U Točki na tjedan gostovali su Elijana Čandrlić s Hrvatskog Radija i Tihomir Ponoš iz Novog lista.
Što se tiče Vladine namjere da otkupi dionice Ine od MOL-a , Čandrlić i Ponoš se slažu da još uopće ne postoji model po kojem bi se to napravilo.
“Mi ne znamo koji je Vladin model, kaže se da je on najbolji, ali njega nema”, kaže Ponoš.
Na pitanje je li predstavljeni Vladin model realan, Čandrlić odgovara: “Svi ti modeli o kojima se priča u javnosti su politički modeli, ni jedan ne uključuje brojke, iznose i rokove izvršenja. Ako je donesena politička odluka, možemo propitivati na temlju čega je donesena. U svim modelima ne vidimo brojke niti znamo vrijednosti Ine i HEP-a, a nema ni ozbiljne analize stanja u Ini i je li isplativo je u ovakvom stanju otkupiti”.
‘IPO-a HEP-a neće biti’
“Čini se da kod nas stalno postoji problem vlasništva, ali kod nas je problem upravljanje. Ni u ovom slučaju problem ne bi bio što je MOL u Ini da je upravljanje kako treba”, dodaje novinarka Hrvatskog Radija.
Čandrlić zaključuje da je Vlada u fazi ispitivanje terena: “Jedino je donesena politička odluka da se Ina vrati u vlasništvo države, a kojom bi upravljala Vlada. Sindikati se dižu, nema detelja, ali se pustili priču u javnost. To je dobro, bolje nego da je odluka donesena i da je javnost dovedena pred gotov čin.”
“Još će puno vode proteći dok se ovaj posao ne napravi”, ističe Čandrlić i dodaje da je IPO HEP-a zahtjevan proces.
“Mislim da se taj posao nikada neće odraditi”, vjeruje Ponoš.
Što se tiče prva tri mjeseca mandata Vlade Andreja Plankovića, Čandrlić kaže da je pozitivno što se brzo krenulo s poreznom reformom, jer je bila većim dijelom pripremljena s obzirom da je ministar Marić bio i u Oreškovićevoj vladi, ali, ističe, prerano je govoriti o rezultatima te reforme.
“Treba vidjeti i kako će se državna blagajna puniti”, kaže i dodaje da ćemo nakon lokalnih izbora vrlo vjerojatno imati rebalans proračuna.
Na Ponoša je Vlada ostavila slab dojam.
“Slabo sve skupa izgleda, nisam optimist o bilo kojoj vladi u kojoj je Most, jer nemaju kadrove”, kaže Ponoš izdvajajući kao pozitivan rad ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića.
Plenković postaje političar
Komentirali su i rad premijera Plenkovića u prva tri mjeseca mandata.
“Plenković mora početi iskazivati stav premijera i vođe”, kaže Čandrlić i navodi da vjerojatno ide u tom smjeru, što je pokazao prošli tjedan u Saboru u raspravi sa zastupnikom Živog zida.
“On je u međufazi, dugo godina je bio diplomat, a sad treba postati političar. Plenković polako postaje političar, a to znači da se treba i svađati, odlučivati svakodnevno, pa i otresati se na novinara”, kaže Ponoš.
“To mi je čak i simpatično jer pokazuje ljudske karakteristike, prije se o njemu govorilo kao o stroju koji diše”, podsjeća Ponoš.
“On se mora izboriti najprije za poziciju unutar HDZ-a, jer se u javnosti najviše problematizira hoće li se on moći nositi s borbom frakcija unutar HDZ-a”, mišljenja je Čandrlić.
Čandrlić je mišljenja da je premijer ispravno reagirao kada ga je prije par dana zastupnik Živog zida Branimir Bunjac u Saboru nazvao briselskim projektom.
“Mislim da je ispravno procijenio, jer taj populizam kojim se služe daje rezultate, i mislim da je odlučio krenuti u obračun s tim, a ovo je bila prilika. Odlučio je krenuti odgovarati na takve teze”, kaže.
Na pitanje kakva je budućnost Živog zida, Čandrlić odgovara: “Teški je to procijenti, ali taj trend i val je prisutan jer ljudima se to naprosto sviđa, dosta im je sadašnjeg establišmenta i traži se treći put. Ali, važno je tko su to ti ljudi i koji su im kapaciteti – jer ako preuzimaš ulogu upravljanja državom, moraš imati ljude za to”, kaže Čandrlić i podsjeća na Mostov problem s kadrom.
Plenković neće skoro u Beograd
Ponoš ocjenjuje da bolje da nije došlo do bilateralnog sastanka premijera Plenkovića i srpskog premijera Vučića u Davosu, jer takav susret treba pomno pripremiti. Vučić je pozvao Plenkovića u Beograd, ali, ocjenjuje, do sastanka dvojice šefova vlada neće doći u prvoj polovici godine.
I Čandrlić se slaže da će službeni posjet Plenkovića Beogradu čekati, najvjerojatnije dok prođu izbori u Srbiji.
“Bilo bi dobro da u međuvremenu tiha diplomacija odrađuje stvari, da se smanje tenzije”, kaže Čandrlić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.