Nemamo samo problema s Rusima, nego i s Mađarima. Zsolta Hernadija definitivno više nema na Interpolovoj tjeralici, ali Hrvatskoj na raspolaganju ostaju drugi mehanizmi. Koji konkretno? Danas je upravo to premijera Plenkovića i ministra unutarnjih poslova upitala naša Ana Mlinarić.
Predsjednika uprave MOL-a Zsoltana Hernadija zemlje interpola više ne traže. Odluka je konačna, a Hrvatska nema pravo žalbe. Tek pokušaj da posegne za drugim mehanizmima. Ministarstvo pravosuđa korake već poduzima.
“Mi ćemo se obratiti Županijskom sudu u Zagrebu i zatražiti suglasnost njihovu da mi zatražimo zahtjev za privremeno uhićenje osobe radi uhićenja”, kazao je Ivan Crnčec, pomoćnik minstra pravosuđa.
Upitan moraju li zemlje po tome postupati ili mogu odlučiti Crnčec kaže kako ne mogu odlučiti. ”To je ista stvar kao EUN”, kazao je.
Hernadija do sada nisu uhitile ni Njemačka ni Austrija gdje je Hernadi putovao nakon raspisivanja naloga.
Od dovođenja šefa MOL-a s pred hrvatsko pravosuđe se ne odustaje tvrdi i premijer Andrej Plenković.
“Može se i da Županijski sud zatraži preliminarno mišljenje od Europskog suda, ali to su sada tehnička pravna pitanja”, kazao je Plenković.
Sud bi trebao razriješiti dvojbu je li u Hernadijevom slučaju riječ o već presuđivanom predmetu. Budući da mu se u Mađarskoj već sudilo zbog pronevjere, Mađari tvrde da mu se ne može suditi i u Hrvatskoj. Ipak naše pravosuđe ga traži zbog davanja mita i neprijateljskog preuzimanja Ine što je potpuno drugi slučaj. Iako pravni stručnjaci tvrde da je u pravu hrvatska strana, odluka Interpola išla je na ruku Mađarskoj. Plenković smatra kako nije bilo političkih utjecaja s mađarske strane.
“Kada je riječ o hrvatskim pravosudnim tijelima proces se nastavlja i nije ispolitizirano”, rekao je Plenković.
Skidanje tjeralice Interpolove liste komentiralo se i u Mađarskoj gdje u službenom posjetu boravi ministar vanjskih poslova Ivo Davor Stier.
”Interpol je donio odluku u smislu koje je gospodin Hernadi skinut s međunarodne tjeralice, tome se jako veselimo i poštujemo to, to je adekvatno i ispravno’, kazao je mađarski ministar vanjskih poslova.
”Pitanje gospodina Hernadija je stvar pravosuđa, ne politike i na taj slučaj se gleda u smislu depolitiziranosti”, rekao je hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier.
Potpuno suptotnog stava je ministar u Plenkovićevoj vladi iz redova MOST-a, Vlaho Orepić.
“Kako komentiram… Zanimljivo, pravna osnova postoji da se raspiše crvena tjeralica za Hernadijem, skupština je odbila. Mislim da su u tom slučaju pravni temelji ušli u sferu politike što nije dobro”, rekao je Orepić.
Naime donesena je odluka suprotna mišljenju neovisne Komisije za reviziju tjeralica koja je stala na hrvatsku stranu. Pomoćnik ministra pravosuđa koji je bio dio hrvatske delegacije kaže da su politički i lobistički pritisci i više nego očiti.
”Mađarska to ni ne skriva. Mađarski veleposlanik je odlazio u Interpol, dva ministra su potpisala pismo u kojem se po nama očito vrši pritisak i Interpol je očito tome podlegao”, rekao je Crnčec.
Hrvatska bi se ponovno Interpolu mogla obratiti jedino ako bi Europski sud potvrdio da slučaj Hernadi nije pitanje već presuđene stvari.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.