Od početka 2023. pa do 17. prosinca ove godine na granice Hrvatske stiglo je 8456 Rusa i 11.119 Turaka. Time su državljani tih dviju zemalja zauzeli treće, odnosno drugo mjesto po broju imigranata, odmah nakon Afganistanaca, piše Večernji list.
Rusi redom dolaze uredno, na granični prijelaz, zatraže azil i odu dalje. No njihov dolazak kao migranata izravna je posljedica viznog režima u susjednim državama, Bosni i Hercegovini i Srbiji, koje za te zemlje, što je u neskladu s viznom politikom EU, ne traže vize, a teško je zasad očekivati da će ih i uvesti jer nema političke volje.
Također, rezultat je to nevoljkosti tamošnjih vlasti da na druge načine kontroliraju tijek migracija, preciznije dolazaka imigranata u njihove zemlje kao turista s urednim dokumentima, najčešće letovima iz Bjelorusije i Turske, da bi onda oni, preko Hrvatske, dalje krenuli u EU.
Jedno od rješenja je i potpisivanje Statusnog sporazuma BiH s Europskom komisijom o dolasku Frontexa u tu državu, koje bi se, nakon velike politizacije u BiH, ipak – prema najnovijim informacijama, trebalo uskoro dogoditi, što će itekako promijeniti stanje na terenu.
Zemlje iz kojih u Hrvatsku dolaze imigranti se mijenjaju, no zadnjih godina isprofilirale su se dvije nacije: Rusi i Turci, čiji je broj stabilan iz mjesec u mjesec. Ruski državljani, a ovdje treba reći da se ne radi etnička profilacija pa je tek iz imena jasno da većinu čine etnički Čečeni i Dagestanci, s relativno malo etničkih Rusa, imaju poseban modus kad je riječ o pokušaju i dolasku u EU, pri čemu im je prva točka ulaska Hrvatska.
Oni redom dolaze kao redovni putnici, turisti, zrakoplovima u BiH ili Srbiju, iz Bjelorusije ili Turske. Potom se s urednim dokumentima javljaju na službene granične prijelaze. Policija provodi kontrolu dokumenata i dosad nije bilo naznaka da ne bi bili originalni ili izdani u okupiranim područjima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!