Noćni marš za prava žena Split: Računajte na otpor

Vijesti 08. ožu 201708:19 > 08:29
Ivo Cagalj/PIXSELL

Splitske aktivistice i aktivisti povodom Međunarodnog dana žena, organiziraju Noćni marš ZA prava žena u 18 sati ispred stare Gradske vijećnice, kako bi se prisjetili svih onih žena koje su se prije 99 godina po prvi puta u tom gradu organizirale i javno nastupile u obrani svojih prava, ali i kako bi ukazali na današnji nezavidan položaj žene u RH.

Nezaposlenost i siromaštvo, ekonomska nejednakost, politička podzastupljenost, fizičko i seksualno nasilje, ubojstva i mučenja, prijetnje dokidanjem reproduktivnih prava, sustavna diskriminacija na osnovu spola i roda u javnoj i privatnoj sferi…, tek su djelić te slike zbog koje se okupljaju u mirni prosvjed, ali s odlučnom porukom: “Računajte na otpor!”

U Zagrebu se, podsjetimo, održavaju dva protesta:  jedan u organizaciji Sindikata i Ženske mreže Hrvatske protiv bijede i feminizacije siromaštva, čija prosvjedna akcija započinje okupljanjem pred Radničkim domom u 9 sati i odakle kreće šetnja koja završava na glavnom gradskom trgu u podne, dok Noćni marš u ogranizaciji feministikog kolektiva fAKTIV započinje okupljanjem na Trgu žrtava fašizma u 18 sati. Napomenimo da se danas diljem svijeta održavaju na samo protesti, već i ženski štrajkovi.

U nastavku pročitajete riječ aktivista iz udruge Domine.

Istanbulska konvencija

– Što želimo? Ratifikaciju Istambulske konvencije! RH je, naime, potpisnica iste, no tek ratifikacijom Konvencije njezine odredbe postaju važeće i obvezne za naš pravni sustav.

Konvencija zahtjeva hitnu i trenutnu zaštitu žrtve nasilja, zahtjeva nastavak postupka protiv počinitelja kaznenog djela čak i ako žrtva povuče izjavu što se često događa zbog straha, prisile i zastrašivanja žrtve. Time država preuzima direktnu odgovornost za zaštitu života žene. Također, Konvencija propisuje obvezno osnivanje skloništa za žene i djecu, čega imamo nedovoljno. Konvencija osigurava i 24/7 telefonske linije za pomoć, kao i potporu žrtvama seksualnog nasilja osnivanjem kriznih centara radi osiguravanja medicinskih i forenzičkih pregleda te potporu za doživljenu traumu – ističe pravnica i aktivistkinja Karmela Šegvić.

Siromaštvo

– U Europi 65 milijuna žena živi u siromaštvu, od čega je najveći broj samohranih majki i posljedično njihove djece. U Hrvatskoj, pak, stopa rizika od siromaštva za žene iznosi 28,7 posto. Njime su pogođene sve dobne skupine, a, nažalost, sve je veći broj i žena beskućnica za koje tek u 7 od 14 prenoćišta, odnosno prihvatilišta u Hrvatskoj postoje smještajni kapaciteti. Stoga naše poruke Vladi i lokalnim vlastima glase: Koristite bolje raspoložive mjere i institucije, kao što su Paket mjera za socijalna ulaganja, Europski socijalni fond i Europski fond za regionalni razvoj. Unaprijedite Pravilnik o doniranju hrane, Zakon o alimentaciji, izradite bolje socijalne stambene politike, promičite zapošljavanje žena i smanjivanje razlike u plaćama… – poručuje Đordana Barbarić iz udruge Most.

Tržište rada

– Povijest ženske borbe za radnička prava i dekonstrukciju ženskog identiteta kao supruge, majke i kućanice traje od kasnog 19. stoljeća kada su žene, iako diskiminirane u svim područjima, krenule u svijet rada, u svijet javnog. Borba je krenula s tekstilnim radnicama koje su se borile za ostvarenje ekonomskih i političkih prava, a za što se, izložene uznemiravanju, seksualnom zlostavljanju i ucjenjivanju, borimo i danas. Nejednako plaćene za svoj rad, izložene sustavnoj diskriminaciji i prisiljene na ugovore na određeno vrijeme, u riziku od siromaštva, bez dovoljne podrške države i društva, u konačnici ćemo primati i manje mirovine. Zato naša borba za radnička prava žena traje i danas – napominje sociologinja i aktivistkinja Blanka Čop.

Izbori

– Iako činimo polovicu stanovništva, i iako je među ženama viši postotak visokoobrazovanih, ipak nas se tretira kao da smo manjina, i vrlo teško dolazimo do pozicija u tijelima odlučivanja.

Stoga, sada u vrijeme lokanih izbora zahtjevamo da se ispoštuje rodni paritet na kandidacijskim listama te naizmjenično pozicioniranje kandidatkinja i kandidata – 50%:50% i takozvani zip-sustav. Jedino jednaka zastupljenost žena i muškaraca na pozicijama odlučivanja može unaprijediti društvo – kaže Slavica Bartulović Barač, gradska vijećnica i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Splita.

A gdje su muškarci?

– Svaka osoba koja prepoznaje jednakopravnost i slobodu kao svoje ideale protiv je svakog oblika diskriminacije, pa tako i protiv podčinjenog položaja žena u društvu. Feminizam ne predstavlja borbu protiv muškaraca već nastojanje za se dosegne društvo ravopravnosti, suradnje i mira. Budući da su muškarci dio postojeće slagalice i da mnogi prepoznaju nepravednost sustava, Noćni marš je prilika za sve nas da postanemo dio rješenja aktivno pružajući podršku ženskoj borbi – kaže novinar Siniša Jović.

Pravo na pobačaj

– Podržavamo odluku Ustavnog suda i tražimo da se Zakon iz ‘78 primjenjuje, odnosno da se ženama osigura pravo na dostupan i siguran pobačaj. Nitko nema pravo oduzeti ženama slobodu da odlučuju o svom tijelu i o svom životu! – poruka je Mirjane Kučer, iz udruge Domine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.