'U slovenskoj politici su osebujni likovi i ima ih i u drugim politikama u susjednim zemljama. Hrvatska je svjesna svojih interesa, Hrvatska je potpuno sposobna zaštititi ih.', rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Govoreći o jučerašnjem posjetu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović Mađarskoj i objašnjenju da mađarska blokada ulaska Hrvatske u OECD nema veze sa politikom, već zaštitom mađarskih interesa, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je na HR u emisiji ‘A sada Vlada’ da smatra da blokade nisu način za obranu nacionalnih interesa.
Rekao je da je Mađarska vrlo dobar susjed od neovisnosti RH. Mađarska je bila jedna od država koje su najviše podupirale našu borbu za međunarodno priznanje, bili su nam pri ruci kada je RH ulazila u NATO savez i EU, dogodio se kompleks pitanja oko INA-e i Mola, ovu vladu je dočekalo i to pitanje s kojim se mora baviti, a mi štitimo naše interese i mislimo da je dijalog jedini način kojim se stvari mogu pokrenuti i naći rješenje, rekao je.
Božinović smatra da dijalog postoji na najvišoj razini, premijer je razgovarao nekoliko puta s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, i na nižim razinama su učestali kontakti. Moramo priznati da je jedno vrijeme u odnosima Mađarske i Hrvatske bio zastoj u komunikaciji, ova vlada to intenzivira, surađuju svi resovi i nadam se da je to jedini put kojim možemo izaći iz ove situacije koja nije dramatična, ali ne bi bilo dobro da se odnosi vrte oko termina kao što je blokada, dodao je.
“Ako se Zsolt Hernandi ne pojavi pred našim sudom, postoje jasne procedure. RH je pravna država i postupa sukladno svom zakonodavstvu”, rekao je ministar.
OECD je osnovan da bi se olakšala suradnja u gospodarstvu, da se olakšaju investicije. Božinović je siguran da je to dovoljan motiv da se prevladaju blokade u političkom smislu jer od toga nemaju koristi ni Mađarska ni Hrvatska, a pravosuđe treba raditi svoj posao.
Hrvatska je odgovorna članica EU-a i NATO saveza, odgovoran je i susjed. Naša pozicija glede arbitraže je potpuno jasna, ovo je situacija koja je doživjela kritike i u samoj Sloveniji. Činjenica je da jedna politička stranka ili pojedinac ide javno u tom smjeru, mi ćemo to pratiti. Naša pozicija je vrlo jasna što se tiče zaštite interesa Hrvatske i hrvatskog suvereniteta kako na moru, tako i na kopnu, to nije upitno, rekao je.
U slovenskoj politici su osebujni likovi i ima ih i u drugim politikama u susujednim zemljama. Hrvatska je svjesna svojih interesa, Hrvatska je potpuno sposobna zaštititi ih. Ovo je nešto što se koristi za predstojeću političku kampanju u Sloveniji, ali to nije dobro, nije dobrosusjedski. Mi to akceptiramo, ali ne dramatiziramo, kazao je Božinović komentirajući najavu za sutrašnju sjednicu odbora za obranu slovenskog parlamenta. Hrvatska policija nadzire i kontrolira sve što je nadzirala i kontrolirala posljednjih 20 godina, dodao je ministar.
Govoreći o turističkoj sezoni koja je prošla dobro, te o gužvama na granicama, Božinović je rekao kako je to posljedica izmjenna Shengenskog zakona u smislu da je propisana sustavna kontrola koja je uredbom omogućila i onda kada je to korisno i za EU i za članice da se pređe na ciljane kontrole.
Podsjetio je da su se premijer Andrej Plenković i slovenski premijer Miro Cerar sastali prije ljeta, na inicijativu hrvatske strane. Dogovoren je prelazak na ciljane kontrole kada gužve pređu 15 minuta, to se i dogodilo – gužve su same po sebi nešto što je neizbježno, pogotovo u turističkoj sezoni, no taj je dogovor Hrvatsku na neki način spasio od kolapsa na granicama ovo ljeto. Omogućena je vrlo uspješna turistička sezona koja još traje i već sada i Slovenija i Hrvatska imaju dovoljno iskustva i takav režim bi trebao ostati i nakon turističke sezone, smatra ministar.
“Policija kontinuirano radi na osuvremenjivanju opreme kojom se nadzire granica, to je i naša obveza glede ispunjavanja uvjeta za ulazak u Shengenski prostor. I tehnički i u ljudskom potencijalu mi ojačavamo nadzor granice, one su potpuno pod kontrolom. Mi pratimo situaciju i na cijeloj tzv. Balkanskoj ruti, nema naznaka niti se predviđaju neki pojačani prelasci migranata. Hrvatska je spremna i morat ćemo sve više ulagati u taj segment jer je hrvatska granica i vanjska granica EU-a i u tom smislu imamo obveze i kao članica EU-a i prema sebi i svojim rađanima”, kazao je.
Govoreći o sustavu u situacijama kada imamo puno požara i poplava, ministar je rekao da ćemo sljedećih godina govoriti o manjim štetama, to i je zadaća sustava. “Ovo s čime se danas suočavamo je vezano i za klimatske promjene, jedan dan smo imali požar suhog raslinja kod Skradina, a već sljedeći dan je u Zadru bila poplava kakva nije zabilježena posljednjih 50 godina. Dakle, radi se o tome da su ekstremni klimatski uvjeti i država i sigurnosni sustav moraju na to naći odgovor, zato je najvljeno da ćemo napraviti detalju analizu iz koje će izići zaključci poboljšanja sustava, jačeg rada na preventivi. Što se tiče samog policijskog posla, policija je u ovom represivnom dijelu otkrila 30 počinitelja ovoljetnih požara, kazao je. Požari ne nastaju samo Božjom voljom ili zbog klimatskih uvjeta, već se radi i o počiniteljima. To nas obvezuje da se i u tom segmentu bolje pripremimo, a i da vidimo kakva nam je zakonska regulativa u tom segmentu. Mi moramo integrirati sve one sastavnice koje na bilo koji način mogu i trebaju pridonijeti jačanju sigurnosti”, dodao je.
Komentirajući micanje HOS-ove ploče iz Jasenovca, što ne zadovoljava sve strane, Božinović je kazao da je pozicija ove Vlade da nije stavila pod tepih niti jedno krupno pitanje koje opterećuje Hrvatsku – od INA-e, Agrokora pa tako i do pitanja vezanih za našu prošlost, a koja dijele građane. “Meni se čini da bi bilo najgore rješenje kada bi jedna strana bila zadovoljna, a druga nezadovoljna. Ono što mi pokušavamo je stvoriti atmosferu u kojoj će svi akteri shvatiti da postoje pitanja koja štete Hrvatskoj, koja opterećuju Hrvatsku, koja oduzimaju energiju i državnim institucijama i politici. Dakle, ovo je put koji je težak, ali put koji jedini može dovesti do nekog trajnijeg rješenja. Vijeće za suočavanje sa posljedicama nedemokratskih režima će se sastati ovaj tjedan i ubrzat će svoj rad. Tu bi trebalo težiti konsenzusu da se kao društvo odredimo prema onome što nije bilo dobro u našoj prošlosti. I to zbog budućnosti, zbog budućih gerneracija kojima ne želimo ostaviti podijeljenu Hrvatsku”, rekao je ministar.
Što se tiče sustava MUP-a, kazao je da su i MUP i sve državne institucije servis građana i trebaju im služiti najbolje što mogu – olakšati im život i dati uslugu na najefikasniji način. “Procese treba olakšati kaoko bi društvo bilo mobilnije”, zaključio je ministar, prenosi HRT.