Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula iz Ukrajine se javio u N1 Studio uživo. S Anom Mlinarić je razgovarao o krizi u toj zemlji.
Picula kaže da je u Ukrajini imao priliku razgovarati s ljudima koji donose odluke, ali i s građanima koji moraju razmišljati o svakodnevnom životu. “Situacija u Ukrajini prerasla je u globalnu sigurnosnu krizu. Ukrajinci nisu skloni dramatizirati ovu situaciju. Nažalost, rat vlada u Ukrajini već osam godina i oni su se ovoj situaciji prilagodili. Nitko normalan ne bi rekao da situacija nije ozbiljna”, govori Picula.
“Političari, stručnjaci za gospodarstvo, ekonomisti, vojnici, vojni analitičari… Svi se slažu u jednom, da je u idućih mjesec dana moguće očekivati ili lagano deeskaliranje ove napetosti ili prerastanje u pravu ratnu dramu. Politički kapital uložen u ovu krizu prevelik je i na jednoj i na drugoj strani. Mislim da je veljača mjesec u kojemu ćemo svjedočiti ili popuštanju napetosti ili prerastanju u ozbiljan ratni sukob”, kaže.
Na pitanje kome građani više vjeruju, onima koji govore da rata neće biti ili onima koji govore da će se ipak ratovati, Picula kaže: “Ukrajinski političari čak i u ovoj krizi zadržavaju svoje političke razlike, kritični su jedni prema drugima, ali i osjećaju da moraju pokazati zajedništvo pred opasnošću, i to građani honoriraju. Ukrajinci podupiru članstvo svoje zemlje u EU-u i članstvo u NATO-u, ali su izrazito kritični prema svim agencijama i tijelima u Ukrajini koji moraju provoditi zakon. Ukrajinci su realni, oni dobro znaju što su vanjskopolitički prioriteti.”
Govoreći o onome što može napraviti Europska unija, europarlamentarac kaže kako EU mora pokazati zajedništvo.
“Mora se pokazati zajedništvo. Ukrajina nije bilo kakva zemlja i u ovoj situaciji u kojoj Ukrajina trpi ozbiljnu ekonomsku štetu zbog percepcije da je riječ o zemlji pred ratom, neki podaci su vrlo rječiti…”, kaže Picula dodajući da su od listopada prošle godine iz Ukrajine povučeni milijuni dolara ulaganja.
“Zajednička vanjska i sigurnosna politika su najslabije karike europske integracije i to se još jednom pokazalo u ovom slučaju. Put mađarskog premijera to zorno demonstrira”, kaže Picula govoreći o susretu Viktora Orbana s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Picula smatra i da bi Europska unija trebala pokušati pronaći i druge načine kako da pomogne Ukrajini, osim onih financijskih.
“To je jedan od testova francuskog predsjedanja EU-om. Macron naglašava važnost boljeg integriranja Europe. Ukrajinska kriza je prilika da Eu potvrdi relevantnost u neposrednom susjedstvu ako želi biti relevantan faktor”, smatra Picula.
Na pitanje je li NATO iznevjerio Rusiju, kako se to moglo pročitati posljednjih dana, Picula kaže: “Ne. Treba jednostavno poznavati geopolitičke činjenice. SSSR je kolabirao zbog svoje pogrešne projekcije dominacije nad svijetom.”
Što se tiče izjava hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića o licemjerima koji se solidariziraju s Ukrajinom za dvije dnevnice i boršč, Picula kaže: “To su atraktivna medijska pitanja. Ovo je obziljna kriza i ozbiljni ljudi nude ozbiljna rješenja. Netko ozbilan je u Kijevu, netko ozbiljan će otputovati u Moskvu, a netko će iz topline svog ureda iz kornera komentirati svjetske krize. I u Hrvatskoj se može otvoriti rasprava što Hrvatska može i treba napraviti u ovoj situaciji. Nadam se da nećemo dovesti u pitanje vrijednosti i koncepte koji su prije 30 godina bili i hrvatski.”
Na pitanje o sporazumu iz Minska, Picula kaže kako “odbaciti ga u ovom trenutku znači odustati od jednog od rukavaca diplomatskog djelovanja”.
“Diplomaciji uvijek treba dati prvenstvo”, zaključuje europski zastupnik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!