Procurio nacrt zajedničke rezolucije: G20 bi mogao osuditi rusku invaziju

Svijet 15. stu 202210:38 0 komentara
Dita Alangkara / POOL / AFP

Lideri skupine G20 razmatraju donošenje rezolucije kojom će snažno osuditi rat u Ukrajini i naglasiti da taj rat povećava nesigurnosti u svjetskoj ekonomiji, rekli su u utorak diplomati.

“Postoje druga mišljenja i različite procjene stanja i sankcija” stoji u nacrtu deklaracije od 16 stranica u koju je agencija Reuters imala uvid.

“Svjesni smo da G20 nije forum koji rješava sigurnosna pitanja no priznajemo da sigurnosna pitanja mogu imati velike posljedice na svjetsko gospodarstvo”, navodi se.

Dokument trebaju prihvatiti članice i on bi mogao biti promijenjen.

VEZANA VIJEST

Ministri zemalja G20 u prošlosti nisu uspjeli donijeti zajedničke izjave zbog neslaganja između Rusije i drugih članica o tekstu kojim će opisati rat u Ukrajini.

Samit na otoku Baliju u Indoneziji prvi je skup članica G20 najsnažnijih gospodarstava na svijetu otkako je Rusija krajem veljače izvela invaziju na Ukrajinu. Rat i zabrinutost zbog inflacije u svijetu, sigurnosti hrane i energenata dominirali su sastankom.

Raniije je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u virtualnom obraćanju sudionicima samita rekao da je sada trenutak da se zaustavi ruska agresija na njegovu zemlju “pravedno i na temelju UN-ove povelje i međunarodnog prava”.

Pozvao je na ponovno uspostavljanje “radijacijske sigurnosti” u pogledu nuklearne elektrane Zaporižja, uvođenje ograničenja cijena ruskih energetskih resursa i širenje inicijative za izvoz žitarica te na oslobađanje svih ukrajinskih zarobljenika.

VEZANA VIJEST

“Molim vas, izaberite svoj put za vodstvo – i zajedno ćemo sigurno provesti formulu mira”, rekao je sudionicima summita.

Sjedinjene Države očekuju da G20 osudi ruski rat u Ukrajini i njegov utjecaj na globalno gospodarstvo, rekao je ranije visoki američki dužnosnik.

Rusija svoju akciju u Ukrajini naziva “specijalnom operacijom” razoružavanja Ukrajine i njezine zaštite od fašista. Ukrajina i Zapad kažu da su fašističke optužbe neutemeljene i da je rat ničim izazvan čin agresije.

Samit je otvorio u utorak indonezijski predsjednik Joko Widodo pozivajući na jedinstvo i konkretnu akciju kako bi se ozdravilo globalno gospodarstvo unatoč dubokim podjelama zbog rata.

“Nemamo druge opcije, suradnja je potrebna za spas svijeta” rekao je. “G20 mora biti katalizator za inkluzivan gospodarski oporavak Ne smijemo komadati svijet na dijelove. Ne smijemo dopustiti da svijet upadne u novi hladni rat”, poručio je Widodo.

G20, koji uključuje zemlje od Sjedinjenih Država, Rusije i Brazila do Indije, Saudijske Arabije i Njemačke, čini više od 80 posto svjetskog BDP-a, 75 posto međunarodne trgovine i 60 posto stanovništva na planetu.

Zbog rata neki su zapadni čelnici pozvali na bojkot samita i povlačenje pozivnice ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, no Indonezija, kao zemlja domaćin na to nije pristala.

Službena Moskva objavila je da je Putin prezaposlen da bi mogao prisustvovati i zato rusko izaslanstvo predvodi šef diplomacije Sergej Lavrov.

Priprema zajedničke izjave

Uoči samita prvi put su se sastali američki predsjednik Joe Biden i kineski lider Xi Jingping na trosatnim razgovorima i obvezali se na češću komunikaciju unatoč mnogi razlikama.

Xi i Putin zadnjih su godini gradili sve tješnje veze i potvrdili jačanje partnerstva nekoliko dana prije ruske invazije na Ukrajinu. Unatoč tome Kina je oprezno nastojala ne pružati nikakvu izravnu materijalnu pomoć Rusiji čime bi na sebe mogla navući sankcije Zapada.

U utorak je Xi rekao francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu tijekom bilateralnog sastanka da Kina zagovara prekid vatre u Ukrajini i mirovne pregovore, prenijeli su kineski državni mediji.

Biden i Xi u razgovorima su “naglasili protivljenje uporabi i prijetnji nuklearnim oružjem u Ukrajini”, navodi se u izjavi Bijele kuće.

U izjavi kineske strane stoji da je Xi rekao Bidenu da se nuklearno oružje ne može koristiti i da se nuklearni ratovi ne smiju voditi.

Zapad i Rusija međusobno se optužuju za prijetnju nuklearnim oružjem od početka ruske invazije na Ukrajinu.

Na rubu samita brojni čelnici žele održati bilateralne sastanke s Xijem kojemu je sudjelovanje na samitu tek drugi posjet inozemstvu od početka pandemije koronavirusa.

Kina pokušava smanjiti trzavice sa Sjedinjeni Državama i njezini saveznicima i zato sastanak Xija s čelnicima na skupu u Indonezijii “nije odlučan, ali je važan korak prema smanjenju nesuglasica”, smatra Shi Yinhong, profesor međunarodnih odnosa na pekinškom sveučilištu Renmin.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!