Shurouq al Assad, novinarka i članica vodstva palestinskog novinarskog sindikata, javila se iz Ramallaha u Newsroom gdje je komentirala situaciju između Palestine i Izraela.
Assad kaže da se izraelsko bombardiranje i dalje provodi i to u dva područja: u sredini i na sjeveru granice s izraelskim naseljima. Danas je poginulo 11 djece i 80 odraslih i mnoga su područja bez električne energije.
“Danas smo dobili poziv od bolnice, rekli su da dobivaju pozive od izraelske vojske da se evakuiraju, ali oni to ne mogu učiniti jer je tamo na tisuće ranjenih i bolnica je puna obitelji”, poručuje Assad.
“Samo su tri bolnice koje i dalje rade u Gazi u vrlo teškim uvjetima, kao što nam je reklo Ministarstvo zdravstva. Iako nemaju električne energije provode vrlo komplicirane i složene operacije. Nemaju medicinske pomoći, opskrba vodom je pri kraju. Moja obitelj i druge obitelji sada piju onečišćenu vodu.”
“Izuzetno se boje jer u Gazi nema sigurnoga mjesta.”
Assad kaže da se granični prijelaz s Egiptom, putem kojeg bi trebala stići humanitarna pomoć, još nije otvorio.
“Ja kao promatračica i novinarka smatram da čak i ako se otvori na sat, dva i dalje ga mogu bombardirati i opet zatvoriti jer to je jedno sredstvo za cjenkanje od strane Izraela”, smatra Assad.
“Polovica ovih ranjenika i žrtava su djeca i jedino rješenje za sve ovo je političko rješenje”, dodaje.
Assad kaže kako svi čelnici koji posjećuju to područje pružaju podršku Izraelu i smatra kako je to opasno.
“Sva ova propaganda koju svijet sluša, za ili protiv, vrlo je opasna, jer ovdje govorimo o djeci, o obiteljima i ljudima koji su pod okupacijom”, poručuje Assad i dodaje da Izrael planira kopnenu ofenzivu, ali će za to biti potrebno više od nekoliko dana.
“Izrael želi pobjedu i želi pokazati da pobjeđuje i nije ga briga radi li se o djeci, starcima, novinarima. Mislim da će ovaj proces biti dugačak, možda će trebati tjedni.”
Assad smatra da bi Izraelci trebali sjesti za stol i razgovarati jer se stvara sve više ljutnje i boji se da bi stvari mogle eskalirati.
“Ono što je najopasnije, ako Izrael doista učini ono što planira, da Palestinci krenu bježati na Sinaj bez povratka. Nakon 75 godina imat ćemo nove izbjeglice i ništa se ne čini da se riješi ovaj problem.”
16 godina potpunog zatvaranja
“Zapadna obala je kao i Gaza bila okupirana tijekom rata 1967. i tamo je uzet i dio Jeruzalema itd. Nakon sporazuma uvedena je palestinska uprava, koja je došla prvo u Jerihon i Gazu, zatim na Zapadnu obalu. Zatim su održani izbori i Hamas je preuzeo Gazu, a zatim je došlo do potpunog zatvaranja jer nitko nije prihvaćao rezultate izbora i već 16 godina traje zatvarneje od strane izraela.”
Assad kaže kako postoji politička i zemljopisna podjela, ali da u konačnici sve kontrolira Izrael.
“Ja ne mogu napustiti Ramallahu, ne mogu u Gazu, Jeruzalem. U svakom aspektu mog života postoji okupacija. Moja djeca nisu upoznala obitelj u Gazi, moj je otac umro i nisu ga upoznali”, rekla je Assad.
“Nema mi ili oni, postojimo mi i mi moramo surađivati kako bismo poštovali pravo na postojanje kao ljudi. Kao što smo i prihvatili postojanje Izraela da postoji. Izrael se nije ispričao za ono što je učinio.”
Nedovoljna podrška Zapada
“Kada sam vidjela da je došao Joe Biden, bila sam iznenađena da oni podupiru ovaj rat. To je doista vrlo opasno i iznenađuje me, kao da se radi o ratu između neciviliziranih arapa i civiliziranog Izraela i zapada.”
Dodaje kako je očekivala od SAD-a, Europe, Britanije, Francuske da će sjesti za stol i reći da treba zaustaviti ubijanje.
“Biden je samo došao kako bi se fotografirao za američke izbore i da kaže ‘stojim uz Izrael’, njemu nije stalo i nije imao što pružiti Abassu i njegovom narodu. On je predsjednik i mora štititi svoj narod. Mislim da je dobro učinio, jer to je možda najjednostavniji i najmirniji način da kaže ‘ne prihvaćamo više ovo – da nas ne vidite kao ljudska bića'”.
Assad smatra da vjerojatno neće doći do pregovora prije nego dođe do eskalacije.
“Nažalost ne vjerujem, jer gubim članove obitelji i prijatelje i izgubit ću ih još. Ne mislim da će doći do pregoovra, samo će biti riječ o tome da će se dopustiti ulazak humanitarne pomoći”, poručuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare