Počinje ‘maxiprocesso’ talijanskim mafijašima: 58 svjedoka će prekršiti “omertu”

Svijet 12. sij 202107:32 0 komentara
Shutterstock / ilustracija

Stotine osumnjičenih članova 'Ndranghete, najmoćnijeg talijanskog mafijaškog klana, ovaj tjedan izlaze pred suca u najvećem suđenju u Italiji u tri desetljeća.

Očekuje se da će postupak protiv mafijaša i pomagača, uključujući političare, policajce i poduzetnike, potrajati više od dvije godine.

S 355 optuženika, preko 900 svjedoka i 400 odvjetnika, na suđenju će biti 58 svjedoka koji su spremni razbiti kodeks šutnje, “omertu”, i razotkriti davno zakopane tajne klana.

Suđenje će se održavati u zgradi u srcu teritorija ‘Ndranghete u Kalabriji, najsiromašnijoj talijanskog regiji. Suđenje počinje u srijedu i usmjereno je samo na jednu skupinu – obitelj Mancuso i njezine suradnike.

Na nedavnom saslušanju trebala su tri sata samo da se pročitaju imena optuženika, uključujući šefa Luigija Mancusa (“Ujak”) koji je proveo gotovo 20 godina u zatvoru prije nego što se pridružio mafiji. Među optuženicima su i deseci drugih s holivudskim nadimcima kao što su “Vuk”, “Masni”, “Slatki”, “Plavušan”, “Cjeditelj”.

“Maxiprocesso”

Suđenje je pokazatelj snage države u dvorištu ‘Ndranghete, koja kontrolira protok tona kokaina kroz Europu. Tužiteljstvo zastupa talijanski protumafijaški tužitelj Nicola Gratteri koji uživa policijsku zaštitu više od 30 godina.

Gratteri, sada 62-godišnjak, kao dijete je igrao nogomet s brojnima koje je desetljećima kasnije strpao iza rešetaka. Obećao je srušiti ‘Ndranghetu “koja ljudima zaista oduzima dah i otkucaje srca”.

Prvo talijansko veliko suđenje, “Maxiprocesso”, provedeno je u Palermu sredinom 1980-ih protiv sicilijanske mafije Cose Nostre i njezine mreže povezanih obitelji.

Na tom legendarnom suđenju osuđeno je 338 osoba. Mafija je kasnije ubila tužitelje Giovannija Falcona i Paola Borsellina.

Opseg nadolazećeg suđenja je ograničen i cilja na stotinjak obitelji ‘Ndranghete čiji se pipci globalno šire. Ipak, značajan je ne samo zbog svoje veličine već i jer su u njega uključeni brojni pravnici, političari, javni dužnosnici i poduzetnici koji pomažu ‘Ndrangheti da djeluje, rekao je Federico Varese, profesor kriminologije s Oxforda.

“To naglašava da postoji društvo izvan kriminalne organizacije koje s njima surađuje i pomaže im”, rekao je Varese za AFP.

“Šokantno je da imate kriminalnu skupinu toliko ukorijenjenu u teritorij da morate suditi stotinama ljudi. Suđenje pokazuje koliko je ‘Ndrangheta duboko ukorijenjena u društvu”, dodao je Varese.

Ubio rođaka

Broj optuženika prešao je 400 kad se uključi njih više od 90 koji su izabrali brza suđenja. Među njima je bivši parlamentarac Giancarlo Pitteli, poznati odvjetnik, mason i bivši senator stranke Forza Italia bivšeg premijera Silvija Berlusconija.

Odbacio je optužbe da je djelovao kao posrednik između ‘Ndranghete i svijeta politike, bankarstva, sudova i drugih moćnih institucija.

Većina optuženika uhvaćena je u seriji usklađenih racija u prosincu 2019. što je rezultiralo uhićenjima u Italiji, Njemačkoj, Švicarskoj i Bugarskoj.

Optužbe uključujući udruživanje u kriminalnu organizaciju, ubojstva, pokušaje ubojstva, dilanje droge, iznudu, odavanje službenih tajni, zloporabu položaja, posjedovanje ukradene robe i pranje novca.

Među višestrukim ubojstvima, od kojih neka datiraju još u 1996., jedno je iz 2002. Filippa Gangitana ubio je rođak jer je bio homoseksualac.

“Takve stvari ne smiju postojati u ‘Ndrangheti”, rekli su mu šefovi, naveo je drugi rođak, a sada svjedok. Gangitanvo tijelo pokopano je na području gdje je kasnije izgrađena cesta, rekao je svjedok, pišu mediji.

Visoki ulozi

Velika suđenja su kontroverzna radi potrebe da se svakom osumnjičeniku omogući pošteno saslušanje. Tužitelji tvrde da se opsežne operacije ‘Ndranghete ne mogu lako razdvojiti i procesuirati u dijelovima.

No ulozi su visoki za Gratterija. “Ako ne uspije osuditi puno ljudi, smatrat će se to neuspjehom”, rekao je odvjetnika Nicola Lo Torto za AFP.

Ako suđenje i bude uspješno, to neće značiti kraj ‘Ndranghete, rekao je profesor Varese. “Možete ih strpati u zatvor, ali ako ne uklonite temeljne uzroke njihova postojanja, vratit će se”.

Korijeni

Kriminologinja Anna Sergi s engleskog Sveučilišta Essex, rekla je da je naziv skupine vuče korijene iz grčkog jezika. Riječ “andranghateia” odnosi se na “društvo časnih ljudi”, a “andragatho” znači “vojne akcije”.

Skupina je prema talijanskom zakonu klasificirana kao mafija tek 2010., ali njezino djelovanje seže barem od ujedinjenja Italije 1861.

Sudac Roberto Di Bella, koji ima gotovo 30 godina iskustva s metodama kalabrijske mafije, opisao je ‘Ndranghetu kao “možda najmoćniju kriminalnu organizaciju u svijetu, ali zasigurno najrasprostranjeniju i prisutnu na pet kontinenata”.

Skupina se bavi tipičnim kriminalnim aktivnostima – dilanjem droge, iznudom, pranjem novca.

No ono po čemu se ‘Ndrangheta razlikuje od drugih mafijaških skupina je obiteljska struktura. Temelji se na krvnim vezama što je čini “vrlo pouzdanom jer ima malo izdaja”, rekao je Di Bella za AFP.

Talijanske vlasti procjenjuju da je u svijetu oko 20.000 članova ‘Ndranghete, ali je njezin puni sastav i bogatstvo teško utvrditi.

Gratteri procjenjuje da klan godišnje ostvari više od 50 milijuna eura prometa, velik dio od dilanja kokaina. ‘Ndrangheta je “zastrašujuća zbog svoje žestine i okrutnosti”, tvrdi Gratteri. Postoje brojne priče o nasilju pripadnika te mafijaške skupine, a jedna posebno žalosna ponovno je u fokusu javnosti uoči početka suđenja.

Maria Chindamo, 42-godišnja poduzetnica iz Kalabrije, navodno je ubijena 2016., a njezino tijelo bačeno je svinjama nakon što je odbila ustupiti svoje zemljište susjedu koji je povezan s ‘Ndranghetom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!