balon koji je prelijetao SAD u veljači u jednom trenutku bio nekih 130 kilometara od baze nuklearnog zrakoplovstva u saveznoj državi Montani.

Također je odredio putanju leta balona natrag do najvjerojatnijeg mjesta kretanja – otoka Hainan u Južnokineskom moru.

“Djeluje kao da je balon lansiran kada je bilo oblačno,” kaže. “Ako bih ja htio lansirati balon, odabrao bih oblačan dan kako bih umanjio šanse da će biti otkriven.”

Kinesko veleposlanstvo u Londonu u izjavi je optužilo SAD za lansiranje velikog broja balona koji kontinuirano kruže planetom i ilegalno lete kroz kineski zračni prostor.

Veleposlanstvo je dodalo da je “Kina odgovorna zemlja” koja uvijek “postupa strogo slijedeći međunarodni zakon i poštuje suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja.” Rekli su da odbijaju “neosnovane optužbe kojima se Kinu želi poniziti i napasti.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!