Maksim Kamenjeckij, profesor na kijevskom Institutu za međunarodne odnose, gostovao je u Novom danu gdje je govorio o trenutnoj situaciji u Ukrajini.
“Već smo 30 minuta jutros pod zračnom uzbunom zbog šestorice ruskih bombardera koji su iznad ruskog tetirorija, ali su u blizini sjeverne ukrajinske granice i mogu izvoditi manevre s lansiranjem raketa. Većina dronova usmjerenih na Kijev se obaraju pa traže neke druge mogućnosti za udare na objekte u Kijevu, kao što je u zadnjem udaru bila pogođena toplana. Dronovi za Kijev nisu toliko opasni sada”, kazao je Kamenjeckij.
Navodi da je Ukrajina sada spremnija za zračne napade. “Već je formiran sustav distribucije struje i prebacivanja nekih mogućnosti s jednih regija na druge, mislim da smo našli neki odgovor na ove udare i da je Ukrajina u većoj mjeri postala fleksibilna na takve udare. To što Rusi sada gađaju nije ni energetska struktura.”
Dodao je da u zadnjem takvom napadu oko milijun stanovnika Kijeva između jednog i tri dana bilo bez tople vode i grijanja.
Profesor Kamenjeckij se osvrnuo i na Bahmut i njegovu stratešku važnost za obje strane. “Bahmut je uporište. Na toj bojišnici, tamo gdje se vode borbe je mjesto gdje se može održavati obrana relativnom manjim snagama protiv relativno većih snaga. Te veće snage su u nepovoljnoj situaciji, moraju trošiti velike rezerve svog ljudstva”, istaknuo je.
Navodi da je lijeva strana obale ravnica i s te strane jurišaju Rusi prema Bahmutu, a s desne strane je visoka obala s nešto jačim postrojenjima i zidovima tih zgrada.
“Bahmut je lakše braniti nego napadati”, ističe Kamenjeckij. Dodaje da pitanje Bahmuta nije simbolično značenje nego vojno.
Komentirao je i mogućnost ukrajinske protuofenzive. “To se priprema, koliko vidim. Sprema se ukrajinska ofenziva. Kakva će biti? Naša vojska je manja od ruske, imamo manje rezervi, ali postoji način kako to organizirati. Pretpostavljam da se radi o nekakvoj vrsti iznenađenja za protivnika”, navodi, dodajući da se nada da će to biti što prije.
Osvrnuo se i na ruskog lidera Vladimira Putina, navodeći da ne vidi promjene u njegovoj politici.
“Putin koristi mad-man strategiju, strategiju luđaka. Ona se u nekim slučajevima pokazala uspješnom. Ne vidim mogućnost da Putin ide unazad, ali nešto se može dogoditi ako Putin ode s vlasti”, tvrdi profesor.
“U vodstvu Ruske Federacije se odvijaju ozbiljni konflikti. Prigožin na skroz drugi način govori o Ukrajini, ukrajinskim vojnicima i Zelenskom, toliko drugačiji način pristupa u njegovim riječioma da očito izaziva rusko vodstvo da isto promijeni stav”, kazao je Kamenjeckij o osnivaču grupe Wagner Jevgeniju Prigožinu.
Dodaje da Prigožin nikad ne vrijeđa ukrajinske vojnike te da se pošteno obraća i ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom, za razliku od ruskih čelnika. Kamenjeckij navodi i da način na koji Kamenjeckij govori pokazuje da u ruskom rukovodstvu postoji rascjep i velika razlika u stavovima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!