Kako je moguće policiji pred nosom ukrasti zlato i novac?

Vijesti 04. tra 201613:43 > 13:49
Davor Visnjic/PIXSELL

Nepoznati počinitelji provalili su sinoć u ured načelnika Službe organiziranog kriminala Željka Dolačkog, u zgradu MUP-a u Heinzelovoj, te ukrali dva kilograma zlata i 280.000 eura

Ujutro je pronađen prevrnut provaljeni sef, a počinitelj ili više njih ušli su na drugi kat zgrade preko vanjskih požarnih stepenica. Još nije poznato jesu li, uz novac i zlato, otuđeni i povjerljivi dokumenti.

Informacije o provali potvrdila nam je i zagrebačka policija.

Magistar kriminalistike Željko Cvrtila, bivši načelnik Uprave kriminalističke policije, nije iznenađen ovim događajem, donosi Tportal. Upozorava na neadekvatno osiguranje te zgrade, kako u ljudstvu, tako i u tehnici. Djelatnici osiguranja noću su uglavnom na ulazu u zgradu; pitanje je prošeću li tu i tamo oko objekta.

‘Ali nema protuprovalnog alarma ni videonadzora. Ovako nešto bilo je pitanje vremena jer vrlo malo objekata u MUP-u štiti se tehničkom zaštitom’, otkriva Cvrtila za Tportal.

Zašto je tomu tako? ‘U policijske objekte rijetko se provaljuje jer lopovi, naravno, ipak zaziru od toga. Ali bilo je slučajeva, i krađa iz kancelarija i provala, iako iznimno rijetko’, dodaje Cvrtila. S druge strane, potrebno je uložiti i određena sredstva u takvo osiguranje.

Peta policijska postaja na Medveščaku bila je, inače, prva u Zagrebu koja je dobila videnadzor – davne 1998. kad je načelnik bio upravo Cvrtila. Novac za videonadzor i automatsku rampu nađen je putem sponzora. Ta oprema u međuvremenu je zastarjela, ali vjerojatno još funkcionira.

‘Tipovana provala’

Ni unutarnje osiguranje MUP-ovih objekata nije blistavo, prema Cvrtilim saznanjima. Uredi su, primjerice, često nezaključani. ‘Sumnjam da bi ijedna organizacijska cjelina u MUP-u mogla proći standardizaciju po ISO 27001 standardu za informacijsku sigurnost. Iako, u kabinetu ministra odnedavno postoji Služba za informacijsku sigurnost. Oni valjda pokušavaju te stvari uvesti, ali mislim da nema previše sluha za to’, ocijenio je Cvrtila.

Je li uobičajeno da se u sefovima drže veliki iznosi novca i zlato?

‘Jest. To može biti ili dokazni materijal ili materijal za operativne akcije – za otkupnine, operativne troškove i slično. Zlato bi prije bilo dokazni materijal, oduzet u nekom slučaju. Budući da je to dosta novca, onda je i to vjerojatno bilo oduzeto, ali može biti i za operativne troškove. A možda je dio za jedno, dio za drugo’, kaže Cvrtila.

Upitan tko će sada snositi odgovornost, odgovara da je riječ o tzv. tipovanoj provali.

‘To znači da je netko znao. Vrlo je izvjesno da je netko iznutra dao informaciju za to ili eventualno da je onaj kome je to oduzeto – ako je oduzeto – znao točno gdje to jest. Jer to je već moglo biti negdje, ili u centralnom skladištu MUP-a ili predano na sud… Taj materijal se, inače, mora predati odvjetništvu, odnosno sudu, obično u roku od 30 dana. Ne bi netko išao riskirati provalu u policiji ako ne zna što će naći u sefu’, zaključio je Cvrtila za Tportal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.