Oblaci saharske prašine prelaze nad Mediteranom i južnom Europom

Svijet 23. velj 202211:45 0 komentara
COPERNICUS

Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) svake godine prati prijenos prašine iz pustinje Sahare.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

“Na početku saharske sezone prašine početkom siječnja uočene su dvije epizode prašine, jedna je dosezala čak do Islanda, s nekom recirkulacijom prema Britanskim otocima i Sjevernom moru u danima između 17. i 21. siječnja. Druga epizoda, s transportom iz Sahare koji prelazi južnu Španjolsku i Portugal na putu prema sjevernom Atlantiku, koji je započeo 27. siječnja.

Tijekom veljače, prognoze CAMS-a pokazale su daljnje epizode saharskih oblaka prašine koji prelaze Pirinejski poluotok i zapadni Mediteran i južnu Europu oko 10. veljače te preko središnjeg i istočnog Mediterana od 14. veljače nadalje.

Mediteran

Krajem siječnja u sjeverozapadnoj Africi i Kanarskim otocima predviđen je sloj prašine koji se proteže do visine od 3000 metara, gdje je imao lokalne utjecaje na kvalitetu površinskog zraka, prije nego što se transportirao do srednje Europe na većim visinama. Globalne i regionalne prognoze CAMS-a predviđale su ovaj događaj 4-5 dana unaprijed, pokazujući visoke vrijednosti optičke dubine aerosola i PM10 koncentracije.

CAMS-ove prognoze prašine pružaju informacije o lokaliziranim pješčanim olujama, kao u događajima poput Calima, opaženih na Kanarskim otocima, za koje se predviđa da će se dogoditi drugi put u sljedećih nekoliko dana, nakon posljednje pojave krajem siječnja 2022., pokazujući dugodometni transport prateći vjetrove.

Mark Parrington, viši znanstvenik u Copernicus službi za nadzor atmosfere, komentira: “Razvoj ovih nedavnih epizoda saharske prašine sličan je onome što smo pratili prethodnih godina. Neposredni utjecaji utječu na Kanarske otoke i dijelove južne Europe na regionalnoj razini prije nego što se širi, preko sjevernijih dijelova Europe ili Atlantika, ovisno o vjetrovima.”

“I ove sezone pratimo dalekometni prijenos prašine, koji je viđen kako perjanice prelaze Sredozemno more i Atlantik. Praćenje ovih pojava prašine i dalje je ključno jer se informacije o smanjenju kvalitete zraka u pogođenim regijama mogu koristiti za ublažavanje mjera za zdravlje ljudi, kao i za pogođene industrije”, dodaje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!