Šeks: Moji odnosi s Karamarkom su ledeni i nikakvi

Vijesti 14. velj 201614:15 > 14:20
N1

Današnji gost HRT-ove emisije Nedjeljom u 2 je jedan od najdugovječnijih ljudi u hrvatskoj policiji i donedavni savjetnik predsjednice, Vladimir Šeks.

Šeks je rekao da se osjeća borbeno, jer je jako zabrinut za stanje duhova u Hrvatskoj.

“Produbljuju se podjele, zabrinut sam za stabilnost i sigurnost Hrvatske. Predigra verbalnog građanskog rata je ovo. Dolazi do snažnog rasta neprijateljstva. Želim dati prilog da se to stanje počne mijenjati”, rekao je Šeks.

“Karijeru ću nastaviti na drugi način, ne više kandidaturama za izvršnu i sudbenu vlast, političku karijeru nastavit ću pisanjem memoara i sjećanja. Sudjelovat ću na publicističkom planu i u raspravama na različitim konferencijama i kongresima, u temama u kojima sam kompetentan”, dodao je.

Šeks je prokomentirao i slučaj pomilovanja, posebice njegovo lobiranje za Vanju Goldbergera.

“On je držao u svom stanu određenu količinu droge, policija je to pronašla i oduzela. On nije ni gram te droge preprodao ili dilao. To je iz sudske presude i procesa. Nagodio se s tužiteljstvom, pristao na kaznu od 3 i pol godina zatvora. To je istakao i profesor Derenčinović.

Sve razloge sam objasnio i Predsjednici. Ona je to uvažila i zato je i pomilovala Vanju Goldbergera. Što se dogodilo kasnije? Došlo je do medijskog linča prema Predsjednici, žestoko su je napali zbog pomilovanja. Ona je izdala priopćenje i obrazložila razloge pomilovanja. Onda je uslijedio najžešći napad na njezinu odluku o pomilovanju Goldbergera, ona je pod tom medijskom paljbom mene pozvala. Bila je jako napeta kad smo razgovarali u Zagrebu.

Okrenula se prema tome da je stavljena u središte skandala, zamjerila mi je zašto je nisam upozorio da sam razgovarao sa članovima komisije. Pitala me zašto je nisam upozorio, rekao sam da nisam jer sam mislio da je nisam trebao upozoriti”.

“Rekao sam Predsjednici da je ispravno postupila, a ona je ustrajala u svome da sam je trebao upozoriti. Kada sam vidio da ne prihvaća moje objašnjenje, ja sam predao ostavku. Došlo je između Predsjednice i mene do nepovjerenja. Iz mene je progovorio glas srca i humanosti, htio sam pomoći tom malom čovjeku.

Mnogi mi govore da nisam trebao javno reći da sam podnio odluku iz moralnih razloga. Ja mislim da u demokratskom društvu osoba poput mene ne može dati ostavku, a da daje lažne ili nikakve razloge, javnost treba znati. Želio sam biti korektan prema Predsjednici i prema sebi”, kaže Šeks.

Šeks je progovorio i o odnosu predsjednice Kitarović i šefa SOA-e Dragana Lozančića.

“Nikakvih saznanja nemam, znam samo medijske spekulacije. Iznose se razne kombinacije. Doista tu ne želim spekulirati dodatno. Znam samo da po Ustavu Predsjednica i premijer po sistemu dvostrukoga ključa imenuju i razrješuju šefa SOA-e.

Šeks misli da bi bilo daleko spretnije da je postojao uhodani dogovor oko Lozančića.

“Šumovi u komunikaciji vjerojatno su uvjetovani nedovoljnim iskustvom”, kazao je.

“U medijima su brojne spekulacije da je Karamarko nagovarao Predsjednicu da me se riješi. Mene u medijima označavaju kao vođu stožera koji bi smijenio Karamarka i postavio Plenkovića. To su spekulacije, ja ne želim vjerovati da Karamarko stoji iza toga”, kazao je Šeks.

“U vrijeme kada sam bio savjetnik Predsjednice, čuvao sam njezin dignitet i autoritet, i pazio da se strogo pridržava Ustava. Ona je moje savjete i prihvaćala.

Nije bila vična ustavnom pravu, ja sam joj u raznim memorandumima govorio da je čuvarica Ustava, predsjednica države, u konkretnim slučajevima sam joj i pisao i govorio. Da mandat u skladu s Ustavom može povjeriti samo onome tko uživa povjerenje preko 76 zastupnika.

Nekoliko dana kasnije u medijima je izašla izjava Karamarka koja je glasila da mu Predsjednica mora dati mandat jer je dobio najviše mandata. Jasno je da iz njegovog kuta nije gledao dobro na moje nastojanje”.

Šeks je progovorio i o odnosima s Tomislavom Karamarkom.

“Ti odnosi su ledeni i nikakvi”, rekao je.

“Glavni razlog je što je 2.5. prošle godine u Okučanima, pa u Vinkovcima, mene žestoko prekorio da zašto ja iznosim tvrdnje da u HDZ-u nema demokracije, a ja sam mu uzvratio, Predsjednica je bila tamo, rekao sam da ne govorim da nema demokracije, nego sam se referirao na slučaj Jadranke Kosor.

Javno sam stao u obranu njezinu. I u Saboru sam se protivio tome”, kazao je.

“Karamarko mi je nudio da se kandidiram za ustavnog suca. To prije nekih godinu dana, kada sam odlučio da se ne želim baviti aktivnom politikom više.”

“‘Ako želiš, kandidirat ćemo te za suca Ustavnog suda, imat ćeš punu potporu stranke’, rekao mi je Karamarko”.

“Hrvatskoj treba mehanizam gdje će određene službe na vrijeme upozoravati državne dužnosnike da ne ostvaruju kontakte s osobama koje se nalaze pod istragama i krim obradama.

Razne su kontroverze koje se vežu uz Zdravka Mamića, on nije pravomoćno osuđena osoba, on je javna osoba. Ja da sam na mjestu Predsjednice, ja bih u pogledu bilo koje osobe koja ima određeni renome, ja bih izbjegavao s njime kontakte”, kazao je.

Komentirao je i osuđene dilere i kriminalce na Kolindinoj inauguraciji.

“Nije ona osobno pozivala osobe na svoju inauguraciju, to radi određeni protokol. Bitne su sigurnosne službe, one trebaju Predsjednici to reći. Ona im kaže koga želi pozvati, a služba joj treba reći – možda nije politički oportuno jer je netko pod mjerama. Takav modus operandi mislim da će se ostvariti”, ističe.

“Glavna poluga vlasti je HDZ, plus MOST. MOST je grupacija vrlo heterogenih osobnosti koje nisu same po sebi razvile svijest da trebaju nastupati disciplinirano.

U njima je još jedna misao da su u isto vrijeme stranka i slobodni strijelci. Dok se to ne riješi unutar samoga MOST-a događat će se šumovi kao ovo oko Ostojića. To je ozbiljna pukotina u funkcioniranju Vlade bila, ne može se dogoditi da oko toga nema suradnje, to nije mala stvar, imenovanje šefa saborskog odbora tog.

Nadam se da će doći do stabilizacije odnosa MOST-a i HDZ-ove koalicije uskoro, optimist sam oko toga. Svi akteri će se kloniti loma i novih izbora, održanje na vlasti je jači eliksir o bilo čega”, ističe.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.