Političke suparnice u zajedničkoj borbi za jedinstvenu definiciju silovanja u EU

Svijet 22. lis 202313:50 0 komentara

Europski parlament želi da EU postavi zajednički minimalni standard za zločin silovanja, kao što je napravljeno, primjerice, u slučaju terorizma. Borbu rame uz rame za taj zajednički standard vode dvije žene sa suprotnih političkih pozicija, 73-godišnja Pučanka iz Irske Frances Fitzgerald i 39-godišnja zastupnica Socijaldemokrata iz Švedske, Evin Incir. U razgovoru za Točku na tjedan na N1 televiziji pojasnile su kontekst I ideju iza prijedloga nove direktive.

Među državama članicama Europske unije trenutno traju intenzivne rasprave oko definicije silovanja, odnosno uvrštavanja silovanja u zajedničke odredbe nove Direktive o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Trenutno je situacija takva da ono što predstavlja silovanje u jednoj državi članici, ne znači silovanje i u drugoj.  I dok je u nekoliko članica slobodan i iskren pristanak promijenio definiciju, većina zemalja članica i dalje zahtijeva dokaze o nasilju kako bi podigla optužnicu za silovanje.

“Trenutno smo u trijalogu s Vijećem i Komisijom, a države članice nam koče inicijativu. Šefovi država i Vlada boje se uključiti silovanje u direktivu iz pravnih razloga. Ali to je važno pitanje, ne bi trebalo biti teško naći na njega odgovor u uniji država gdje je jedna trećina žena preživjela neku vrstu fizičkog ili seksualnog nasilja”, rekla je pučanka Fitzgerald dok se socijaldemokratkinja Incir nadovezala: “Ako ima volje, ima i načina. Argument da za zajedničku definiciju silovanja nema pravne podloge u zakonodavstvima zemlja članica, nije valjan. Pravne službe parlamenta i komisije rekle su da ima zakonske podloge i da se može podvesti pod seksualno iskorištavanje”.

Fitzgerald, koja ima 73 godine i koja je većinu svoje karijere radila na pitanjima ravnopravnosti spolova kaže kako je prije 30 godina mislila da danas više neće voditi ovakve rasprave. “Statistike su zapanjujuće, svakih 10 godina nestane grad veličine Zagreba ili Amsterdama, ubijeno je 848 tisuća žena. To zovemo femicid, žene se ubijaju zato što su žene. Treba nam europski odgovor. Ako u uniji imamo slobodno kretanja osoba, želimo da žena ili muškarac budu u jednakoj poziciji da će se eventualni zločin silovanja nad njima isto tretirati u bilo kojoj državi članici”, kazala je.

Obje smatraju da treba napraviti veči politički i društveni pritisak unutar zemalja članica na izvršnu vlast da zajednička definicija silovanja postane top tema.

“Ne možemo donijeti ovu Direktivu bez da je silovanje uključeno. Treba nam međustranački savez, trebaju nam glasne akcije nevladinih udruga i ženskih i organizacija za ravnopravnost, treba nam više muških javnih osoba koje to promiču. Vlade su neodlučne, dvojbe imaju premijeri i Francuske i Njemačke i drugih zemalja. Njima se obraćamo, Moramo ih pridobiti da ne propustimo povijesnu priliku”.

Tijekom svog govora o stanju unije u rujnu u Strasbourgu predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen dotaknula se ove inicijative i jasno rekla: “Ne znači Ne! Trebalo je zapravo reći: Sve osim DA je NE!”, upozorava Incir dok Fitzgerald kaže da su svjesni koliko je teško voditi ovu kampanju danas. “Jasno nam je da se slabije čujemo zbog rata u Ukrajini i zbog rata na Bliskom istoku, ali ne smijemo posustati. Ovo je važno, ovo je također pitanje života i smrti”, zaključila je Irkinja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!