Kako je kineski špijunski balon uzdrmao američki vojni vrh?

Svijet 28. ožu 202321:32 0 komentara
Handout / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Razdori u američkom vojnom vrhu oko toga zašto SAD nije srušio kineski špijunski balon čim se pojavio na radaru krajem siječnja prelili su se u javnu sferu, a Republikanci iskorištavaju priliku.

Prošlog tjedan, odlikovani general senatorima je rekao da ga se nije direktno pitalo za savjet danima nakon što je objekt primijećen nad američkim kopnom. Ipak, glasnogovornik Pentagona kasnije je za Politico izjavio da general zapravo jest tijekom krize davao svoje preporuke i savjete, prenosi Politico.

Sada republikanski senatori naglašavaju nedosljednost u iskazima, a ovaj razdor koriste kako bi okrivili administraciju za, kako kažu, seriju krivih procjena koji su doveli do “debakla” i postavljaju pitanja o tome što je sve pošlo po krivu.

Glavno je pitanje kada je ministar obrane, Lloyd Austin, tražio savjet od američkog generala Glena VanHercka o tome kako je najbolje riješiti problem s balonom. VanHerck je zastupnicima tijekom saslušanja o vojsci rekao da nije pričao s ministrom o čitavoj situaciji do prvog veljače – pet dana nakon što je obavještajna zajednica vojni vrh obavijestila o postojanju balona.

Međutim, Austinov glasnogovornik kaže da je VanHerck tijekom čitave krize davao svoje procjene, kao i da je šef Pentagona “često komunicirao” s vrhovnim generalima o vojnim opcijama.

Republikanci od Bidenove administracije traže jasne odgovore

Senator Roger Wicker iz redova Republikanaca, kao i drugi njegovi kolege iz stranke, već neko vrijeme zahtijevaju odgovore od administracije o tome što su točno znali, i kada, o špijunskom balonu. U ponedjeljak je Wicker oštro kritizirao “nedosljednost” između Austinove i VanHerckove verzije događaja.

“Nedavni iskaz generala VanHercka otkrio je očite nedosljednosti između verzije vojnog zapovjedništva i onoga što su ministar Austin i njegov zamjenik Kahl rekli javnosti,” rekao je Wicker u izjavi. “Ako želimo da SAD nešto nauči iz ovog događaja, moramo od Bidenove administracije dobiti jasne odgovore.”

Republikanski senatori također su saslušanje iskoristili kako bi okrivili administraciju za promašeno upravljanje ovom krizom, a Wicker je Austina i predsjednika Joea Bidena optužio da su prekasno reagirali.

“Dakle, peti dan je postalo jasno da ste vi poduzeli prave korake,” rekao je Wicker VanHercku tijekom saslušanja. “No, također je jasno da niste dobili nikakve upute od predsjednika Sjedinjenih Država, ako ni ministra obrane, prije petog dana krize, a u tom vremenu balon je već prešao Aljasku i Kanadu i ponovno ušao na teritorij SAD-a.”

Republikanski zastupnici, ali i neki Demokrati, rekli su da je odluka da se balon pusti da se nastavi kretati američkim zračnim prostorom bio znak slabosti prema Kini.

“Mislim da je to bila velika greška,” rekao je republikanski senator Tom Cotton. “Mislim da je to opasan presedan, ne samo po pitanju odnosa s Kinom, već svih naših suparnika.”

Cotton i Wicker u utorak će dobiti priliku samog ministra obrani ispitivati o tome što se dogodilo. Ministar Austin, zajedno s šefom vojnog stožera, generalom Markom Milleyem, doći će na saslušanje.

U međuvremenu, isplivali su i novi detalji o incidentu.

Iako je VanHerck zastupnicima rekao da je prvi put saznao za postojanje balona 27. siječnja, dužnosnik ministarstva obrane rekao je da obavještajna zajednica nije u startu podigla uzbunu jer su nekoliko mjeseci ranije obavijestili VanHerckovu postrojbu NORTHCOM o postojanju balona. Ipak, to je bio prvi put da su takvu letjelicu otkrili na baš toj lokaciji. U tom trenutku kretala se prema Aljasci, dok su raniji baloni putovali ekvatorom.

VanHerck je zastupnicima u četvrtak rekao da je s Milleyem razgovarao u večer 27. siječnja, informirajući ga o planu da pošalje borbene zrakoplove u presretanje objekta odmah sljedeći dan. No, budući da objekt nije jasno pokazao “neprijateljske namjere”, nije imao ovlasti da ga sruši, objasnio je VanHerck senatorima: te ovlasti imali su predsjednik Biden i ministar Austin.

NORTHCOM je u suradnji s obavještajnom zajednicom mapirala predikciju kretanja balona, ali u to vrijeme nisu vjerovali da će in prijeći čitavi kontinentalni SAD, rekao je dužnosnik iz ministarstva obrane.

VanHerck je 28. siječnja službeno obavijestio Milleya i Austina da je balon ušao u američki zračni prostor, rekao je zastupnicima. Također je svom timu naredio da osmisle opcije za rušenje balona za slučaj da predsjednik ili ministar obrane to narede, rekao je.

Austinov ured priča drugačiju priču

Tijekom noći na 29. siječnja, balon je napustio američki zračni prostor i ušao u Kanadu. NORTHCOM je nastavio nadzirati objekt u koordinaciji s kanadskom vladom, a VanHerck je mailom slao najnovije informacije Austinu i Milleyu svakih 12 sati, rekao je. Ipak, Austin generala nije tražio za preporuke do jutra prvog veljače, što je bio prvi put da su njih dvojica direktno razgovarali telefonom otkad je balon ušao u američki zračni prostor, rekao je dužnosnik ministarstva obrane. U tom trenutku je general savjetovao ministru da ne ruši balon jer leti iznad kopna i postojao je značajan rizik za sigurnost civila. Umjesto toga, VanHerck je savjetovao da se pričeka dok balon ne bude iznad mora.

“Bio je u svakom trenutku spreman dati svoje preporuke i to je i činio svaki put kada je bilo zatraženo,” rekao je dužnosnik. “Mogli su ga to tražiti svakih sat vremena.

Austinov ured pak ima drugačiju priču. Glasnogovornik je rekao kako je ministar očekivao od VanHercka i ostalih vojnih vođa da kontinuirano šalju svoje prijedloge i da je general to činio tijekom čitave krize.

“Kao što je bio slučaj i ovdje, ministar se oslanja i očekuje od svojih zapovjednika da nude svoje prijedloge kontinuirano,” rekla je glasnogovornica Pentagona, Sabrina Singh. “General VanHerck je čitavo vrijeme davao svoje preporuke.”

Kao i VanHerck, i Austin je obaviješten o prisutnosti balona 27. siječnja. Austin, koji je trebao otputovati u Južnu Koreju i na Filipine, dobivao je dnevne izvještaje iz NORTHCOM-a koji je bez odlaganja krenuo s osmišljavanjem opcija za “kvalitetniji opis ulaska” u suradnji s kanadskom vojskom, rekla je glasnogovornica.

Singh je dodala da general nije rekao ni Austinu ni Milleyu da razmatra opcije rušenja balona za slučaj da to naredi predsjednik ili ako balon počne predstavljati prijetnju zračnom prometu, sve do 29. siječnja.

31. siječnja, balon je ponovno ušao u američki zračni prostor na sjeveru savezne države Idaho. Biden je tada naredio vojsci da osmisle opcije rušenja balona. U tom trenutku je Austin preko Milleya isto zatražio od zapovjednika, rekla je Singh.

Sljedeći dan je s Filipina Austin sazvao sastanak s Milleyem, VanHerckom, Kahlom i drugim višim dužnosnicima iz vojske kako bi razmotrili opcije sigurnog rušenja balona “i istovremeno nadzirali njegovu putanju i aktivnosti prikupljanja informacija,” kaže Singh.

Nakon tog trenutka, od 1. veljače, priče se poklapaju. Tog dana je VanHerck u stanje pripravnosti stavio borbene zrakoplove u bazi u Nevadi kako bi bili spremni ako predsjednik naredi rušenje balona koji je u tom trenutku prelijetao Montanu.

VanHerck i Milley preporučili su da rušenje bude iznad vode kako bi se izbjegao rizik za građane i infrastrukturu. U tom trenutku je Biden vladi dao naredbu da sruše balon čim taj rizik bude umanjen.

Austin se sa svog puta vratio 2. veljače i sazvao sastanak za sljedeći dan s višim vojnim dužnosnicima, gdje su osmislili plan za rušenje balona. Balon je vojska srušila raketom iznad istočne obale SAD-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!