Japan se trudi nabaviti posebne medicinske šprice kako bi iz isporučenog cjepiva protiv covida 19 izvukao maksimalnih šest doza po bočici, a proizvođači nastoje povećati proizvodnju zbog bojazni da bi milijuni doza mogli propasti.
Japan ima 126 milijuna stanovnika i u siječnju je s američkim Pfizerom potpisao ugovor o nabavi 144 milijuna doza cjepiva, odnosno dovoljno za 72 milijuna ljudi. Kampanja cijepljenja trebala bi početi u srijedu.
Jedna bočica odgovara šest doza, navodi Pfizer, ali potrebne su posebne štrcaljke koje nakon cijepljenja zadržavaju mali volumen otopine kako bi se rasporedio na šest doza. Tokio je pak pripremio standardne šprice kojima se jedna bočica može rasporediti na pet doza.
“Još pokušavamo osigurati posebne šprice”, rekao je u utorak ministar bez portfelja Katsunobu Kato, koji prošlog tjedna nije izravno odgovorio na pitanje znači li manjak posebnih šprica da će Japan cijepiti manje ljudi.
Ni glasnogovornica japanskog ogranka Pfizera ni dužnosnik japanskog ministarstva zdravstva nisu željeli reći temelji li se ugovor o isporuci 144 milijuna doza cjepiva Japanu do kraja godine na odredbi o isporuci šest doza po bočici.
Hitno cijepljenje stanovništva glavni je prioritet vlade premijera Yoshihidea Suge koji ustraje u namjeri da Tokio ovog ljeta bude domaćin Olimpijskih igara, odgođenih zbog pandemije koronavirusa.
Kako bi smanjila količinu neiskorištenog cjepiva u štrcaljkama i bočicama, vlada traži od proizvođača medicinske opreme da povećaju proizvodnju štrcaljki s malim volumenom, ali pitanje je može li se to napraviti dovoljno brzo.
Korporacija Nipro, koja u tajlandskom pogonu proizvodi 500.000 šprica mjesečno, objavila je da planira povećati mjesečne kapacitete na nekoliko milijuna, ali upozorava da će joj za to trebati pet mjeseci.
“Dobili smo zahtjev ministarstva zdravstva i moramo poduzeti određene korake, ali ne možemo to napraviti preko noći. Trebamo četiri do pet mjeseci da naglo povećamo proizvodnju”, rekla je glasnogovornica Niproa.
Drugi veliki japanski proizvođač medicinske opreme, korporacija Terumo, objavila je da počinje razvijati šprice koje iz bočice mogu izvući šest doza, ali još ne znaju kada će započeti komercijalnu proizvodnju.
Iako broj novozaraženih u Japanu u posljednjim tjednima pada iz dana u dan, nakon vrhunca zaraze početkom siječnja, u Tokiju i još devet prefektura i dalje je na snazi izvanredno stanje zbog koronavirusa.
Japan je u pandemiji zabilježio 418 tisuća slučajeva zaraze i 7.042 umrlih, prema javnoj radioteleviziji NHK.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare