Gost Novog dana bio je Boris Miletić, predsjednik IDS-a i gradonačelnik Pule.
Idete li sami na izbore?
Mi smo spremni za izbore već 26 godina, u razgovorima smo s našim regionalnim partnerima. Imamo svoj klub zastupnika i time je IDS potvrdio da je jedna od najstabilnijih stranaka u Hrvatskoj.
Znači li to postizbornu koaliciju s SDP-om?
Nitko nema bjanko potpis IDS-a. Nama je moguća suradnja sa strankama liberalnog lijevog centra, svjetonazorski su nam bliske, možemo surađivati, ali na konkretnim temama, poput decentralizacije Hrvatske, poboljšanja kvalitete života naših građana u Istri, na Kvarneru i u Liburniji.
Što točno znači da nitko nema bjanko potpis IDS-a?
Teme poput samostalnosti regije Istre, bez nadomjestaka s drugim regijama, politika decentralizacija Hrvatske i konkretni projekti, poput, primjerice, Istarskoga ipsilona bili su naši uvjeti. Jednako namjeravamo i sad učiniti.
Jeste vi zadovoljni sa prethodnom suradnjom s SDP-om? U kakvim ste sad odnosima s Damirom Kajinom? Bili su i nemiri oko bivšega ministra turizma, Veljka Ostojića…
S Kajinom nismo ni u kakvim odnosima. Što se tiče gospodina Ostojića, on je jedan vrhunski profesionalac, Uskok je odbacio optužbe. IDS je u toj vladi imao mandat u sferi turizma. Bio bih sretniji kad bi i ostali resori imali takve napretke. Suradnja je bila obećavajuća, u Planu 21 smo definirali decentralizaciju, tu ne možemo biti zadovoljni. Rekao bih da je Hrvatska centraliziranija nego ranije. Istarski ipsilon je još jedan od projekata koje smo željeli realizirati i nismo zadovoljni, a građanima smo to obećali, a nismo ispunili.
Što s Istarskim ipsilonom?
To je prije svega gospodarski projekt. Skoro tisuću obrtnika radit će 36 mjeseci. Samo u nedovršenom dijelu Istarskog ipsilona, od 11 smrtnih slučajeva dogodi se 10. Sigurnost je na prvom mjestu, ali to je i gospodarski projekt, koji će utjecati na hrvatski BDP.
Što biste vi u Istri dobili decentralizacijom?
Uzmimo za primjer bivše vojne zone. Imamo zemljšta koja su u držvnom vlasništvu, za koje su lokalne vlasti našle namjenu, ali državna agencija za upravljanje imovinom, očito ili ima premalo ljudi ili nisu efikasni, kako bi tu imovinu stavili u uporabu. Lokalne zajednice trebaju dobiti veće ovlasti, ali i veću odgovornost. Primjerice, ako platite 100 kuna ukupnoga poreza, 90 kuna ide Republici Hrvatskoj, ostalih 10 se raspoređuje na sve županije, gradove i općine. Od toga, pak, pet ode na Grad Zagreb. Jako je teško funkcionirati s takvim sredstvima. Lokalne zajednice trebaju veću autonomiju.
Kritičari kažu da biste vi, kao jaka regionalna stranka, zauzeli Istru…
Istra je vrijedna regija zbog vrijednih i marljivih Istrijana, ali na kraju i zbog IDS-a. Naša maslinova ulja među najboljima su na svijetu. Imamo i dobra vina. Sve su to programi koji su potaknuti s vrlo malo sredstava, koja smo imali na raspolaganju, ali su postigli velike uspjehe zahvaljujući marljivosti naših ljudi.
Što biste tražili u budućoj vladi?
Nas zanima sadržaj. Koje će biti ministarstvo, to nije bitno. Decentralizacija i konkretni projekti za Istru, Liburniju i Kvarner i onda možemo razgovarati. U prošlom smo mandatu u resoru turizma postigli odlične rezultate, možemo to učiniti i za cijelu državu. Mi godišnje uplaćujemo preko milijardu kuna više nego što nam se to vraća. Kad govorimo i o decentralizaciji, razmišljamo i o tom novcu.
Kako vidite decentralizaciju? Istra kao regija?
Hrvatsku je apsolutno potrebno regionalizirati. Županija nema toliku autonomiju. Imamo primjere Danske, Njemačke, visokorazvijenih zapadnih zemalja, koje su decentralizirane. Treba više sredstava spustiti lokalnim zajednicama koje će ih bolje rasporediti, jer su bliže građanima.
Jeste li razmišljali o mogućnosti suradnje s HDZ-om?
Gospodin Andrej Plenković je sigurno korektno obavljao svoj posao u Europarlamentu, ali kad vidimo zadnjih šest mjeseci, moramo vidjeti koliko je to naštetilo Republici Hrvatskoj. Promjena jednog čovjeka teško da može promijeniti kompletnu stranačku infrastrukturu i program. Mi u IDS-u ne surađujemo s desnim strankama i naši birači to znaju.
Kad bi vam HDZ ponudio nešto što je od ključnog interesa za Istru, bi li tu postojala mogućnost ili bi vas birači kaznili?
Istra je jaka, IDS je isto tako snažan i jak, ali mi imamo svoj princip, nama suradnja s desnom opcijom ne dolazi u obzir. Građani moraju unaprijed znati što očekuju. Primjerice, birači Mosta nisu znali da su oni toliko desno.
Pred izbore se intenziviraju afere. Bilo je ispitivanje Milanovića kod Uskoka. Može i takvo nešto kompromitirati stranku uoči izbora?
To su sekundarne teme. Tema debate su programi, ciljevi. Sigurno da to treba propitivati, nadležne institucije to moraju propitivati i kazniti osobu, ukoliko se pokaže krivom, ali to ne bi trebala biti glavna tema izbora. Sučeljavanje programa trebalo bi biti glavna tema predizborne debate.
Kako komentirate visoke iznose u državnim ljetnikovcima i aferu koja se pojavila oko toga?
To je u svakom slučaju neprimjereno. Ja sam najštedljiviji gradonačelnik u Hrvatskoj, kad govorimo o troškovima reprezentacije. Određeni broj državnih dužnosnika nema doticaj s realnošću, svakodnevnim životom i građanima koji žive oko njih. Ovi primjeri to dokazuju.
Što s Hrvatskim šumama i isplaćivanjem bonusa?
Neću reći apriori da nitko nema pravo na bonus, ali državni monopolisti definitivno nemaju pravo na bonus. Kad govorimo o njima, Hrvatske šume, vode, HEP, oni ne bi trebali imati mogućnost za bonus. Trebaju raditi svoj posao, za to su plaćeni i za mene je to očit propust resornog ministarstva.
Hoće li ova kampanja biti žestoka? Što očekujete?
Bit će vruće, neovisno o tome što je ljetni period. Istra je jaka, IDS je snažan, mi svojim građanima nudimo konkretne programe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.