Američka potpredsjednica Kamala Harris, ako bude izabrana za predsjednicu, ući će u Bijelu kuću s djelićem Bidenovog iskustva. Pratit će ju pitanja o tome kako se nositi sa svim diplomatskim i geopolitičkim izazovima s kojima će se odmah suočiti.
Tko god bude sljedeći predsjednik il predsjednica morat će uskočiti u niz pitanja od napetih odnosa s Kinom, do rata u Ukrajini, do sukoba na Bliskom istoku.
Kako piše Politico, Harris je najčešće obavljala pozive i sastanke s čelnicima u Aziji i na Bliskom istoku, a razgovarala je i s ograničenim presjekom europskih, latinoameričkih i afričkih šefova država.
U njezinim zapisima poziva nedostaje angažman s kompliciranim američkim saveznicima i partnerima poput Turske, Saudijske Arabije, Pakistana ili Mađarske, a nije se još sastala ni s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom.
Ali Harris ima duboke veze s izraelskim čelnicima, a njezin susret s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom tijekom njegova ovotjednog posjeta neće biti njihov prvi susret.
Također je često razgovarala s čelnicima Japana, Meksika, Jordana i Filipina. A Harris nije strankija ni u Kijevu Kijevu. Imala je više sastanaka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Azija na brzom biranju
Harris je zamjenila Bidena na sastancima na vrhu s čelnicima država azijskih i pacifičkih otoka, a putovala je i u regiju nakon posjeta predsjednice Predstavničkog doma Nancy Pelosi Tajvanu u kolovozu 2022., u kojem su buknule napetosti između Washingtona i Pekinga. Bijela kuća je objasnila da je svrha posjeta bila pokazati da SAD nije bio zastrašen kineskim “zveckanjem” oružjem u to vrijeme.
Iako se susrela sa svim čelnicima saveznika Washingtonovih sporazuma u Indo-Pacifiku, najviše je komunicirala s predsjednikom Filipina Ferdinandom Marcosom Jr. i japanskim premijerom Fumiom Kishidom.
Nekoliko kontakata u Izraelu
Među zemljama Bliskog istoka, Harris ima najbliže veze s izraelskim čelnicima. Susrela se i razgovarala s nizom visokih izraelskih dužnosnika, uključujući bivšeg premijera Yaira Lapida, oporbenog čelnika Bennyja Gantza i Netanyahua od preuzimanja dužnosti.
Ali njen najbliži odnos je s izraelskim predsjednikom Isaacom Herzogom, ceremonijalnim vođom Izraela. Upoznali su se dok je ona bila senatorica, a on tadašnji vođa opozicije. Herzog joj je dao opsežnu turneju po izraelskom parlamentu, Knessetu, tijekom tog putovanja, gdje je Harris pokazao umjetnost zgrade i sjedio s njom u galeriji. Prema Halie Soifer, koja je u to vrijeme bila Harrisova savjetnica za nacionalnu sigurnost, njih dvoje su se odmah složili.
Razgovari sa Zelenskim
Harris se šest puta susrela sa Zelenskim. Susrela se s njim uoči ruske invazije u Münchenu i “podijelila naše najnovije obavještajne podatke i osmislila strategiju sa Zelenskim o tome kako bi se Ukrajina trebala pripremiti za neposrednu invaziju”, prema službeniku Bijele kuće.
Harris je bila posljednja dužnosnica koja se sastala sa Zelenskim prije ruske invazije u veljači 2022.
Ograničen angažman s protivnicima
Harris je imala samo jedan razgovor s kineskim predsjednikom Xijem na marginama summita APEC-a u studenom 2022. I nije imala nikakve interakcije s ruskim predsjednikom Putinom – iako je to djelomično zbog pogoršanja prirode odnosa između SAD-a i Rusije.
Također se nije sastala s čelnicima slabijih američkih saveznika i partnera, uključujući saudijskog prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana i mađarskog premijera Viktora Orbana.
Očit je i nedostatak angažmana sa Saudijskom Arabijom, s obzirom na njenu glasnu kritiku Rijada dok je bila senatorica zbog uloge Saudijske Arabije u jemenskom građanskom ratu i ubojstvu novinara i kolumnista Washington Posta Jamala Khashoggija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare