'Želimo industriji duhana otežati regrutiranje novih pušača'

Vijesti 27. tra 201620:37 > 20:42
N1

Članice EU-a imaju rok do 20. lipnja 2016. za usklađenje nacionalnih zakona s EU zakonom o duhanskim proizvodima koji su Europski Parlament i Vijeće donijeli prije dvije godine, podsjeća u priopćenju od srijede ured zastupnice Biljane Borzan koja je sudjelovala u izradi teksta EU direktive.

U lipnju ove godine na snagu trebaju stupiti mjere kojima bi se dalje smanjivao broj pušača i time spriječio dio od 700 tisuća smrti od posljedica konzumacije duhana godišnje u Europskoj uniji. Duhan je svake godine, direktno ili indirektno, odgovoran za broj smrti blizu broju stanovnika Zagreba. Odbor za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta održao je u utorak saslušanje o implementaciji nove direktive o duhanskim proizvodima, izvijestio je ured zastupnice Borzan (SDP/S&D).

Tijekom saslušanja predstavnik Europske komisije, koja nadzire prenose li države članice EU odredbe u nacionalno zakonodavstvo, nabrojao je osam zemalja koje su već ispoštovale svoje obveze. Hrvatska nije među njima, no Komisija nije htjela posebno komentirati situaciju u našoj zemlji dok ne prođe rok od 20. lipnja.

“Rok se približava i prema nekim najavama novi hrvatski zakon o duhanskim proizvodima bi trebao biti upućen u Sabor u svibnju. To će biti u zadnji čas i nadam se da neće biti nikakvih kašnjenja i komplikacija. Hrvatska bi se mogla naći pod korektivnim mjerama Komisije ako se ne bude pridržavala svojih obaveza”, upozorila je hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan i dodala kako je duhanska direktiva odličan primjer kako EU može pozitivno djelovati na živote pola milijarde svojih građana, navodi se u priopćenju.

“Moramo odvratiti mlade od pušenja. Broj pušača u EU ubrzano opada osim u kategoriji najmlađih, stoga nam je glavni cilj bio duhanskoj industriji otežati regrutiranje novih pušača. Šokantan je podatak da većina pušača počinje pušiti prije 18 godine, a njih 94 posto prije 25 godine. Zato smo zabranili privlačna uska pakiranja koja podsjećaju na npr. šminke i bombone, ali i aromatizirane cigarete,” izjavila je SDP-ova eurozastupnica Biljana Borzan.

Kao članica resornog Odbora za zaštitu okoliša, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta Borzan je sudjelovala u izradi teksta EU direktive. Eurozastupnici su tada bili izloženi svoj sili moćne duhanske industrije i njezinih lobista, a samo je Phillip Morris angažirao 250 lobista koji su “obrađivali” zastupnike i radili na “razvodnjavanju” novih propisa. Čak i nakon izglasavanja, duhanska industrija pokušava srušiti neke odredbe kroz tužbe na Europskom sudu pravde.

“Kroz lobiranje su uspjeli smanjiti upozorenja sa 75 na 65 posto kutije, no i to je dovoljno. Slike bolesnih ljudi i organa su se pokazale kao uspješan način za odvraćanje od pušenja. Na okorjele pušače neće imati veliki utjecaj, no hoće na potencijalne pušače. Zabranjuju se i podaci o katranu i nikotinu na kutijama kako ne bi dovodili u zabludu da su neke cigarete manje štetne od drugih,” kazala je Borzan.

Direktiva 2014/40 EU, među ostalim, propisuje da 65 posto površine ambalaže duhanskih proizvoda zauzima upozorenje i slika, zabranjuje sve dodane okuse, s izuzetkom mentola koji će biti izbačen do 2020. godine, a dozvoljava se jedino duhan s okusima za nargile. Među mjerama koje propisuje direktiva su i zabrana kancerogenih, mutagenih i neurotoksičnih dodataka štetnih već u nezapaljenom duhanu, ne dozvoljava se navođenje količine katrana i nikotina kako ne bi dovelo u zabludu potrošače da koriste zdravije cigarete, zabrana promotivnih popusta i kupona na ambalaži a određuje se i da svi laboratoriji za testiranje moraju biti potpuno neovisni od duhanskih tvrtki.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.